درمان آریتمی قلبی به روش فریز یا منجمد کردن (Cryo-ablation)

ابلیشن قلبی یکی از کم عارضه ترین و موفقیت آمیز ترین روش های درمان آریتمی یا بی نظمی ضربان قلب می باشد. ابلیشن قلبی که به معنی از بین بردن کانون های آریتمی به منظور جلوگیری از سیگنال های اشتباهی به قلب می باشد با دو روش سوزاندن با گرما یا سرما صورت می گیرد. در این مقاله ما ابلیشن قلبی با فریز کردن را توضیح دادیم که با گاز نیتروژن صورت می پذیرد.

فهرست مطالب مقاله

فریز یا منجمد کردن کانون های آریتمی

یکی از روش های درمانی برای بیماران با فیبریلاسیون دهلیزی ، فریز یا منجمد کردن کانون های آریتمی است.

فیبریلاسیون دهلیزی یکی از شایع ترین آریتمی قلبی است و می تواند منجر به ایجاد لخته و سکته مغزی شود. علاوه بر آن فیبریلاسیون دهلیزی اگر مدت زمان زیادی به طول بیانجامد و با ضربان تند قلب همراه شود ممکن است باعث ایجاد لخته خون و یا سکته مغزی شود که بیمار را اذیت کرده و موجب احساس تپش قلب ، ضعف ، بی‌حالی و تنگی نفس می شود در دراز مدت منجر به نارسایی قلبی شده که باعث کاهش کار کردعضله قلب می شود.

در فرایند فریز مطابق تصویر زیر از بالونی استفاده میشه که در این بالن گاز نیتروژن تزریق شده و هر کجا که جدار های این بالن با جدار داخلی ورید در تماس باشد به دلیل سرمای زیاد و فریز شدن ، سلول های ایجاد کننده آریتمی از بین می رود.

ما از این مکانیزم برای درمان فیبریلاسیون دهلیزی استفاده میکنیم چون می دانیم که در بیش از ۸۰ تا ۹۰ درصد موارد فیبریلاسیون دهلیزی از این ورید ها که سیاهرگ هایی هستند که از ریه آمده و به دهلیز چپ متصل می شود ، نشات می گیرد. و محل اصلی آریتمی در مدخل و یا محل ورود این رگ ها به دهلیز چپ می باشد، این بالن را در مدخل ورید ریوی قرار داده و باد می کنیم و گاز نیتروژن را به داخل بالون تزریق می کنیم.

این گاز نیتروژی باعث فریز شدن کانال های آریتمی شده و باعث از بین بردن سلول های منشا آریتمی می شود. بالن گذاری معمولا در تمام وریدی های ریوی که 4 عدد می باشد انجام می شود و در هر بار به داخل بالن گاز نیتروژن تزریق می شود و پس از دو الی سه دقیقه بالن از گاز نیتروژن تخلیه می شود.

پیش از انجام عمل فریز کانون آریتمی

یکی از مهمترین کار هایی که پیش از هر عملی باید انجام دهیم ناشتا بودن است ، برای انجام این عمل حتما باید 6 ساعت ناشتا باشید.

با تجویز و صلاح دید پزشک قرص های آریتمی را 5 روز قبل از عمل قطع کنید و اگر داروی وارفارین مصرف می کنید 48 سعت قبل از عمل از مصرف آن دست بکشید.

نحوه منجمد کردن کانون های آریتمی ( مراحل فریز کردن)

  1. برای انجام کرایو بالن ابلیشن یا فریز کردن، از بالن استفاده می شود. این بالن از سیاهرگ ناحیه کشاله ران وارد شده و از این طریق وارد دهلیز راست می شود.
  2. سپس، یک سوراخ بسیار کوچک ایجاد می شود و این بالن کوچک که در حالت خوابیده قرار دارد، وارد دهلیز چپ می شود.
  3. در مرحله بعد، بالن در مدخل سیاهرگ های ریوی که به دهلیز چپ وارد می شوند، کار گذاشته می شود.
  4. در مرحله بعد، گاز نیتروژن به داخل این بالن تزریق می شود و درجه حرارت به حدود منهای 50 درجه یا پایینتر می رسد و به مدت دو تا سه دقیقه این کار ادامه می یابد. در حین این کار، پزشک جریان الکتریکی و سیگنال های الکتریکی را در وریدها چک می کند و مطمئن می شود که تمام سیگنال های الکتریکی از بین بروند. در صورت لزوم، این کار 2 تا 3 دقیقه تکرار می شود.
کانون های آریتمی

این عمل جزو عمل های کم عارضه محسوب می شود و ریسک عمل یک در هزار می باشد و این عوارض محدود به کبودی محل ورود در کشاله ران خواهد بود.

این عمل نیاز به بیهوشی عمیق نداشته و با دادن دارو هایی که خواب عمیق ایجاد می کنند به بیمار وی را برای عمل آماده می کنند. و پس از آن دارو های ضد لخته به بیمار تزریق خواهد شد تا در هنگام عمل لخته ای ایجاد نشود. به این دلیل محل ورود بالن در کشاله ران بخیه زده خواهد شد و یا پانسمان ساده انجام خواهد گرفت.

میزان موفقیت و اثربخشی فریزکردن در درمان آریتمی

تحقیقات نشان می دهد که در بیماران مبتلا به فرم های حمله ای فیبریلاسیون دهلیزی، زمانی که این کار به صورت کامل برای هر 4 ورید ریوی انجام می شود، موفقیتی حدود 80 الی 85 درصد کسب می شود و حملات دیگر تکرار نخواهد شد.

لازم به ذکر است که درصد موفقیت این روش برای فرم های دیگر فیبریلاسیون دهلیزی که پابرجا هستند، کمتر است و برخی تحقیقات نشان می دهند که این درصد ممکن است تا 50 درصد کاهش پیدا کند. با این حال، فریز کردن، امروزه یک روش در دسترس، کم عارضه و سریع تر برای درمان آریتمی های قلبی ناشی از فیبریلاسیون دهلیزی است.

 

اهمیت عمل فریز کردن در مراحل اولیه بیماری

فریز کردن روشی نسبتا نوین برای درمان آریتمی قلبی است که امکان مداخله درمانی سریع تر و موثرتری را برای پزشکان فراهم کرده است. امروزه توصیه می شود که در بیماران مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی حمله ای، در همان مراحل اولیه بیماری و قبل اینکه بیماری به حالت مزمن تبدیل شود، از درمان فریز کردن استفاده شود.

درمان دارویی این عارضه ممکن است انجام این عمل را به تاخیر بیندازد و در نتیجه، شانس موفقیت آن را کاهش می دهد. بنابراین، بهترین گزینه برای درمان افرادی که دچار حملات تکرار شونده هستند، انجام فریز در همان سال اول بیماری است تا از وارد شدن بیماری به مرحله مزمن جلوگیری شود.

نقاحت پس از عمل فریز کانون آریتمی

این عمل حدودا یک ساعت به طول می انجامد و بیمار  ناشتا صبح روز عمل به بیمارستان مراجعه نموده ، پس از انجام عمل 6 الی 7 ساعت بیمار باید روی تخت استراحت نموده تا از خونریزی ناحیه کشاله ران پیش گیری شود، روز بعد به راحتی می تواند کار های شخصی خویش را انجام دهد و بعد از دو الی سه روز می تواند به سر کارش بازگردد.

با این حال پس از عمل و بسته به تشخیص پزشک ممکن است برای مدتی دارو های ضد لخته تجویز شود و به علت ایجاد التهاب نیز برای دو الی سه ماه دارو های آریتمی برای بیمار تجویز خواهد شد.

این عمل جزو عمل های نتیجه بخش و کم عارضه محسوب می شود که برای بیماران آریتمی انجام می گیرد.

نکات مهم پس از ترخیص

پس از ترخیص باید حتما مراقب محل زخم باشید، بهداشت ناحیه زخم کشاله ران را رعایت نمایید و به هیچ عنوان لوازم سنگین را بلند نکنید.

اگر خونریزی بیش از حد و یا درد بیش از حد در محل زخم روی کشاله ران حس کردید به پزشک مراجعه کنید. ( توجه داشته باشید که محل زخم کمی درد خواهد داشت و درد های خفیف مشکلی ایجاد نخواهد کرد.)

دارو های تجویز شده را سر وقت میل کنید و اگر دچار تپش قلب شدید شدید حتما به مراکز درمانی یا اورژانس مراجعه نموده و وضعیت خود را برایشان تشریح کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.