درمان آریتمی قلبی به روش فریز یا منجمد کردن (Cryo-ablation)

ابلیشن قلبی یکی از کم عارضه ترین و موفقیت آمیز ترین عمل های درمان آریتمی یا بی نظمی ضربان قلب می باشد. ابلیشن قلبی که به معنی از بین بردن کانون های آریتمی به منظور جلوگیری از سیگنال های اشتباهی به قلب می باشد با دو روش سوزاندن با گرما یا سرما صورت می گیرد. در این مقاله ما ابلیشن قلبی با فریز کردن را توضیح دادیم که با گاز نیتروژن صورت می پذیرد.

فهرست مطالب مقاله

فریز یا منجمد کردن کانون های آریتمی

یکی از روش های درمانی برای بیماران با فیبریلاسیون دهلیزی ، فریز یا منجمد کردن کانون های آریتمی است.

فیبریلاسیون دهلیزی یکی از شایع ترین آریتمی قلبی است و می تواند منجر به ایجاد لخته و سکته مغزی شود. علاوه بر آن فیبریلاسیون دهلیزی اگر مدت زمان زیادی به طول بیانجامد و با ضربان تند قلب همراه شود ممکن است باعث ایجاد لخته خون و یا سکته مغزی شود که بیمار را اذیت کرده و موجب احساس تپش قلب ، ضعف ، بی‌حالی و تنگی نفس می شود در دراز مدت منجر به نارسایی قلبی شده که باعث کاهش کار کردعضله قلب می شود.

در فرایند فریز مطابق تصویر زیر از بالونی استفاده میشه که در این بالن گاز نیتروژن تزریق شده و هر کجا که جدار های این بالن با جدار داخلی ورید در تماس باشد به دلیل سرمای زیاد و فریز شدن ، سلول های ایجاد کننده آریتمی از بین می رود.

ما از این مکانیزم برای درمان فیبریلاسیون دهلیزی استفاده میکنیم چون می دانیم که در بیش از ۸۰ تا ۹۰ درصد موارد فیبریلاسیون دهلیزی از این ورید ها که سیاهرگ هایی هستند که از ریه آمده و به دهلیز چپ متصل می شود ، نشات می گیرد. و محل اصلی آریتمی در مدخل و یا محل ورود این رگ ها به دهلیز چپ می باشد، این بالن را در مدخل ورید ریوی قرار داده و باد می کنیم و گاز نیتروژن را به داخل بالون تزریق می کنیم.

این گاز نیتروژی باعث فریز شدن کانال های آریتمی شده و باعث از بین بردن سلول های منشا آریتمی می شود. بالن گذاری معمولا در تمام وریدی های ریوی که 4 عدد می باشد انجام می شود و در هر بار به داخل بالن گاز نیتروژن تزریق می شود و پس از دو الی سه دقیقه بالن از گاز نیتروژن تخلیه می شود.

پیش از انجام عمل فریز کانون آریتمی

یکی از مهمترین کار هایی که پیش از هر عملی باید انجام دهیم ناشتا بودن است ، برای انجام این عمل حتما باید 6 ساعت ناشتا باشید.

با تجویز و صلاح دید پزشک قرص های آریتمی را 5 روز قبل از عمل قطع کنید و اگر داروی وارفارین مصرف می کنید 48 سعت قبل از عمل از مصرف آن دست بکشید.

نحوه منجمد کردن کانون های آریتمی

نحوه انجام این کار به این صورت است که ابتدا این بالن ها را از طریق سیاهرگ ناحیه کشاله ران وارد دهلیز راست می کنیم و بعد با یک سوراخ کوچکی که بین دو دهلیز ایجاد می شود بالن را میفرستن به سمت چپ داخل دهلیز چب و این چهار بالن را در مدخل هر ۴ تا وریدی ریوی قرار می دهیم و هر کدوم به مدت ۲ تا ۳ دقیقه در واقع فریز انجام دهیم تا کانون های آریتمی از بین بروند.

کانون های آریتمی

این عمل جزو عمل های کم عارضه محسوب می شود و ریسک عمل یک در هزار می باشد و این عوارض محدود به کبودی محل ورود در کشاله ران خواهد بود.

این عمل نیاز به بیهوشی عمیق نداشته و با دادن دارو هایی که خواب عمیق ایجاد می کنند به بیمار وی را برای عمل آماده می کنند. و پس از آن دارو های ضد لخته به بیمار تزریق خواهد شد تا در هنگام عمل لخته ای ایجاد نشود. به این دلیل محل ورود بالن در کشاله ران بخیه زده خواهد شد و یا پانسمان ساده انجام خواهد گرفت.

نقاحت پس از عمل فریز کانون آریتمی

این عمل حدودا یک ساعت به طول می انجامد و بیمار  ناشتا صبح روز عمل به بیمارستان مراجعه نموده ، پس از انجام عمل 6 الی 7 ساعت بیمار باید روی تخت استراحت نموده تا از خونریزی ناحیه کشاله ران پیش گیری شود، روز بعد به راحتی می تواند کار های شخصی خویش را انجام دهد و بعد از دو الی سه روز می تواند به سر کارش بازگردد.

با این حال پس از عمل و بسته به تشخیص پزشک ممکن است برای مدتی دارو های ضد لخته تجویز شود و به علت ایجاد التهاب نیز برای دو الی سه ماه دارو های آریتمی برای بیمار تجویز خواهد شد.

این عمل جزو عمل های نتیجه بخش و کم عارضه محسوب می شود که برای بیماران آریتمی انجام می گیرد.

نکات مهم پس از ترخیص

پس از ترخیص باید حتما مراقب محل زخم باشید، بهداشت ناحیه زخم کشاله ران را رعایت نمایید و به هیچ عنوان لوازم سنگین را بلند نکنید.

اگر خونریزی بیش از حد و یا درد بیش از حد در محل زخم روی کشاله ران حس کردید به پزشک مراجعه کنید. ( توجه داشته باشید که محل زخم کمی درد خواهد داشت و درد های خفیف مشکلی ایجاد نخواهد کرد.)

دارو های تجویز شده را سر وقت میل کنید و اگر دچار تپش قلب شدید شدید حتما به مراکز درمانی یا اورژانس مراجعه نموده و وضعیت خود را برایشان تشریح کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.