تست تیلت چیست و چرا انجام می‌شود؟

تست تیلت که از آن به عنوان تست سنکوپ قلب هم یاد می‌شود، نوعی آزمایش است که برای تشخیص سنکوپ و بیماری پاتس به کار می‌رود. اگر نتیجه این تست مثبت باشد، بیمار باید تحت درمان قرار گیرد تا از خطرات جدی در امان بماند. این تست در تشخیص بیماری‌های گفته شده بسیار موثر است. 

تست تیلت (Tillt Table Test) که آن را به عنوان تست سنکوپ قلبی نیز می شناسند، آزمایشی جهت تشخیص سنکوپ و بیماری پاتس است. نتیجه تست تیلت در دو حالت مثبت و منفی اعلام می شود که در صورت مثبت شدن تست تیلت باید بیمار جهت درمان تحت نظر قرار بگیرد.

تست تیلت بر  روی یک تخت شیبدار انجام می شود و با تغییر زاویه تخت، میزان خونی که به مغز و قلب شخص می رسد بررسی می گردد. تست تیلت در دو فاز استراحت و فاز تغییر زاویه انجام می شود که بسیاری از افرادی که نتیجه تست تیلت آن ها مثبت می شود در فاز دوم دچار مشکلاتی نظیر سنکوپ (غش کردن) و یا گیجی شدید می شوند.”

تست تیلت چیست و کاربردهای آن
فهرست مطالب مقاله

تست تیلت یا تست تخت شیبدار چیست؟

همانطور که گفتیم تست تخت شیب (Tillt table test) تستی است که برای تشخیص انواع خاصی از سنکوپ و نیز بیماری پاتس استفاده می‌شود. دلیل این نامگذاری هم انجام شدن این تست روی تخت است. در این آزمایش زاویه تخت در حالتی که فرد دراز کشیده است، به حالت عمودی در می‌آید. بعد از آن میزان خون رسیده به مغز و قلب بررسی می‌شود.

برای تشخیص و برسی دقیق تر بیماری های قلبی مانند سنکوپ (غش کردن) و بیماری پاتس (افزایش ضربان قلب وضعیتی)، از تست تشخیصی به نام تست تیلت یا تست سنکوپ قلبی استفاده میشود. اما آیا می‌دانید این تست چگونه انجام می‌شود؟

مکانیسم تشخیصی تست تیلت بر پایه شبیه سازی کنترل شده حالت سنکوپ است؛ بدین صورت که بیمار ابتدا در حالت استراحت کامل بر روی یک تخت ویژه قرار گرفته و پس از اتصال سنسورهای پایش عوامل حیاتی، تخت به تدریج به حالت شیب دار یا نزدیک به ایستاده در می‌آید. این تغییر وضعیت بدنی موجب افت موقت جریان خون رسانی به قلب و مغز شده و در صورت وجود اختلال در عملکرد سیستم گردش خون یا اعصاب محیطی، پزشک میتواند نوع اختلال و شدت آن را برسی کند.

تست تیلت یا تست تخت شیب‌دار، آزمایشی است که برای بررسی عملکرد سیستم گردش خون و کنترل فشارخون در پاسخ به تغییر وضعیت بدن از حالت خوابیده به ایستاده، انجام می شود. هدف اصلی این تست، تشخیص علت سنکوپ یا غش ناگهانی و همچنین بیماری پاتس است.

در این آزمایش، فرد ابتدا روی یک تخت قرار می گیرد که قابلیت تغییر زاویه و شیب دارد. سپس سنسورهایی برای پایش علائم حیاتی مانند فشارخون، ضربان قلب، الکتروکاردیوگرام (EKG) و اکسیژن خون به بدن فرد متصل می شوند.

در ادامه، تخت به تدریج به حالت ایستاده یا شیب دار در می آید تا واکنش بدن به این تغییر وضعیت از خوابیده به ایستاده مشاهده شود. در حین این آزمایش، پرسنل پزشکی تغییرات علائم حیاتی را زیر نظر دارند. اگر در پاسخ به این تغییر وضعیت، فشار خون به شدت کاهش یابد یا فرد دچار حالت های نزدیک به سنکوپ شود، نشان دهنده اختلالی در سیستم کنترل فشارخون و گردش خون بدن است.

 

علل انجام تست تیلت کاربرد آن

تست تیلت که به آن تست سنکوپ قلب هم می‌گویند، نوعی آزمایش است که برای تشخیص سنکوپ و بیماری پاتس استفاده میشود. اگر نتیجه این تست مثبت باشد، بیمار باید تحت مراقبت های پزشکی و درمان قرار گیرد تا از خطرات جدی در امان بماند.

تست تخت شیب دار نشان می دهد که وضعیت های مختلف بدن چگونه بر ضربان قلب، ریتم قلبی و فشار خون شما تأثیر می گذارد. پزشک متخصص شما از این اطلاعات برای یافتن علت علائمی مانند سرگیجه، سنکوپ و بیماری پاتیس استفاده میکند و در صورت نیاز برنامه درمانی شما را تنظیم میکند.

چه در حالت ایستاده، نشسته یا خوابیده، بدن شما باید به طور خودکار ضربان قلب و فشار خون را تنظیم کند. با این حال، برخی شرایط می توانند این فرایند را مختل کنند و ممکن است فشار خون شما ناگهان هنگام ایستادن یا بلند شدن سریع، کاهش یابد.

تست تخت شیبدار چیست؟

سنکوپ چیست؟

 سنکوپ بیماری است که در آن به دلیلی برای چند لحظه کوتاه خون به مغز نمی‌رسد. بنابراین، علیرغم اینکه خود مغز سالم است، سلول‌های مغزی هوشیاری و عملکرد خود را از دست می‌دهند. عدم هوشیاری و توقف عملکرد مغز مشکلات مختلفی را ایجاد می‌کند. 

به عنوان مثال اگر فرد در حالت ایستاده یا نشسته باشد، سقوط می‌کند و اگر هم خواب باشد، برای چند لحظه چیزی متوجه نمی‌شود. تست تیلت کمک می‌کند سنکوپ سریع‌تر تشخیص داده شود و با انجام اقدامات لازم، بیمار از عوارض آن نجات پیدا کند.

در برخی موارد نیز بیماران دچار حالتی نزدیک به سنکوپ (near syncopy) می‌شوند. در این حالت هوشیاری به صورت کامل از دست نمی‌رود ولی فرد تعادل خود را از دست می‌دهد، چشم‌هایش سیاهی می‌رود، رنگ پریدگی دارد و عرق سرد می‌‌کند. چنانچه در این حالت فرد سریعا خود را کنترل نکند به زمین می‌افتد و ممکن است پس از آن هوشیاری خود را از دست بدهد.

علل ایجاد سنکوپ

عوامل مختلفی می‌توانند باعث ایجاد این بیماری شوند. برخی از علت‌های سنکوپ عبارتنداز؛

 • بیماری‌های بسیار خطرناک مانند آریتمی قلبی(arrhythmia) گرفته.
 • سکته قلبی(heart attack) که در آن قسمتی از عضله قلب آسیب می‌بیند.
 • فیبروز و اسکار که می‌تواند باعث آریتمی کرونر شود. فیبروز می‌تواند آریتمی خیلی خطرناک‌تری را ایجاد کند و حتی می‌تواند منجر به مرگ شود.
 • سنکوپ یکی از مهم‌ترین علائم آریتمی قلبی است. به همین دلیل تست تیلت از این جهت نیز اهمیت بسیاری دارد.

علاوه بر موارد بالا، علت‌های مختلف دیگری چون مصرف دارو و حتی بیماری‌های قلبی وخیم می‌توانند باعث علت سنکوپ باشند. مثلا ممکن است بیماران مسنی که قرص پروستات مصرف می‌کنند، دچار افت فشار و در نتیجه سنکوپ شوند. بنابراین محدوده وسیعی از بیماری‌ها می‌توانند باعث ایجاد سنکوپ شوند.

اصولا سنکوپ یک علامت بسیار مهم و هشدار دهنده است. ترسی که در اطرافیان فرد بیمار موقع بروز سنکوپ ایجاد می‌شود، ترس واقعا به جایی است. به همین دلیل انجام تست تیلت در تشخیص این بیماری اهمیت زیادی دارد.

کاربرد تست تیلت در سنکوپ

غش یا سنکوپ، از دست دادن موقت هوشیاری و وضعیت بدن است (باعث می شود به طور موقتی از حال بروید) که به دلیل کاهش موقت جریان خون به مغز رخ می دهد. این کاهش خونرسانی می تواند به علت افت ناگهانی فشارخون یا ضربان قلب یا تغییرات در میزان یا جریان خون در بدن شما رخ دهد. سنکوپ اغلب به دلیل سایر شرایط پزشکی که ممکن است قلب، سیستم عصبی یا جریان خون به مغز شما را درگیر کند، رخ می دهد. تست تیلت با تغییرات وضعیت بدن از حالت خوابیده به ایستاده کیفیت گردش خون و خونرسانی دستگاه قلبی عروقی بدن را برسی می‌کند و می‌تواند سنکوپ قلبی یا انواع آن را تشخیص دهد.

پزشک در حین انجام تست تیلت باید وضعیت بیمار را تحت نظر داشته باشد و موارد زیر را بررسی کند:

 • آیا سنکوپ رخ می‌دهد یا خیر؟
 • در صورت بروز حالت سنکوپ، چه ویژگی‌هایی دارد و کدام نوع سنکوپ است؟
 • شدت تغییرات ضربان قلب و فشار خون در لحظه بروز سنکوپ چگونه است؟
 • پس از سنکوپ، فرد چگونه به حالت عادی بر می‌گردد؟

پاسخ به تمام این سوالات به پزشک کمک می‌کند تا در مورد وضعیت بیمار اطلاعات دقیقی داشته باشد. در نتیجه، در صورت یافتن علت دقیق حملات قلبی و سنکوپ، یک برنامه درمانی دقیق برای بیمار تنظیم خواهد کرد.

علل،عوامل و دلایل ایجاد سنکوپ

سنکوپ خوش خیم

در بسیاری از مواقع، سنکوپ‌های خوش خیم هستند که در اصطلاح عامیانه آن‌ها را با نام غش کردن (common faint) می‌شناسیم. به این مشکل سنکوپ رفلکسی نیز گفته می‌شود. دلیل آن تحریک سیستم عصبی واگ در بیمار است. عامل تحریک کننده می‌تواند درد، دیدن خون یا صحنه ترسناک یا وحشت بسیار زیاد باشد. تحریک سیستم واگ باعث می‌شود ضربان قلب برای لحظه کوتاهی افت کند، خون به مغز نرسد و فرد سنکوپ کند.

اما، در برخی افراد بیماری سنکوپ تکرار شونده است. یعنی فرد بدون سابقه بیماری قلبی به طور مکرر دچار حملات تحریک واگ و سنکوپ می‌شود. تست تیلت در این گروه از بیماران هم برای تشخیص بیماری‌های احتمالی بسیار مفید است.

سنکوپ خوش خیم چه سنکوپی است؟

تست تیلت چگونه انجام می‌شود؟

برای انجام تست تیلت ابتدا بیمار به صورت افقی روی تخت مجهز به کمربند و تجهیزات ایمنی دراز می‌کشد. سپس پزشک فشار خون، ضربان قلب و غیره را چک می‌کند. بعد حدود ۵ دقیقه منتظر می‌ماند تا همه این شرایط حالت طبیعی به خود گیرد. سپس پزشک تخت را در حالت زاویه ۷۰ درجه قرار می‌دهد و بیمار را تحت نظر می‌گیرد تا ببیند در این تغییر زاویه چه اتفاقی می‌افتد.

می‌توان گفت تست تیلت برای شبیه‌سازی سنکوپ وازوواگال کاربرد دارد. این تست به پزشک کمک می‌کند که تشخیص دهد آیا سنکوپ از نوع وازوواگال است یا نه. البته بدیهی است که این تست محدودیت‌های خاص خودرا دارد. برای گرفتن نتیجه‌ای بهتر از تست تخت شیب، پزشکان گاهی از قرص‌های زیرزبانی استفاده می‌کنند.

معمولا هنگام تغییر زاویه، خون به سیاهرگ‌ها می‌رود و در پاها جمع می‌شود. به همین دلیل حجم خون در گردش مقداری کاهش پیدا می‌کند. کاهش حجم خون در گردش برای یک فرد سالم مشکلی ایجاد نمی‌کند. ولی در فردی که به سنکوپ گازوواگال مبتلا است، تجمع خون در سیاهرگ‌های اندام تحتانی مانعی برای بازگشت خون کاعش یافته به قلب ایجاد می‌کند.

