آریتمی قلبی چیست و چگونه درمان می شود؟

درمان آریتمی

یک قلب سالم همواره با آهنگ مشخص و منظمی می تپد. البته طبیعی است که سرعت ضربان در اوقات استراحت و یا فعالیت تفاوت داشته باشد. اما در هر حال، آنچه مهم است هماهنگی همه قسمت ها و سیگنال ها در یک قلب سالم است.

گاهی بنا بر دلایلی، ممکن است ضربان های قلب دچار بی نظمی شوند و یا سرعت تپش آن بیشتر یا کمتر از حالت عادی باشد. این حالت را آریتمی (Arrhythmia)  می نامند که در اثر عواملی چون استرس و یا آسیب های قلبی ایجاد می گردد.

معمولا درمان آریتمی با رفع عامل ایجاد آن (مثل عامل استرس زا) انجام می شود. اما در مواردی هم باید درمان را کاملا جدی گرفت تا شخص با عوارض جبران ناپذیر آن و حتی مرگ روبرو نگردد. در این مقاله قصد داریم به معرفی آریتمی، عوارض و راه های درمانی آن بپردازیم.

آریتمی

آریتمی قلبی چیست و انواع آن کدام اند؟

هر قلب دو دهلیز در بالا و دو بطن در پایین دارد که وظیفه کنترل ضربان های قلب بر عهده دهلیز راست است. گره سینوسی یا SA نوعی ضربان ساز طبیعی است که با ایجاد سیگنال های الکتریکی، دستور هر ضربان را صادر می کند. با انقباض دهلیزها، خون به درون بطن ها می ریزد و با دسته ای دیگر از سیگنال های الکتریکی شرایط برای انقباض بطن ها و تخلیه خون اکسیژن دار از آن ها به ارگان های دیگر بدن فراهم می شود. تمامی این اتفاقات در یک ضربان صورت می گیرد و یک قلب سالم در هر دقیقه بین 60 تا 100 ضربان انجام می دهد.

اما گاهی در اثر عواملی چون آسیب دیدگی قلب، ضعیف شدن آن و یا استرس و تنش های عصبی، ضربان قلب دچار بی نظمی می شود؛ این بی نظمی می تواند به صورت کاهش یا افزایش تپش های قلب خود را نشان دهد. آریتمی  عنوانی است که به این حالت اطلاق می شود.

در حالتی که تعداد ضربان های قلب از حالت عادی بیشتر باشد، آریتمی  از نوع تاکی کاردی (Tachycardia) است. در حالتی هم که قلب کمتر از حالت عادی ضربان داشته باشد، فرد دچار آریتمی از نوع برادی کاردی (Bradycardia) شده است. نوع دیگری از آریتمی هم تحت عنوان ضربان های زودرس قلب یا اکتوپی نامیده می شود. درمان آریتمی برای موارد حاد آن بسیار اهمیت دارد و هر گونه بی توجهی نسبت به آن حتی می تواند باعث مرگ شخص گردد.

 

آریتمی قلبی چیست و انواع آن کدام اند؟

نشانه های آریتمی  کدام اند؟

آریتمی قلبی ممکن است هیچ گونه علائمی نداشته باشد. اما انجام برخی آزمایشات اولیه و تهیه نوارهای قلبی، ابتلا به آن را مشخص می کند. اینکه فرد به آریتمی تاکی کاردی و یا برادی کاردی مبتلا شده باشد، در نوع نشانه ها تاثیرگذار خواهد بود. برای مثال در ابتلا به آریتمی تاکی کاردی علائمی چون موارد زیر دیده می شود:

 • سرگیجه
 • تنگی نفس
 • ضعف شدید و ناگهانی
 • غش کردن یا سنکوپ
 • احساس درد در قفسه سینه

اگر فرد به آریتمی  برادی کاردی مبتلا شده باشد ممکن است علائم زیر را تجربه کند:

 • احساس درد در قفسه سینه
 • عدم تمرکز کافی و یا حالت گیجی
 • احساس خستگی و سرگیجه
 • تپش قلب شدید و تنگی نفس
 • عدم توانایی در انجام حرکات ورزشی معمولی
 • غش کردن
 • تعریق غیرعادی

باید توجه کرد که گاهی حتی با وجود مشاهده علائم، مشکل آریتمی جدی نیست و نیازی به درمان ندارد. این در حالی است که برخی آریتمی های خطرناک و تهدیدکننده هیچ گونه علائمی نشان نمی دهند. در نتیجه بروز نارسایی های قلبی و حتی سکته مغزی در اثر این گونه آریتمی ها اجتناب ناپذیر خواهد بود.

نشانه های آریتمی قلبی

 

علت بروز آریتمی قلبی چیست؟

گفتیم آریتمی قلبی همان نامنظمی ضربان قلب است. بنابراین، هر گونه عاملی که بتواند ضربان قلب را دچار مشکل کند، می تواند عامل ایجاد آریتمی قلبی در نظر گرفته شود. عامل اصلی ایجاد آریتمی، وجود اختلالات ساختاری قلب است که این اختلالات را می توان ناشی از بیماری های عروق کرونر، بیماری های مادرزادی، بیماری های دریچه ای قلب، بیماری های اولیه عضله قلب و یا سایر بیماری ها دانست.

برای درمان آریتمی هم لازم است همین عوامل کنترل شوند تا انقباضات قلب به حالت عادی خود باز گردد. برخی از فاکتورهای مهم دیگر در ایجاد آریتمی عبارت اند از:

 • مصرف نوشیدنی های الکلی
 • مصرف سیگار و مواد مخدر
 • مصرف برخی داروها و مکمل های غذایی و گیاهی
 • دیابت
 • ابتلا به بیماری های قلبی
 • بالا بودن فشار خون
 • عملکرد نامتعادل تیروئید
 • ایجاد تغییر ساختاری در قلب

درمان آریتمی قلبی با چه روش هایی انجام می شود؟

بعید است شخصی که قلبی سالم با عملکرد طبیعی دارد، مدت زیادی را با آریتمی سر کند؛ چون معمولا خیلی زود درمان می شود. اما اگر ایجاد آریتمی به واسطه یک عامل خارجی مانند مواد مخدر و یا شوک الکتریکی باشد، آن گاه قضیه کاملا متفاوت است. حتی ممکن است آریتمی ناشی از برخی نارسایی های قلبی باشد که درمان آریتمی در چنین شرایطی باید حتما جدی گرفته شود. نوع آریتمی قلبی، شدت و عوارض آن بر روش درمانی تاثیر می گذارد که در ادامه توضیح می دهیم.

درمان آریتمی برادی کاردی

عمده اشخاصی که به برادی کاردی مبتلا می شوند، دارای بیماری زمینه ای هستند. به زبان ساده تر یک عامل زمینه ای می تواند زمینه ایجاد این نوع آریتمی در فرد را فراهم سازد. بنابراین، برای درمان آریتمی قلبی از نوع برادی کاردی لازم است در ابتدا عامل به وجود آورنده آن رفع شود. در صورتی که عامل زمینه ای وجود نداشته باشد، با کاشت یک ضربان ساز در قفسه سینه و یا شکم مشکل فرد حل می گردد.

 

درمان آریتمی

درمان آریتمی تاکی کاردی

در درمان آریتمی تاکی کاردی، روش ها تنوع بیشتری دارند و با توجه به شرایط بیمار از این درمان ها استفاده می شود.

 • حرکات ورزشی استاندارد
 • مصرف دارو و یا شوک الکتریکی بنا بر تشخیص پزشک
 • استفاده از کاتترها (Catheter) در نواحی داخلی قلب؛ در این روش از دو فرایند برای درمان آریتمی استفاده می شود:

1) از بین بردن کانون های آریتمی از طریق سوزاندن کانون به وسیله امواج رادیویی که Radio Frequency Abbilation (RFA) نامیده می شود. ( توضیحات جامع : از بین بردن کانون‌های آریتمی از طریق ابلیشن (RFA))

2) از بین بردن کانون های آریتمی از طریق فریز کردن که به آن کرایو ابیلیشن (Cryoablation) می گویند.

 • کاردیوبرتر-دفیبریلاتور قابل کاشت (Implantable cardioverter-defibrillator (ICD)) که در صورت افزایش بیش از حد ضربان قلب، آن را به حالت عادی بر می گرداند.

بهترین روش درمان آریتمی

به طور کلی، در 90 درصد بیماران فیبریلاسیون دهلیزی، به خصوص در بیماران مبتلا به فرم های حمله ای (paroxysmal)، منشا و کانون های آریتمی در مدخل وریدهای ریوی است که خون را از ریه، به دهلیز چپ می رسانند. معمولا 4 سیاهرگ ریوی از پشت دهلیز چپ، خون را وارد قلب می کنند ( شاید این مسئله منشا اسم گذاری این روش درمانی توسط بیماران به عنوان سوزاندن رگ اضافی قلب باشد). در روش های درمانی قدیمی، پزشک نقطه به نقطه این مدخل را با امواج رادیویی که مشابه لیزر هستند، می سوزاند و کانون های آریتمی غیرفعال می شدند. این روش بسیار زمانبر بود و با توجه به اینکه نقطه به نقطه مدخل نیازمند مداخله بود، در صورتی که یک نقطه جا می افتاد، ممکن بود همان نقطه مسیری برای بازگشت آریتمی و مشکلات ناشی از آن شود.

برای حل مشکلات مربوط به روش درمانی قدیمی، روش های جدیدی بررسی شد که نیازمند مداخله نقطه به نقطه نباشد. در این زمینه پژوهش های متعددی بر روی تکنیک های اولتراسوند و حتی لیزر صورت گرفت، اما نتیجه قابل توجهی حاصل نشد. در نهایت، پس از تحقیقات متعددی که در این زمینه صورت گرفت، روش درمانی فریز به عنوان بهترین روش درمان آریتمی مطرح شد.

عزیزانی که گاها احساس تپش قلب و یا بی نظمی در ضربان قلب خود می کنند می توانند جهت چکاپ های قلبی و حصول اطمینان از سلامت قلبی خود به کلینیک آریتمی توانیر تهران مراجعه کنند در این مرکز اساتید برجسته حوزه آریتمی کشور دکتر محمود افتخارزاده و دکتر مهرداد میرمعصومی به همراه یک تیم فوق تخصصی به سلامت بیماران عزیز رسیدگی می کنند برای رزرو نوبت ویزیت
به صفحه تماس با ما و رزرو نوبت آنلاین سایت مراجعه نمایید

منبع:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/8887#diagnosis

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.