تشخیص بیماری قلبی با استفاده از اکو

‎اكوكارديوگرافي چيست؟

‎اکوکاردیوگرافی تصويربرداری قلب بوسيله اولتراسوند يا امواج فوق صوتی می باشد در اين روش تشخیص علاوه بر تصاویر مختلفی كه از زوايای متفاوت از قلب تهیه می شود، پزشک مي تواند اندازه و حجم حفرات قلبی، نحوه و مسير حركت خون، سرعت و ميزان جريان خون، حجم خون ورودي و خروجی از بطن ها و كسر جهشی را اندازه گيري كند. این روش تشخیصی به پزشک ‎اکو کمک می کند تا پزشک از وضعیت ساختمانی قلب و پمپاژ خون آگاه شود. در صورتی که مشکلی در ساختار یا عملکرد قلب وجود داشته باشد، پزشک متخصص می تواند به کمک تصاویر حاصل از اکوکاردیوگرافی آن را تشخیص دهد. اکوکاردیوگرافی انواع مختلفی دارد و بسته به اطلاعاتی که پزشک شما نیاز دارد، ممکن است یک یا چند نوع از آن را درخواست کند. چون امواج اولتراسوند هیچ خطری ندارد ، اكوكارديوگرافي همانند الكتروكارديوگرافي دو روش تشخيصي كاملا بيخطر مي باشند.

اکوی قلب چه چیزی را نشان می دهد؟

با انجام اکوکاردیوگرافی، می توانید نسبت به موارد زیر اطلاعات بیش تری کسب کنید:

1. تغییر در اندازه قلب
ضعیف شدن یا آسیب دیدن درچه های قلبی، فشار خون بالا و بیماری های دیگر می تواند باعث بزرگ شدن حفره های قلب و یا ضخیم شدن غیرطبیعی دیواره های قلب شود.

2. قدرت پمپاژ خون توسط قلب
اطلاعات به دست آمده از اکوکاردیوگرافی می تواند درصد خونی را که با هر ضربان از بطن ها خارج می شود (کسر جهشی) و حجم خون پمپاژ شده توسط قلب در هر دقیقه (برون ده قلبی) را نشان دهد. در صورتی که قلب، خون مورد نیاز بدن را نتواند تامین کند، علائم نارسایی قلبی در فرد ظاهر می شود.

3. آسیب ماهیچه قلبی
در صورتی که بخشی از ماهیچه قلبی عملکرد درستی نداشته باشد، پزشک می تواند به کمک اطلاعات حاصل از
اکوکاردیوگرافی این موضوع را تشخیص بدهد. ممكن است علت آسيب قسمت هایی از عضله قلب که عملکرد ضعیفی دارند اختلال در خونرساني باشد ، در فرمي از اكو به نام استرس اكو، پزشك ميتواند ضايعات و اختلالات عضله ناشي از تنگي عروق قلب را بهتر بررسي نمايد ، حتي ممكن است پزشك معالج پس از آنژيوگرافي عروق كرونر براي تصميم گيري عمل جراحي يا تعبيه استنت قلبي استرس اكو درخواست نمايد .
4. آسیب دریچه های قلبی
دریچه های قلبی نقش بسیار پر رنگی در عملکرد صحیح قلب دارند. در صورتی که دریچه ها هنگام ورود خون به درستی باز شوند، خون کافی به قلب وارد می شود و هنگامی که دریچه های بسته می شوند، از برگشت خون به حفره های قلبی جلوگیری می شود. در صورتی که مشکلی در عملکرد این دریچه ها وجود داشته باشد، اکوکاردیوگرافی می تواند به پزشک در تشخیص آن کمک کند.

آسیب دریچه های قلبی
آسیب دریچه های قلبی

5. بيماري هاي مادرزادي قلب
به کمک اکوکاریوگرام می توان مشکلات مربوط به حفره های قلبی، ارتباطات غیر طبیعی بین حفرات قلب و نقایص مادرزادی و پیچیده قلبی را تشخیص داد، ممكن است در اين موارد پزشك اكو همراه با تزريق ( كنتراست اكو ) انجام دهد .
اكوكارديوگرافي در بيماران با تپش قلب و آريتمي چه كاربردي دارد؟
ممكن است شما با تپش قلب يا با آريتمي به متخصص قلب – آريتمي مراجعه كنيد ، پزشك از شما خواهد خواست علاوه بر تست هاي اختصاصي براي تشخيص آريتمي اكوكارديوگرافي نيز انجام دهيد .
هدف از انجام اكوكارديوگرافي در اين مرحله:
1. تشخيص بيماري زمينه اي بعنوان علت آريتمي
2. بررسي كاركرد قلب در حضور آريتمي است .
اگر بيماري ساختماني قلب، علت ايجاد آريتمي باشد علاوه بر درمان آريتمي لازم خواهد شد كه بيماري ساختاري قلب هم درمان شود كه اين درمان ممكن است بازكردن رگ هاي قلب، جراحي دريچه ، بالون براي دريچه و يا جراحي براي بيماران مادرزادي باشد .
هم چنين در بيماران با آريتمي فيبريلاسيون دهليزي (AF) اندازه و حجم دهليز و وجود يا عدم وجود لخته حائز اهميت است و ممكن است انجام اكوكارديوگرافي از راه مري تقاضا شود .

اکوکاردیوگرافی درچه شرایطی ضروری است؟

پزشک شما ممکن است در موارد زیر انجام این روش را پیشنهاد کند:
• بررسی مشکلات مربوط به دریچه ها و یا حفره های قلبی
• بررسی وجود ارتباط بین دردهای ناحیه قفسه سینه و تنگی نفس با مشکلات قلبی
• تشخیص نقایص مادرزادی قلب ، قبل از تولد
• بررسی آسیب های ناشی از حمله قلبی و یا شواهدی از وجود بیماری قلبی
• در صورتي كه تپش قلب يا آريتمي قلبي داشته باشيد .
• در تمامي موارد سنكوپ و اختلالات هوشياري
• در تمام موارد ضربه به قفسه سينه
• پس از يا در حين بعضی از بيماری ها مثلا نارسايي كليه، سكته مغزي، بعضي از بيماري هاي عفوني از جمله كوويد، شك به آندوكارديت.

همچنین در وبلاگ کلینیک آریتمی توانیر بخوانید:

تزریق واکسن کرونا در افراد مبتلا به بیماری های قلبی

بررسی آریتمی های خطرناک قلبی

اثر منفی نوشابه های انرژی زا بر قلب

انواع آریتمی دهلیزی

آریتمی قلبی چیست و چگونه درمان می شود؟

تفسیر اکوکاردیوگرافی

‎داشتن درک صحیح علمی و آشنايبي با فيزيك اولتراسوند و قوانين مكانيك مايعات و همچنين آشنايي با اثر داپلر ، اولین قدم برای تفسیر نتایج اکوکاردیوگرافی است.
‎هنگام تفسیر اکوکاردیوگرام، ميتوان امواج ناشي از حركت خون از درون دريچه ها را بررسی کرد. با استفاده از داپلر رنگي اين امواج به طول رنگ هاي متفاوت بر مبناي سرعت و دور شدن يا نزديك شدن به پروب اكو كدگزاري ميشوند و رنگ آميزي آشنايي را براي پزشك ايجاد مي كنند ، پزشك بر اساس امواج و تصاویر رنگي به تشخيص دقيقتري مي رسد.

تفسیر اکو قلب غیر طبیعی

تفسیر نتایج حاصل از اکوکاردیوگرافی می تواند دشوار و نیازمند دقت و جزئی نگری باشد. در نتیجه تفسیر دقیق نتایج بر عهده پزشک متخصص با تجربه می باشد. به کمک روش هایی که در ادامه بررسی خواهیم کرد، می توانید یک دید کلی نسبت به نتایج آزمایش کسب کنید.

بزرگ شدن قلب

بزرگ شدن قلب می تواند نشانه بیماری های جدی باشد. در طول اکو، پزشک دیواره ها و حفره های قلب شما را اندازه گیری می کند. اگر نتایج نشان دهنده بزرگ شدن قلب باشد، معمولا مشخصات و توضیحاتی در مورد ناحیه تحت تاثیر، وجود دارد. تفسیر اکو شما اندازه بطن چپ (LV) ، بطن راست (RV) ، دهلیز چپ (LA) و دهلیز راست (RA) را نشان می دهد. این ها چهار حفره اصلی قلب هستند. اندازه ها معمولا بر حسب میلی متر ثبت می شوند. شما می توانید اندازه های خود را با محدوده نرمال موجود در گزارش مقایسه کنید.

بزرگ شدن قلب
بزرگ شدن قلب

عملکرد پمپاژ، دریچه ها و قدرت

اکوکاردیوگرام یک تصویر زنده و لحظه ای از قلب شما در هنگام پمپاژ است. در نتیجه، اکوکاردیوگرافی، یک روش عالی برای پزشکان است تا نحوه عملکرد قلب را در زمان واقعی مشاهده کنند. پزشکان برای تعیین میزان پمپاژ قلب از مقداری به نام کسر جهشی یا (EF) استفاده می کنند. این کسر معمولا به صورت درصد بیان می شود و محدوده طبیعی این کسر بین 55 تا 70 است و اعداد زیر 40 غیر طبیعی محسوب می شوند. EF پایین می تواند به معنی وجود مشکلاتی در دریچه ها و یا قدرت پمپاژ ماهیچه قلبی باشد.

تشخیص نقایص قلبی با اکوکاردیوگرافی

نقایص مادرزادی می تواند قلب کودکان را تحت تاثیر قرار دهد. در برخی مواقع، این نقایص در زمان بزرگسالی نتایج خود را نشان می دهد. اکوی قلب را می توان در دوران بارداری، برای بررسی مشکلات جنین انجام داد. از نقایص قلبی رایج می توان به وجود حفره در ناحیه ای از عضله قلب و یا اختلال در ارتباط عروق خونی و عضله قلب اشاره کرد. با بررسی اندازه قلب، قدرت پمپاژ و ضربان های قلبی، پزشک می تواند نقایص و مشکلات قلبی را تشخیص دهد. پرولاپس دریچه های قلبی نیز از موارد شایع در بین بانوان ایرانی است که در تشخیص آن می توان از اکو قلبی استفاده کرد.
کلینیک آریتمی توانیر از معتبرترین کلینیک های آریتمی با حضور پزشکان حاذق و پرسنل با تجربه در تهران می باشد که می توانید برای پیگیری و بررسی وضعیت قلب خویش، وجود آریتمی و درمان آن و در صورت لزوم انجام تست های تشخیصی از جمله اکوکاردیوگرافی به این مرکز مراجعه نمایید، لطفا برای رزرو نوبت و مشاهده راه های ارتباطی به بخش تماس با ما مراجعه نمایید.

منابع:
https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/echocardiogram/about/pac-20393856
https://specialistdirectinc.com/telecardiology-articles/uncategorized/9-tips-for-accurate-echocardiogram-reads/
https://specialistdirectinc.com/telecardiology-articles/uncategorized/a-simple-guide-to-echocardiogram-interpretations/

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.