 بنابراین انقباضات قلب از حد معمولی بیشتر می‌شود. انقباضات قوی باعث تحریک واگ شده و تحریک واگ منجر به کاهش فشار و ضربان قلب و در نتیجه سنکوپ خواهد شد.

نحوه انجام تست تیلت به صورت مرحله‌ای بوده و باید زیر نظر پزشک انجام گیرد. در مرحله اول تست تیلت، شخص بر روی تخت مخصوص دراز کشیده و بدن خود را در حالت استراحت قرار می‌دهد. 

سپس، تجهیزات مربوط به اندازه گیری ضربان قلب به کمک چسب‌هایی بر روی سینه بیمار نصب می‌شوند. به کمک مانیتور تعبیه شده می‌توان ضربان قلب را مشاهده و اندازه گیری نمود. به طور همزمان، فشار خون بیمار نیز باید بررسی شود. فاز استراحت تست تیلت در حدود 8 تا 10 دقیقه باید طول بکشد.

در مرحله بعد، لازم است تخت تا زاویه 60 تا 70 درجه نسبت به حالت استراحت بالاتر بیاید. با بالا آمدن تخت، تغییراتی در فشار خون و ضربان قلب ایجاد می‌شود که لازم است با دقت بررسی و ثبت گردند. همین تغییرات ممکن است بیمار را به حالت سنکوپ دچار کرده و حتی برای مدتی هوشیاری خود را از دست بدهد. 

البته در صورتی که این حالت ایجاد نشود، معمولا به کمک داروهای مختلف حالت سنکوپ را در بیمار به وجود می‌آورند. داروها عمدتا به صورت خوراکی (زیر زبانی) هستند و داروهای تزریقی کمتر از قبل مورد استفاده قرار می‌گیرند. این داروها، اختلالات همودینامیک و جریان خون را تشدید کرده و سنکوپ را به وجود می‌آورند. به این ترتیب، پزشک می‌تواند واکنش بیمار نسبت به بروز سنکوپ را بررسی نماید.

تست تیلت برای تشخیص بیماری پاتس

بیماری پاتس(pots disease) زمانی مشکل ایجاد می‌کند که بیمار قصد دارد از حالت خوابیده به نشسته یا از حالت نشسشته به ایستاده در آید. پاتس باعث می‌شود در این موقع ضربان قلب برای چند دقیقه افزایش اضافه پیدا ‌کند و به طور میانگین روی ۸۰ قرار می‌گیرد. یعنی به جای ۵ پالس افزایش، حدودا ۳۰ پالس افزایش دارد. 

حتی ممکن است ضربان قلب بیمار از ۶۰ به ۱۱۰ یا ۱۲۰ برسد. در این شرایط نیز مانند سنکوپ، فشار خون برای چند دقیقه کاهش پیدا می‌کند و باعث اختلال خفیف در خون‌رسانی به مغز می‌شود.

البته اختلال در خونرسانی به اندازه‌ای نیست که هوشیاری فرد از بین برود. ولی دچار سرگیجه و تپش قلب می‌شود و حتی ممکن است برای مدتی احساس منگی داشته باشد. این بیماری هم درمان‌های خاص خود را دارد و تشخیص آن با تست تیلت انجام می‌شود.

تست تیلت برای تشخیص بیماری پاتس

خطرات تست تیلت چیست؟

تست تیلت معمولا یک تست شبیه سازی شده‌ی بی‌خطر است، اما ممکن است بیمار پس از انجام آن دچار علائمی که در ادامه بیان کرده‌ایم شود.

 • ضعف و بی حالی
 • حالت تهوع 
 • احساس نیاز به استراحت و دراز کشیدن

البته این عوارض موقتی هستند و پس از گذشت چند دقیقه یا نهایتا چند ساعت برطرف خواهند شد. بیمار بعد از انجام تست تیلت چند ساعت تحت نظر خواهد بود تا پزشک از سلامتی او اطمینان حاصل کند. اگر پاسخ مثبت باشد، داروهای مورد نیاز تجویز و روند درمان‌های ضروری آغاز می‌شود.

تست تیلت چیست و چه کاربردی دارد؟

افرادی که سابقه حمله‌های قلبی و یا سنکوپ دارند در مراجعه به پزشک متخصص قلب و عروق، تحت معاینه دقیق قرار می‌گیرند. انجام تست تیلت در کلینیک معمولا یکی از اصلی‌ترین گام‌ها در فرایند تشخیص علل سنکوپ یا حمله‌های قلبی است.

بسیاری از بیمارانی که بنا بر تجویز پزشک متخصص ناچار به انجام تست تیلت می‌شوند بر این باورند که این تست خطرناک است. به همین دلیل، معمولا در انجام تست تیلت تردید داشته و یا از آن امتناع می‌ورزند. اما بهتر است بدانید که این نوع تست تشخیصی نه تنها خطری برای بیمار ندارد، بلکه در تشخیص علل حمله‌ها و سنکوپ بسیار موثر عمل می‌کند.

عمده افرادی که تست تیلت را انجام می‌دهند، پس از اتمام فرایند از حال نامساعد خود شاکی هستند. البته تصور آن‌ها از حالت بیهوشی و سنکوپ ایجاد شده آن است که تست تیلت به خوبی انجام نگرفته است؛ در حالی که این گونه نیست. به طور کلی، هدف از انجام تست تیلت، ایجاد حالت سنکوپ به صورت هدفدار و بررسی وضعیت ضربان قلب و فشار خون بیمار در آن حالت است.

انجام تست تیلت چگونه به تشخیص علل سنکوپ و حمله‌های قلبی کمک می‌کند؟

فردی که دچار حمله‌های قلبی می‌شود و یا گاهی هوشیاری خود را از دست می‌دهد، باید از نظر فشار خون و ضربان قلب به طور دقیق بررسی شود. این کار به پزشک کمک می‌کند تا علل بروز حمله و یا سنکوپ را تشخیص دهد. انجام تست تیلت نیز به عنوان یک راه مکمل برای تشخیص علت این موارد به کار گرفته می‌شود.

در حین انجام تست تیلت، فشار خون و ضربان قلب بیمار به طور دقیق بررسی و مانیتور می‌گردد. پزشک در همین حین باید وضعیت بیمار را تحت نظر داشته باشد و پاسخ سوالات زیر را بررسی کند:

 • آیا سنکوپ رخ می‌دهد یا خیر؟
 • در صورت بروز حالت سنکوپ، چه ویژگی‌هایی دارد؟
 • شدت ضربان قلب و فشار خون در لحظه بروز سنکوپ چگونه است؟
 • پس از سنکوپ، فرد چگونه به حالت عادی بر می‌گردد؟
 • ضربان قلب پس از سنکوپ چگونه به حالت عادی می‌رسد؟

پاسخ به تمام این سوالات به پزشک کمک می‌کند تا در مورد وضعیت بیمار اطلاعات دقیقی داشته باشد. در نتیجه، در صورت یافتن علت دقیق حملات قلبی و سنکوپ، یک برنامه درمانی دقیق برای بیمار تنظیم خواهد کرد.

تست تیلت چگونه انجام می‌شود؟

انجام تست تیلت چقدر زمان نیاز دارد؟

بازه زمانی مورد نیاز برای انجام تست تیلت، حدود یک ساعت است. البته این زمان متغیر بوده و ممکن است کوتاه‌تر هم بشود. بیمار برای انجام تست تیلت نهایتا به مدت 20 دقیقه در حالت استراحت و آماده سازی قرار می‌گیرد. دو فاز دیگر تست تیلت، یعنی فاز اولیه و فاز تزریق دارو هر کدام به مدت بیست دقیقه به طول می‌انجامند.

برای بیمارانی که پیش از رسیدن به فاز تزریق دارو، دچار اختلالات فشار خون و ضربان قلب شده و یا هوشیاری خود را از دست می‌دهند (سنکوپ)، زمان کمتری صرف خواهد شد.

عوارض تست تیلت | آیا احتمال سکته قلبی وجود دارد؟

تست تیلت یک آزمایش شبیه سازی شده و کاملاً بی خطر برای بررسی دقیق تر حالت غش و سنکوپ است. این تست، شرایط نزدیک به غش را برای بیمار بازسازی می کند تا واکنش دقیق بدن در این شرایط مورد ارزیابی قرار گیرد.

به همین دلیل، بسیاری از افرادی که در طول آزمایش دچار حالت ضعف، بی حالی و نزدیک به غش می شوند، تصور می کنند که تست به درستی انجام نشده یا عوارض خطرناکی در پی دارد. اما باید توجه داشت که این روند کاملاً عادی و طبیعی برای تست تیلت است و هدف اصلی آن نیز همین شبیه سازی شرایط است.

ممکن است در طول تست تیلت، بیمار با عوارض موقتی همچون ضعف و بی حالی، حالت تهوع و احساس خستگی شدید مواجه شود. این عوارض موقتی و گذرا هستند و پس از گذشت چند دقیقه یا نهایتاً ۱ ساعت، برطرف خواهند شد. پس از انجام آزمایش، تحت نظر پزشک قرار می گیرد تا از سلامتی شما اطمینان حاصل شود.

تست تیلت هیچ گونه خطری برای بروز سکته قلبی ندارد. این آزمایش حدود دو دهه است که در کلینیک آریتمی تهران – توانیر انجام می شود و هیچ گزارشی از چنین عوارض خطرناکی در پی انجام آن وجود نداشته است.

بیمار قبل و پس از انجام تست تیلت چه کارهایی باید انجام دهد؟

شخصی که قرار است تست تیلت انجام دهد، باید از حدود سه ساعت قبل از تست، ناشتا باشد. زیرا در حین انجام تست و تزریق دارو ممکن است فرد به حالت تهوع دچار شود. بنابراین، عدم مصرف غذا از چند ساعت پیش از انجام تست تیلت می‌تواند از بروز اختلال در حین انجام تست پیشگیری کند.

پس از انجام تست تیلت که حداکثر یک ساعت طول می‌کشد، باید مدت زمانی به استراحت بیمار اختصاص داده شود. مصرف مایعات نیز برای بعد از تست تیلت توصیه می‌شود. معمولا بیماران بیست دقیقه پس از انجام تست تیلت می‌توانند کلینیک را ترک نمایند.

انجام تست تیلت در چه مواردی برای بیمار تجویز می‌شود؟

انجام تست تیلت معمولا برای تشخیص حالت‌های خوش خیم سنکوپ به کار برده می‌شود. بسیاری از پزشکان متخصص قلب و عروق از جمله دکتر محمود افتخار زاده برای تشخیص سنکوپ‌های رفلکسی، سنکوپ عصبی (نورال) یا سنکوپ وازوواگال از انجام تست تیلت استفاده می‌کنند.

تست تیلت در چه مواردی تجویز می‌شود؟

پس از انجام تست تیلت، پزشک چه روشی را برای درمان در نظر می‌گیرد؟

برای افرادی که تست تیلت آن‌ها پاسخ مثبت داده و حملات و سنکوپ داشته‌اند، لازم است پزشک یک برنامه درمانی تنظیم نماید. البته با این شرط که پس از معاینه دقیق، سایر علل رد شده باشند.

برای درمان افراد مبتلا به سنکوپ و حملات قلبی، پزشک متخصص قلب و عروق باید دو فاز درمانی برای آن‌ها در نظر بگیرد. فاز اول درمان سنکوپ، تغییر در رژیم غذایی و سبک زندگی افراد است. سپس، در صورت صلاحدید پزشک، داروهایی برای بهتر شدن وضعیت بیمار تجویز خواهند شد.

معمولا در مواردی که فرد دچار التهاب عصب‌های پاراسمپاتیک در محل ورود به قلب شده‌اند، لازم است این التهاب‌ها برطرف شوند (سوزانده شوند). به همین دلیل، پزشکان متبحر نظیر دکتر محمود افتخار زاده استفاده از روش‌هایی نظیر آر اف ابلیشن را برای بیمار تجویز خواهند کرد. البته درصد بسیار پایینی از افراد به این وضعیت دچار می‌گردند.

گروه دیگری از بیماران نیز ممکن است به درمان‌های تست تیلت پاسخ ندهند. در چنین شرایطی پزشک متخصص نصب پیس میکر را برای بیمار تجویز می‌کند. البته در این مورد نیز درصد افرادی که به پیس میکر نیاز پیدا می‌کنند بسیار کم خواهد بود.

آیا تست تیلت دردناک است؟

سوال بسیاری از بیمارانی که اقدام به انجام تست تیلت می کنند این است که آیا در طول تست تیلت دردناک است یا نه؟

پاسخ به این سوال یک پاسخ نسبی است. در برخی افرادی که مشکل قلبی در آن ها شدید تر باشد، معمولا در دقایق پایانی تست درد زیادی را در ناحیه قفسه سینه احساس می کنند. با این حال این درد در بسیاری از افرادی که تست تیلت انجام می دهند احساس نمی شود.

آیا قبل از تست تیلت دارو تزریق می شود؟

جمع بندی

 تست تیلت یک روش تشخیصی است که می‌تواند در تشخیص اختلالات خونرسانی به مغز به پزشک کمک کند. این تست باید تحت نظر متخصصین با تجربه انجام شود تا در حین آن، بیمار آسیبی نبیند. در واقع در این تست پزشک به صورت کنترل شده، شرایطی شبیه به سنکوپ و پاتس ایجاد می‌کند تا عملکرد قلب بیمار را بسنجد.

کلینیک آریتمی توانیر مرکز فوق تخصصی بیماری‌های قلبی در میدان توانیر یا شهید عباسپور تهران می‌باشد در این مرکز مشاوره‌های تخصصی در مورد تشخیص و درمان مشکلات قلبی انجام می‌شود. همچنین در این مرکز با استفاده از آخرین روش‌های تشخیصی مثل تست تیلت، در سریع‌ترین زمان ممکن علت مشکلات قلبی تشخیص و درمان مناسب شروع می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید.

13 دیدگاه دربارهٔ «تست تیلت چیست؟»

 1. سلام وقت بخیر آقای دکتر سوالم اینه که آیا تست تیلت خطرناکه یا نه؟ اخه به من گفتن احتمال سکته وجود داره درسته یا نه؟

 2. به نظر من تست تیلت اصلا مناسب فرد بیمار نیست و بیشتر بیمار رو میترسونه و بسیار روحیه فرد رو پایین میاره هر فرد سالمی رو بگیرن ببندنش به تخت در حالی که داره سرش از شدت استعمال دارو به شدت گیج میره و ببرنش توی شرایط شدید بروز سنکوپ مسلما سالم هم باشه سنکوپ میکنه تست تیلت درست مثل ماشینهای ترسناک شهر بازی میمونه که توی هوا مردم جیغ میزنن با این تفاوت که به بیمار میگن مردی هم صدات در نیاد فرد سالم هم اینطوری سکته میکنه دور از جونش میره اون دنیا . تست تیلت اینطوریه که در حالی که شخص داره مرتبا” و پشت سر هم اعلام میکنه که حالش خیلی بد شده هیچ کسی به داد آدم نمیرسه و این اصلا درست و عادلانه نیست خودتون رو درگیر این مسایل نکنین برید تفریح کنید مسافرت برید گردش کنین پیاده روی کنین تست تیلت رو هم فراموش کنین این مشکلات قلبی همش در اثر عصبی شدن قلبه استرس نداشته باشین همش بر طرف میشه تست تیلت ادم سالم رو هم دور از جونش میبره اون دنیا انشالله همیشه سالم و سلامت باشین سراغ تست تیلت هم نرید . انشالله همتون سالم و سلامت باشید.

  1. کلینیک آریتمی توانیر

   دوست عزیز ، توصیه می کنم که از اظهار نظر و دخالت در مسایل پزشکی که می تونه باعث سردرگمی بیماران شود خودداری کنید.
   تست تیلت یکی از تست های بسیار کمک کننده در تشخیص سنکوپ و افتراق اون از تشنج می باشد .
   بیماران بسیاری که سال ها تحت درمان با تشخیص صرع و تشنج بوده اند وس از انجام تست تیلت و تشخیص صحیح داروی ضد تشنج قطع شده و به زندگی عادی برگشته اند .

 3. سلام شبتون بخیر
  من بعد از انجام تست تیلت همش سردرد دارم و در خواب احساس خفگی میکنم. آیا دلیل خاصی داره؟؟

  1. کلینیک آریتمی توانیر

   سلام و آرزوی سلامتی برای شما
   بعد از انجام تیلت ممکنه تا یکساعت احساس ضعف داشته باشید ولی بعد از اون خیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *