تست تیلت چیست و چرا انجام می‌شود؟

تست تیلت که از آن به عنوان تست سنکوپ قلب هم یاد می‌شود، نوعی آزمایش است که برای تشخیص سنکوپ و بیماری پاتس به کار می‌رود. اگر نتیجه این تست مثبت باشد، بیمار باید تحت درمان قرار گیرد تا از خطرات جدی در امان بماند. این تست در تشخیص بیماری‌های گفته شده بسیار موثر است. 

تست تیلت (Tillt Table Test) که آن را به عنوان تست سنکوپ قلبی نیز می شناسند، آزمایشی جهت تشخیص سنکوپ و بیماری پاتس است. نتیجه تست تیلت در دو حالت مثبت و منفی اعلام می شود که در صورت مثبت شدن تست تیلت باید بیمار جهت درمان تحت نظر قرار بگیرد.

تست تیلت بر  روی یک تخت شیبدار انجام می شود و با تغییر زاویه تخت، میزان خونی که به مغز و قلب شخص می رسد بررسی می گردد. تست تیلت در دو فاز استراحت و فاز تغییر زاویه انجام می شود که بسیاری از افرادی که نتیجه تست تیلت آن ها مثبت می شود در فاز دوم دچار مشکلاتی نظیر سنکوپ (غش کردن) و یا گیجی شدید می شوند.”

تست تیلت چیست و کاربردهای آن
فهرست مطالب مقاله

تست تیلت یا تست تخت شیبدار چیست؟

همانطور که گفتیم تست تخت شیب (Tillt table test) تستی است که برای تشخیص انواع خاصی از سنکوپ و نیز بیماری پاتس استفاده می‌شود. دلیل این نامگذاری هم انجام شدن این تست روی تخت است. در این آزمایش زاویه تخت در حالتی که فرد دراز کشیده است، به حالت عمودی در می‌آید. بعد از آن میزان خون رسیده به مغز و قلب بررسی می‌شود.

تست تخت شیبدار چیست؟

سنکوپ چیست؟

 سنکوپ بیماری است که در آن به دلیلی برای چند لحظه کوتاه خون به مغز نمی‌رسد. بنابراین، علیرغم اینکه خود مغز سالم است، سلول‌های مغزی هوشیاری و عملکرد خود را از دست می‌دهند. عدم هوشیاری و توقف عملکرد مغز مشکلات مختلفی را ایجاد می‌کند. 

به عنوان مثال اگر فرد در حالت ایستاده یا نشسته باشد، سقوط می‌کند و اگر هم خواب باشد، برای چند لحظه چیزی متوجه نمی‌شود. تست تیلت کمک می‌کند سنکوپ سریع‌تر تشخیص داده شود و با انجام اقدامات لازم، بیمار از عوارض آن نجات پیدا کند.

در برخی موارد نیز بیماران دچار حالتی نزدیک به سنکوپ (near syncopy) می‌شوند. در این حالت هوشیاری به صورت کامل از دست نمی‌رود ولی فرد تعادل خود را از دست می‌دهد، چشم‌هایش سیاهی می‌رود، رنگ پریدگی دارد و عرق سرد می‌‌کند. چنانچه در این حالت فرد سریعا خود را کنترل نکند به زمین می‌افتد و ممکن است پس از آن هوشیاری خود را از دست بدهد.

علل ایجاد سنکوپ

عوامل مختلفی می‌توانند باعث ایجاد این بیماری شوند. برخی از علت‌های سنکوپ عبارتنداز؛

 • بیماری‌های بسیار خطرناک مانند آریتمی قلبی(arrhythmia) گرفته.
 • سکته قلبی(heart attack) که در آن قسمتی از عضله قلب آسیب می‌بیند.
 • فیبروز و اسکار که می‌تواند باعث آریتمی کرونر شود. فیبروز می‌تواند آریتمی خیلی خطرناک‌تری را ایجاد کند و حتی می‌تواند منجر به مرگ شود.
 • سنکوپ یکی از مهم‌ترین علائم آریتمی قلبی است. به همین دلیل تست تیلت از این جهت نیز اهمیت بسیاری دارد.

علاوه بر موارد بالا، علت‌های مختلف دیگری چون مصرف دارو و حتی بیماری‌های قلبی وخیم می‌توانند باعث علت سنکوپ باشند. مثلا ممکن است بیماران مسنی که قرص پروستات مصرف می‌کنند، دچار افت فشار و در نتیجه سنکوپ شوند. بنابراین محدوده وسیعی از بیماری‌ها می‌توانند باعث ایجاد سنکوپ شوند.

اصولا سنکوپ یک علامت بسیار مهم و هشدار دهنده است. ترسی که در اطرافیان فرد بیمار موقع بروز سنکوپ ایجاد می‌شود، ترس واقعا به جایی است. به همین دلیل انجام تست تیلت در تشخیص این بیماری اهمیت زیادی دارد.

علل،عوامل و دلایل ایجاد سنکوپ

سنکوپ خوش خیم

در بسیاری از مواقع، سنکوپ‌های خوش خیم هستند که در اصطلاح عامیانه آن‌ها را با نام غش کردن (common faint) می‌شناسیم. به این مشکل سنکوپ رفلکسی نیز گفته می‌شود. دلیل آن تحریک سیستم عصبی واگ در بیمار است. عامل تحریک کننده می‌تواند درد، دیدن خون یا صحنه ترسناک یا وحشت بسیار زیاد باشد. تحریک سیستم واگ باعث می‌شود ضربان قلب برای لحظه کوتاهی افت کند، خون به مغز نرسد و فرد سنکوپ کند.

اما، در برخی افراد بیماری سنکوپ تکرار شونده است. یعنی فرد بدون سابقه بیماری قلبی به طور مکرر دچار حملات تحریک واگ و سنکوپ می‌شود. تست تیلت در این گروه از بیماران هم برای تشخیص بیماری‌های احتمالی بسیار مفید است.

سنکوپ خوش خیم چه سنکوپی است؟

تست تیلت چگونه انجام می‌شود؟

برای انجام تست تیلت ابتدا بیمار به صورت افقی روی تخت مجهز به کمربند و تجهیزات ایمنی دراز می‌کشد. سپس پزشک فشار خون، ضربان قلب و غیره را چک می‌کند. بعد حدود ۵ دقیقه منتظر می‌ماند تا همه این شرایط حالت طبیعی به خود گیرد. سپس پزشک تخت را در حالت زاویه ۷۰ درجه قرار می‌دهد و بیمار را تحت نظر می‌گیرد تا ببیند در این تغییر زاویه چه اتفاقی می‌افتد.

می‌توان گفت تست تیلت برای شبیه‌سازی سنکوپ وازوواگال کاربرد دارد. این تست به پزشک کمک می‌کند که تشخیص دهد آیا سنکوپ از نوع وازوواگال است یا نه. البته بدیهی است که این تست محدودیت‌های خاص خودرا دارد. برای گرفتن نتیجه‌ای بهتر از تست تخت شیب، پزشکان گاهی از قرص‌های زیرزبانی استفاده می‌کنند.

معمولا هنگام تغییر زاویه، خون به سیاهرگ‌ها می‌رود و در پاها جمع می‌شود. به همین دلیل حجم خون در گردش مقداری کاهش پیدا می‌کند. کاهش حجم خون در گردش برای یک فرد سالم مشکلی ایجاد نمی‌کند. ولی در فردی که به سنکوپ گازوواگال مبتلا است، تجمع خون در سیاهرگ‌های اندام تحتانی مانعی برای بازگشت خون کاعش یافته به قلب ایجاد می‌کند.

 بنابراین انقباضات قلب از حد معمولی بیشتر می‌شود. انقباضات قوی باعث تحریک واگ شده و تحریک واگ منجر به کاهش فشار و ضربان قلب و در نتیجه سنکوپ خواهد شد.

تست تیلت برای تشخیص بیماری پاتس

بیماری پاتس(pots disease) زمانی مشکل ایجاد می‌کند که بیمار قصد دارد از حالت خوابیده به نشسته یا از حالت نشسشته به ایستاده در آید. پاتس باعث می‌شود در این موقع ضربان قلب برای چند دقیقه افزایش اضافه پیدا ‌کند و به طور میانگین روی ۸۰ قرار می‌گیرد. یعنی به جای ۵ پالس افزایش، حدودا ۳۰ پالس افزایش دارد. 

حتی ممکن است ضربان قلب بیمار از ۶۰ به ۱۱۰ یا ۱۲۰ برسد. در این شرایط نیز مانند سنکوپ، فشار خون برای چند دقیقه کاهش پیدا می‌کند و باعث اختلال خفیف در خون‌رسانی به مغز می‌شود.

البته اختلال در خونرسانی به اندازه‌ای نیست که هوشیاری فرد از بین برود. ولی دچار سرگیجه و تپش قلب می‌شود و حتی ممکن است برای مدتی احساس منگی داشته باشد. این بیماری هم درمان‌های خاص خود را دارد و تشخیص آن با تست تیلت انجام می‌شود.

تست تیلت برای تشخیص بیماری پاتس

خطرات تست تیلت چیست؟

تست تیلت معمولا یک تست شبیه سازی شده‌ی بی‌خطر است، اما ممکن است بیمار پس از انجام آن دچار علائمی که در ادامه بیان کرده‌ایم شود.

 • ضعف و بی حالی
 • حالت تهوع 
 • احساس نیاز به استراحت و دراز کشیدن

البته این عوارض موقتی هستند و پس از گذشت چند دقیقه یا نهایتا چند ساعت برطرف خواهند شد. بیمار بعد از انجام تست تیلت چند ساعت تحت نظر خواهد بود تا پزشک از سلامتی او اطمینان حاصل کند. اگر پاسخ مثبت باشد، داروهای مورد نیاز تجویز و روند درمان‌های ضروری آغاز می‌شود.

تست تیلت چیست و چه کاربردی دارد؟

در پاسخ به این سوال که انجام تست تیلت چه کاربردی دارد و چرا ضروری است باید گفت که هدف از انجام این تست، شبیه سازی حالت سنکوپ و بررسی واکنش بیمار نسبت به آن است. در واقع، فردی که دچار سنکوپ و یا حالت از دست دادن هوشیاری شده است، باید تحت بررسی قرار گیرد تا علل آن تشخیص داده شود. انجام تست تیلت دقیقا با همین هدف انجام خواهد گرفت.

بسیاری از افرادی که در اثر حمله‌های قلبی و یا سنکوپ به متخصص قلب و عروق مراجعه می‌کنند باید تست تیلت انجام دهند. تست تیلت یکی از تست‌های تشخیصی برای بررسی علل نارسایی‌های قلبی است که توسط متخصصین قلب و عروق تجویز می‌گردد.

برخلاف تصور بسیاری از افراد که گمان می‌کنند انجام تست تیلت می‌تواند بسیار خطرناک باشد باید گفت که این تست به هیچ عنوان خطری برای فرد در پی نخواهد داشت. اتفاقا پزشکان متخصص نظیر دکتر محمود افتخار زاده نیز این مطلب را تایید می‌کنند. بنابراین، افراد می‌توانند بدون هیچ گونه نگرانی این تست را انجام داده و به تشخیص بیماری خود کمک کنند.

تست تیلت چیست و چه کاربردی دارد؟

تست تیلت چیست و چرا انجام می‌شود؟

تست تیلت عبارت است از شبیه سازی حالت سنکوپ(syncope) در افرادی که سابقه این حالت را داشته و یا به طور موقت هوشیاری خود را از دست داده‌اند. طی فرایند تست تیلت، شخص به طور هدف‌دار دچار سنکوپ می‌شود و یا هوشیاری خود را از دست می‌دهد. این کار کمک می‌کند تا واکنش بدن بیمار به تغییرات ناشی از سنکوپ توسط پزشک بررسی گردد.

افرادی که سابقه حمله‌های قلبی و یا سنکوپ دارند در مراجعه به پزشک متخصص قلب و عروق، تحت معاینه دقیق قرار می‌گیرند. انجام تست تیلت در کلینیک معمولا یکی از اصلی‌ترین گام‌ها در فرایند تشخیص علل سنکوپ یا حمله‌های قلبی است.

بسیاری از بیمارانی که بنا بر تجویز پزشک متخصص ناچار به انجام تست تیلت می‌شوند بر این باورند که این تست خطرناک است. به همین دلیل، معمولا در انجام تست تیلت تردید داشته و یا از آن امتناع می‌ورزند. اما بهتر است بدانید که این نوع تست تشخیصی نه تنها خطری برای بیمار ندارد، بلکه در تشخیص علل حمله‌ها و سنکوپ بسیار موثر عمل می‌کند.

عمده افرادی که تست تیلت را انجام می‌دهند، پس از اتمام فرایند از حال نامساعد خود شاکی هستند. البته تصور آن‌ها از حالت بیهوشی و سنکوپ ایجاد شده آن است که تست تیلت به خوبی انجام نگرفته است؛ در حالی که این گونه نیست. به طور کلی، هدف از انجام تست تیلت، ایجاد حالت سنکوپ به صورت هدفدار و بررسی وضعیت ضربان قلب و فشار خون بیمار در آن حالت است.

انجام تست تیلت چگونه به تشخیص علل سنکوپ و حمله‌های قلبی کمک می‌کند؟

فردی که دچار حمله‌های قلبی می‌شود و یا گاهی هوشیاری خود را از دست می‌دهد، باید از نظر فشار خون و ضربان قلب به طور دقیق بررسی شود. این کار به پزشک کمک می‌کند تا علل بروز حمله و یا سنکوپ را تشخیص دهد. انجام تست تیلت نیز به عنوان یک راه مکمل برای تشخیص علت این موارد به کار گرفته می‌شود.

در حین انجام تست تیلت، فشار خون و ضربان قلب بیمار به طور دقیق بررسی و مانیتور می‌گردد. پزشک در همین حین باید وضعیت بیمار را تحت نظر داشته باشد و پاسخ سوالات زیر را بررسی کند:

 • آیا سنکوپ رخ می‌دهد یا خیر؟
 • در صورت بروز حالت سنکوپ، چه ویژگی‌هایی دارد؟
 • شدت ضربان قلب و فشار خون در لحظه بروز سنکوپ چگونه است؟
 • پس از سنکوپ، فرد چگونه به حالت عادی بر می‌گردد؟
 • ضربان قلب پس از سنکوپ چگونه به حالت عادی می‌رسد؟

پاسخ به تمام این سوالات به پزشک کمک می‌کند تا در مورد وضعیت بیمار اطلاعات دقیقی داشته باشد. در نتیجه، در صورت یافتن علت دقیق حملات قلبی و سنکوپ، یک برنامه درمانی دقیق برای بیمار تنظیم خواهد کرد.

انجام تست تیلت چگونه است؟

نحوه انجام تست تیلت به صورت مرحله‌ای بوده و باید زیر نظر پزشک انجام گیرد. در مرحله اول تست تیلت، شخص بر روی تخت مخصوص دراز کشیده و بدن خود را در حالت استراحت قرار می‌دهد. 

سپس، تجهیزات مربوط به اندازه گیری ضربان قلب به کمک چسب‌هایی بر روی سینه بیمار نصب می‌شوند. به کمک مانیتور تعبیه شده می‌توان ضربان قلب را مشاهده و اندازه گیری نمود. به طور همزمان، فشار خون بیمار نیز باید بررسی شود. فاز استراحت تست تیلت در حدود 8 تا 10 دقیقه باید طول بکشد.

در مرحله بعد، لازم است تخت تا زاویه 60 تا 70 درجه نسبت به حالت استراحت بالاتر بیاید. با بالا آمدن تخت، تغییراتی در فشار خون و ضربان قلب ایجاد می‌شود که لازم است با دقت بررسی و ثبت گردند. همین تغییرات ممکن است بیمار را به حالت سنکوپ دچار کرده و حتی برای مدتی هوشیاری خود را از دست بدهد. 

البته در صورتی که این حالت ایجاد نشود، معمولا به کمک داروهای مختلف حالت سنکوپ را در بیمار به وجود می‌آورند. داروها عمدتا به صورت خوراکی (زیر زبانی) هستند و داروهای تزریقی کمتر از قبل مورد استفاده قرار می‌گیرند. این داروها، اختلالات همودینامیک و جریان خون را تشدید کرده و سنکوپ را به وجود می‌آورند. به این ترتیب، پزشک می‌تواند واکنش بیمار نسبت به بروز سنکوپ را بررسی نماید.

در صورتی که بیمار بر روی تخت زاویه دار، دچار سنکوپ و بیهوشی موقت شود، تخت را به محل اولیه خود باز می‌گردانند. این کار باعث می‌شود تا ضربان قلب و فشار خون به حالت اولیه خود برگشته و حال بیمار بهتر شود.

تست تیلت چگونه انجام می‌شود؟

انجام تست تیلت چقدر زمان نیاز دارد؟

بازه زمانی مورد نیاز برای انجام تست تیلت، حدود یک ساعت است. البته این زمان متغیر بوده و ممکن است کوتاه‌تر هم بشود. بیمار برای انجام تست تیلت نهایتا به مدت 20 دقیقه در حالت استراحت و آماده سازی قرار می‌گیرد. دو فاز دیگر تست تیلت، یعنی فاز اولیه و فاز تزریق دارو هر کدام به مدت بیست دقیقه به طول می‌انجامند.

برای بیمارانی که پیش از رسیدن به فاز تزریق دارو، دچار اختلالات فشار خون و ضربان قلب شده و یا هوشیاری خود را از دست می‌دهند (سنکوپ)، زمان کمتری صرف خواهد شد.

بیمار قبل و پس از انجام تست تیلت چه کارهایی باید انجام دهد؟

شخصی که قرار است تست تیلت انجام دهد، باید از حدود سه ساعت قبل از تست، ناشتا باشد. زیرا در حین انجام تست و تزریق دارو ممکن است فرد به حالت تهوع دچار شود. بنابراین، عدم مصرف غذا از چند ساعت پیش از انجام تست تیلت می‌تواند از بروز اختلال در حین انجام تست پیشگیری کند.

پس از انجام تست تیلت که حداکثر یک ساعت طول می‌کشد، باید مدت زمانی به استراحت بیمار اختصاص داده شود. مصرف مایعات نیز برای بعد از تست تیلت توصیه می‌شود. معمولا بیماران بیست دقیقه پس از انجام تست تیلت می‌توانند کلینیک را ترک نمایند.

انجام تست تیلت در چه مواردی برای بیمار تجویز می‌شود؟

انجام تست تیلت معمولا برای تشخیص حالت‌های خوش خیم سنکوپ به کار برده می‌شود. بسیاری از پزشکان متخصص قلب و عروق از جمله دکتر محمود افتخار زاده برای تشخیص سنکوپ‌های رفلکسی، سنکوپ عصبی (نورال) یا سنکوپ وازوواگال از انجام تست تیلت استفاده می‌کنند.

تست تیلت در چه مواردی تجویز می‌شود؟

پس از انجام تست تیلت، پزشک چه روشی را برای درمان در نظر می‌گیرد؟

برای افرادی که تست تیلت آن‌ها پاسخ مثبت داده و حملات و سنکوپ داشته‌اند، لازم است پزشک یک برنامه درمانی تنظیم نماید. البته با این شرط که پس از معاینه دقیق، سایر علل رد شده باشند.

برای درمان افراد مبتلا به سنکوپ و حملات قلبی، پزشک متخصص قلب و عروق باید دو فاز درمانی برای آن‌ها در نظر بگیرد. فاز اول درمان سنکوپ، تغییر در رژیم غذایی و سبک زندگی افراد است. سپس، در صورت صلاحدید پزشک، داروهایی برای بهتر شدن وضعیت بیمار تجویز خواهند شد.

معمولا در مواردی که فرد دچار التهاب عصب‌های پاراسمپاتیک در محل ورود به قلب شده‌اند، لازم است این التهاب‌ها برطرف شوند (سوزانده شوند). به همین دلیل، پزشکان متبحر نظیر دکتر محمود افتخار زاده استفاده از روش‌هایی نظیر آر اف ابلیشن را برای بیمار تجویز خواهند کرد. البته درصد بسیار پایینی از افراد به این وضعیت دچار می‌گردند.

گروه دیگری از بیماران نیز ممکن است به درمان‌های تست تیلت پاسخ ندهند. در چنین شرایطی پزشک متخصص نصب پیس میکر را برای بیمار تجویز می‌کند. البته در این مورد نیز درصد افرادی که به پیس میکر نیاز پیدا می‌کنند بسیار کم خواهد بود.

جمع بندی

 تست تیلت یک روش تشخیصی است که می‌تواند در تشخیص اختلالات خونرسانی به مغز به پزشک کمک کند. این تست باید تحت نظر متخصصین با تجربه انجام شود تا در حین آن، بیمار آسیبی نبیند. در واقع در این تست پزشک به صورت کنترل شده، شرایطی شبیه به سنکوپ و پاتس ایجاد می‌کند تا عملکرد قلب بیمار را بسنجد.

کلینیک آریتمی توانیر مرکز فوق تخصصی بیماری‌های قلبی در میدان توانیر یا شهید عباسپور تهران می‌باشد در این مرکز مشاوره‌های تخصصی در مورد تشخیص و درمان مشکلات قلبی انجام می‌شود. همچنین در این مرکز با استفاده از آخرین روش‌های تشخیصی مثل تست تیلت، در سریع‌ترین زمان ممکن علت مشکلات قلبی تشخیص و درمان مناسب شروع می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرید.

9 دیدگاه دربارهٔ «تست تیلت چیست و چرا انجام می‌شود؟»

 1. سلام وقت بخیر آقای دکتر سوالم اینه که آیا تست تیلت خطرناکه یا نه؟ اخه به من گفتن احتمال سکته وجود داره درسته یا نه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *