جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

مرکز تخصصی آریتمی قلبی در تهران

بهترین کلینیک درمان بیماری های قلبی و عروقی | کلینیک آریتمی توانیر تهران

بهترین کلینیک آریتمی در تهران را برای آگاهی از استانداردهای یک درمان باکیفیت باید بشناسید. کلینیک آریتمی توانیر یک مرکز تخصصی در درمان بیماری‌های مختلف قلبی است که علاوه بر درمان، بخش بزرگی از تمرکز خود را صرف مشاوره‌های تخصصی در رابطه با انواع روش­های از بین بردن آریتمی قلبی و انجام تست­های مختلف قلبی کرده­ است. ما در کلینیک آریتمی توانیر تمام تلاش خود را برای تشخیص به موقع و زودهنگام بیماری‌های مختلف قلبی به خصوص آریتمی­ها گذاشته ایم تا با درمان به موقع از عوارض جدی و جبران ناپذیری که می‌تواند در پی بیماری‌های ریتم قلب رخ دهد جلوگیری کنیم.

کلینیک آریتمی چیست؟

جالب است که بدانید بیماری‌های قلب و عروق شایع‌ترین علت مرگ در بسیاری از کشورهای دنیا از جمله ایران است. چیزی حدود ۳۸ درصد از کل مرگ­ومیرها در ایران منشا قلبی عروقی دارد. همچنین با توجه به افزایش بیماری‌هایی چون فشارخون و دیابت و اختلالات چربی خون و همچنین تغذیه نامناسب جوامع امروز و کم‌تحرکی آن‌ها نسبت به گذشته شیوع بیماری‌های قلبی عروقی همچنان رو به افزایش است. یک نکته حائز اهمیت در کشور ما کاهش سن افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی است و در چند سال اخیر تعداد افراد بین 20 تا ۳۰ سال که بر اثر امراض قلبی جان خود را از دست می‌دهند رو به افزایش بوده؛ در بین بیماری‌های قلبی عروقی شایع ترین بیماری قلبی که باعث مرگ­ومیر افراد می­­شود حمله قلبی ناگهانی با شیوع ۵۳.۸ درصد و در گام دوم آریتمی های قلبی با شیوع ۵.۸ درصد است.

واژه آریتمی از دو بخش “آ” و “ریتم” تشکیل شده است که “آ” در زبان یونانی به معنای فقدان چیزیست و در واقع آریتمی به معنای فقدان ریتم است. در واقع آریتمی قلبی نوعی بیماری است که به معنای نامنظم شدن ضربان قلب است و این بی­نظمی می تواند هم در تعداد ضربآن‌ها و هم در ریتم قلب به وجود بیاید و تشخیص آریتمی با نوار قلب امکان پذیر است. بیماران آریتمی قلبی به خصوص در انواع علامت­دار باید زیر نظر پزشک تحت کنترل قرار بگیرند زیرا آریتمی می­تواند مشکلات زیادی را برای بیمار ایجاد کند و خطر ایست قلبی و یا سکته های مغزی را افزایش دهد. کلینیکهای آریتمی یکسری مراکز نوپا هستند که در در چند سال اخیر بسیار مورد توجه بوده اند. کلینیک‌های آریتمی با کمک پزشکان متخصص و مجرب در زمینه تشخیص زودهنگام و درمان بیماران قلبی به خصوص آریتمی ها فعالیت می‌کنند.

معرفی و آشنایی با بهترین کلینیک آریتمی در تهران

خدمات یک کلینیک آریتمی

خدمات ارائه شده در کلینیک‌های آریتمی خدمات تخصصی مرتبط با بیماران قلبی و عروقی می‌باشد بنابراین معمولا بیماران می‌توانند در کلینیک‌های آریتمی مدرن‌ترین امکاناتی که برای تشخیص بیماری‌های قلبی و همچنین درمان آن‌ها نیاز است پیدا کنند. معمولاً این کلینیک‌ها در صورتی که افراد نیاز به بستری و اقدامات درمانی در بیمارستان داشته باشند آن‌ها را به بیمارستآن‌های مختلف ارجاع می­دهند.

کلینیک‌های آریتمی خدمات مختلفی را ارائه می­کنند که برخی از آن‌ها عبارتند از:

1- ویزیت بیماران قلبی در کلینیک آریتمی

معرفی و آشنایی با بهترین کلینیک آریتمی در تهران

2- استفاده ازهولتر در کلینیک آریتمی برای ثبت سرپایی امواج قلبی Holter monitoring))

یکی از خدمات بسیار خوبی که می­توانید در کلینیکهای آریتمی دریافت کنید هولترها هستند. در رابطه با کاربرد هولترها لازم است بدانید که آریتمی­ها در بسیاری از بیماران به صورت دائم وجود ندارد و حتی ممکن است نوار قلب آن‌ها کاملاً طبیعی باشد. در چنین افرادی آریتمی به صورت ناگهانی و حمله‌ای بروز پیدا می‌کند؛ در چنین شرایطی نیاز است نوسانات ضربان قلب بیماران در طی یک دوره زمانی مشخص مثلا یک تا چند روزه بررسی شود تا پزشک بتواند تشخیص دهد آریتمی­های بیمار دقیقاً به چه شکل و در کدام قسمت شبانه روز بروز پیدا می‌کند؛ بنابراین یک دستگاه هولتر به بیمار متصل می‌شود، این دستگاه­ها دقیقا شبیه به وقتی هستند که در بیمارستان از شما نوار قلب گرفته می‌شود اما اندازه دستگاه کوچکتر و قابل حمل است و تعداد لیدهایی که به قفسه­سینه متصل می‌شود هم کمتر است و بیمار می‌تواند هنگامی که هولتر به او وصل است به زندگی عادی روزمره خود بپردازد بنابراین وقایع قلبی در شرایط عادی ثبت می‌شود. همچنین در کنار دستگاه هولتر یک برگه هم به بیمار داده می‌شود و بیمار در آن برگه علائمی که در مدت زمان استفاده از هولتر به آن دچار شده است را همراه با ساعت دقیق و وضعیتی که در آن قرار داشته (درحالت نشسته، فعالیت و…) یادداشت می­کند. ساعت خواب و بیداری هم در برگه همراه یادداشت می­شود و هنگامی که بیمار دوباره به مرکز مراجعه کرد دستگاه هولتر باز شده و اطلاعاتی که در آن ثبت شده وارد کامپیوتر و سپس تفسیر می‌شود، البته لازم است که خود پزشک و تکنسین‌ها دیتاهای تفسیر شده توسط کامپیوتر را بررسی و اصلاح کنند تا بتوانند آمار دقیقی را به بیمار ارائه دهند. غالباً هولترها طی یک دوره بسیار کوتاه به بیمار وصل می­شوند مگر در شرایط خاصی که این مدت زمان ممکن است تا یک ماه هم برسد. البته در این حالت هولترهای استفاده شده متفاوت­تر و با تعداد سیم­های کمتری هستند. معمولا اگر برای اولین بار قرار است آریتمی بیمار توسط هولتر تشخیص داده شود باید داروهای مصرفی توسط بیمار زیر نظر پزشک قطع شود، گاهی هم ممکن است برای بررسی اثرات داروهایی که بیمار مصرف می‌کند از هولترها استفاده کنیم.

3- دستگاه ثبت حمله کلینیک آریتمی (ٍEvent Recorders)

موارد کاربرد دستگاه ثبت حمله هم مانند هولترهایی است که در بالا توضیح داده شد. از دستگاه ثبت حمله در بیمارانی که در بررسی‌های عادی سالم­اند اما به صورت ناگهانی دچار علائمی مثل سنکوپ و یا تپش قلب می‌شوند استفاده می‌شود. دقت کنید که هولترها گام اول تشخیص آریتمی­ در چنین بیمارانی هستند اما از دستگاه ثبت حمله زمانی استفاده می‌شود که حتی نتایج هولترها هم طبیعی گزارش شده باشد. دستگاه‌های ثبت حمله در سه مدل‌ بدون سیم، با سیم و یک نوع قابل تعبیه در زیر پوست وجود دارند. اگر آریتمی­های بیمار از نوعی باشند که او را دچار افت سطح هوشیاری نکند از نوع بدون سیم دستگاه استفاده می‌شود و بیمار فقط در زمان حمله کافیست تا دستگاه را با سینه خود تماس بدهد بدین ترتیب دستگاه امواج قلبی را ثبت می‌کند. در نوعی که دستگاه­ها با سیم به بدن بیمار وصل هستند به طور مداوم امواج قلبی در حال ثبت شدن هستند و زمانی که بیمار دچار حمله می‌شود می­تواند با فشار دادن یک دکمه زمان بروز این حمله را ثبت کند، در هر حال پس از بررسی تمام امواج ثبت شده توسط کامپیوتر، نوع آریتمی­ها مشخص می‌شوند. دستگاه­های ثبت حمله که در زیر پوست قرار می­گیرند و می‌توانند تا سه سال هم در آنجا باقی بمانند بیشتر برای بیمارانی استفاده می‌شود که فاصله بین حملات رخ داده در آن‌ها زیاد است؛ این دستگاه به طور خود به خود امواج قلبی را ثبت می‌کند و همچنین می‌تواند با کامپیوترهای موجود در مرکز در ارتباط باشند تا امواج ثبت شده دریافت و بررسی شوند.

4- اکوکاردیوگرافی در کلینیک آریتمی

که به آن سونوگرافی قلب یا اکوی قلب هم می‌گوییم یک روش غیرتهاجمی است که به کمک امواج صوتی می‌توان ساختمان‌های داخلی قلب را مشاهده کرد. اکوکاردیوگرافی در تشخیص بیماری‌های قلبی روش استانداردی تلقی می­شود. اکوکاردیوگرافی نه تنها در تشخیص، بلکه در مدیریت و پیگیری بیماران هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. اکوی قلب می‌تواند اطلاعات مفیدی مثل شکل و اندازه قلب، محل و میزان آسیب‌های بافتی وارد شده به آن، ظرفیت پمپاژ و همچنین تخمین‌های دیگری از عملکرد قلب مثل محاسبه برون ده قلبی، کسر جهشی و عملکرد دیاستولیک را هم ارائه دهد.

معرفی و آشنایی با بهترین کلینیک آریتمی در تهران

همچنین اکوکاردیوگرافی در ارزیابی ناهنجاری­های دیواره قلب کمک می‌کند و یک ابزار برای تشخیص زودرس سکته قلبی نیز است.

5- تست ورزش

تست ورزش یا استرس تست یک روش برای ارزیابی وضعیت و عملکرد قلب است که تا چه اندازه توانایی پاسخ به استرس و فشار خارجی را دارد. استرس تست معمولاً با استفاده از فعالیت بدنی یا تزریق وریدی داروهای محرک ایجاد می‌شود و هدف آن بررسی گردش خون کرونر بیمار در حالت فعالیت و مقایسه آن با حالت استراحت او است. از این آزمون برای تشخیص بیماری‌های عروق کرونر و یا ارزیابی پیش آگهی بیمار بعد از حمله قلبی استفاده می­کنند.

6- تست تیلت (Tilt table test)

تست تیلت که اصطلاحا به آن تست صفحه شیبدار هم می­گویند معمولاً زمانی به کار می‌رود که بیمار دچار سنکوپ­های بی­دلیل می‌شود و تشخیص اولیه پزشک سنکوپ وازوواگال است. فردی که دچار سنکوپ می‌شود به صورت ناگهانی هوشیاری و تعادل خود را از دست می‌دهد و بعد از مدت کوتاهی به صورت خود به خودی حالت طبیعی خود را به دست می­آورد. برای انجام تست تیلت بعد از اینکه بیمار روی یک سطح افقی دراز کشید و با کمک چند بند در موقعیت خود ثابت شد ۱۵ دقیقه در همین حالت قرار می­گیرد و در این زمان فشار خون و ضربان قلب بیمار تحت پایش قرار خواهد گرفت و سپس صفحه از حالت افقی به حالت عمودی در می­آید، در واقع حالت ایستاده را برای بیمار شبیه‌سازی می‌کند؛ در این حالت تخت یک زاویه 70 درجه دارد و علائم حیاتی باز هم به مدت ۱۰ تا ۶۰ دقیقه کنترل می­شوند. معمولاً در حالت عمودی علائمی مثل تهوع تعریق سرگیجه و یا ضربان قلب نامنظم گزارش می­شوند.

 

علاوه بر موارد گفته شده اقدامات تخصصی دیگری نیز چون آنالیز پیس میکرها  و ICDها و تست‌هایی مثل تست حساسیت بارورفلکس، تست تحریک کننده بروگادا، signal average ECG، T wave alternans، Epinephrine provocation test for LQTS نیز در کلینیک­های آریتمی انجام می­شود.

کلینیک آریتمی در تهران

کلینیک آریتمی توانیر تهران واقع در میدان توانیر یا میدان شهید عباسپور در تهران یکی از بهترین کلینیک­های آریتمی ایران است که زیر نظر دکتر افتخارزاده و دکتر میرمعصومی ،متخصصین قلب و عروق و عضو انجمن پیس میکر و الکتروفیزیولوژی امریکا، می‌باشد. در این مرکز تقریباً تمامی خدماتی که در کلینیک­های آریتمی قابل انجام است در دسترس بیماران خواهد بود. در کلینیک آریتمی توانیر شما نه تنها می­توانید زیر نظر بهترین متخصصان قلب و عروق مشاوره شوید بلکه در صورت نیاز به بستری و انجام درمان‌های تخصصی به کلینیک فوق تخصصی دی در مجاورت کلینیک آریتمی توانیر ارجاع خواهید شد. در مرکز آریتمی توانیر تمام مشاوره­های تخصصی در رابطه با تشخیص و درمان آریتمی­های قلبی انجام می‌شود و همچنین هولترهای ریتم قلب به صورت کوتاه مدت و دراز مدت، تست تیلت، آنالیز و برنامه‌ریزی پیس میکر و ICDها، تست ورزش و اکو در سریع‌ترین زمان ممکن در اختیار تمام بیماران قرار خواهد گرفت.

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

مقالات مرتبط

انواع باطری قلبی

آیا با انواع باتری قلبی و کاربرد آنها آشنایی دارید؟ باتری قلب یا پیس میکر، یک دستگاه پزشکی است که برای درمان اختلالات ضربان قلب

انواع دارو های آریتمی قلبی

داروهای آنتی آریتمی در چهار دسته یا کلاس اصلی طبقه بندی می‌شوند که هر کدام مکانیسم عمل متفاوتی برای تنظیم ریتم قلبی دارند. این چهار

بهترین متخصص اکو قلب در تهران

معروف ترین و ماهر ترین فوق تخصص اکوکاردیوگرافی قلبی در تهران را شاید در هر جستجوی اینترنتی به یک نام معرفی کرده باشند. با این

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *