هر آنچه باید درباره آریتمی قلب در ورزش بدانید!

آریتمی قلب در ورزش یکی از موضوعاتی است که می‌تواند ذهن همه افراد مبتلا به این مشکل را درگیر کند. برای شفاف سازی بیشتر این موضوع، پیش از هر چیزی لازم است بدانید که آریتمی قلبی که آن را با نام اختلال در ریتم قلب هم می‌شناسند معمولا به علت اخلال در عملکرد پیام‌های الکتریکی‌ که هماهنگ کننده ضربان قلب هستند، به وجود می‌آید. در نظر داشته باشید که  شدت این ریتم غیرطبیعی قلب ممکن است به حدی کم باشد که شما حتی متوجه آن نشوید یا به قدری کند یا سریع باشد که بتوان عملکرد کلی قلب را تحت تاثیر خودش قرار دهد.

در این مقاله قصد داریم تمامی نکاتی که باید درباره آریتمی قلب هنگام ورزش بدانید، در اختیارتان قرار دهیم. پیشنهاد ما به شما عزیزان این است که در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

پیشگیری از آریتمی قلبی
پیشگیری از آریتمی قلبی

آیا آریتمی قلب در ورزش تاثیرگذار است؟

بدیهی ست که قلب یکی از حساس‌ترین و مهم‌ترین اعضای بدن بوده و سلامت آن از  اهمیت بالایی برای بدن برخوردار است. اگر شما هم یکی از افرادی باشید که از آریتمی قلب رنج می‌برید یا در اطرافیانتان با چنین شخصی در ارتباط هستید؛ احتمالا این سوال برایتان مطرح می گردد که آیا انجام ورزش و فعالیت‌های فیزیکی تاثیری روی آریتمی قلبی دارد یا خیر؟

جهت پاسخ به این سوال لازم است این نکته را در نظر داشته باشید که شدت و چگونگی فعالیت‌های فیزیکی در تعیین این مورد از اهمیت بالایی برخوردار است. اکنون با طرح یک مثال این سوال را برای شما واضح‌تر خواهیم کرد، برای افرادی که ضربان قلب آن‌ها بیشتر از رنج طبیعی است، قطعا انجام ورزش و فعالیت‌های فیزیکی سنگین نه تنها هیچ مزیتی ندارد بلکه ممکن است سلامت آن‌ها را به خطر بیاندازد. بنابراین می‌توان گفت انجام ورزش‌های سبک بلامانع است.

آیا افراد مبتلا به آریتمی قلبی نباید ورزش کنند؟

گاهی اوقات ممکن است این تفکر غلط بر روی افراد غلبه کند که کسانی که از انواع مختلف بیماری‌های قلبی رنج می‌برند، باید از داشتن هر نوع فعالیت جسمی خودداری کرده و هیچ فعالیتی انجام ندهند. جهت شفاف سازی بیشتر این موضوع بهتر است بدانید که داشتن چنین تفکری کاملا غلط است و پزشکان متخصص قلب و عروق و آریتمی، معتقدند که ریتم غیرطبیعی ضربان قلب، نباید شما را از داشتن فعالیت بدنی بازدارد.

تنها نکته‌ مورد توجه برای موضوع آریتمی قلب در ورزش که بیماران مبتلا  باید به آن توجه کافی داشته باشند ، دقت به این مطلب است که، شدت فعالیت بدنی افراد با مشکل قلبی، نباید به حدی باشد که سبب تحریک زیاد قلب و افزایش ریتم نامنظم آن، تا حدی که قابل کنترل نباشد، گردد.

چرا توجه به آریتمی قلب در ورزش از اهمیت بالایی برخوردار است؟

در بخش قبلی توضیح دادیم که  داشتن ضربان  قلبی نا منظم، منافاتی با داشتن فعالیت و ورزش ، ندارد؛ بلکه  داشتن فعالیت جسمی و بدنی تحت شرایط خاص و قابل کنترل ، سبب بهبود عملکرد قلب نیز خواهد شد.

توجه به آریتمی قلب در هنگام ورزش از این جهت حائز اهمیت است که شما باید نسبت به شدت و میزان سنگینی فعالیتی که انجام می‌دهید، آگاه باشید. آریتمی قلبی به تنهایی نمی‌تواند سبب محدودیت شما در داشتن فعالیت‌های فیزیکی شود؛ تنها در برخی از انواع آریتمی که به صورت ژنتیکی در بدن فرد وجود دارد، ممکن است برخی از محدودیت‌ها لازم به اجرا شود. اگر شما جز افرادی هستید که علاوه بر آریتمی قلبی به مشکلات قلبی و عروقی دیگری هم مبتلا هستید، امکان دارد در چنین شرایطی ملزم  به رعایت برخی محدودیت‌های بیشتر باشید.

آریتمی قلب در ورزش

جهت پیشگیری از مشکلات آریتمی قلب در ورزش باید به چه نکاتی توجه کنید؟

ممکن است این سوال برای شما هم به وجود آمده باشد که برای جلوگیری هر چه بیشتر از مشکلات حاصل از آریتمی قلبی در هنگام ورزش و انجام فعالیت‌های فیزیکی، باید چه نکاتی را در نظر داشته باشید. برای پاسخ به این پرسش لازم است به شما عزیزان بگوییم که باید برای پیشگیری از ایجاد شرایط بحرانی باید به برخی از موارد مهم در حین ورزش دقت کنید که شامل موارد زیر می‌شوند:

عدم انجام حرکات سنگین؛ جهت پیشگیری از ایجاد ریتم نامرتب قلب

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در بخش‌های قبلی مقاله هم به آن اشاره کردیم، عدم داشتن فعالیت‌های سنگین است. در نظر داشته باشید که علت تاکید ما روی این مسئله، به این دلیل است که با انجام فعالیت‌های فزیکی سنگینی که مناسب شما نیستند، موجب تحریک قلب و افزایش ریتم غیرطبیعی آن نشوید. چرا که با افزایش آن، سبب اخلال در ریتم قلبی خواهید شد که کنترل و بازگرداندن آن به حالت عادی کار ساده‌ای نیست و ممکن است مشکل آفرین شود.

اگر خیلی احساس خستگی می‌کنید، ورزش کردن را به زمان دیگری موکول کنید!

گاهی اوقات ممکن است در طی روز فعالیت‌های ذهنی یا جسمی زیادی داشته و هنگام ورزش احساس خستگی زیادی کنید. لازم است به این نکته توجه داشته باشید که داشتن احساس خستگی، می‌تواند یکی از علائم نشان دهنده ناتوانی قلب در فراهم کردن نیازهای ورزشی بدن باشد و روی آریتمی قلب در ورزش، تاثیر مستقیم بگذارد.

 

همچنین در وبلاگ کلینیک آریتمی توانیر بخوانید:

تست ورزش قلب چیست و چه کاربردی دارد؟

روش‌های تشخیص آریتمی قلبی و ثبت آن

باطری قلب چیست و چگونه کار می‌کند؟

سنکوپ چیست و راه‌های تشخیص آن چیست؟

تشخیص بیماری قلبی با استفاده از اکو

 

اعلام وضعیت و شرایط بدنی به پزشک؛ عاملی مهم در جلوگیری از مشکلات آریتمی قلب در ورزش

یکی از مواردی که باید به آن توجه زیادی داشته باشید، در جریان گذاشتن پزشکان از جزئیات شرایط جسمیتان است. برای مثال اگر به تازگی هنگام پیاده‌روی یا دوچرخه سواری نسبت به قبل احساس خستگی بیشتری می‌کنید، تنها به گفتن این شرایط به پزشک بسنده نکنید و او را از جزئیات بیشتری مطلع کنید. هر چقدر پزشک قلب و عروق و آریتمی شما از وضعیت قلب و سلامت شما اطلاعات بیشتری داشته باشد، بهتر می‌تواند جهت درمان و بهبود سریع‌تر مشکل قلبی، به شما کمک کند.

 

آریتمی قلب در ورزش
آریتمی قلب در ورزش

آشنایی با مزایای ورزش در بهبود آریتمی قلبی

به این نکته توجه داشته باشید که داشتن فعالیت‌های فیزیکی و انجام ورزش، منجر به تقویت هر چه بیشتر عضله قلب شده و به بهبود متابولیسم‌های بدنی کمک می‌کند. اگر بخواهیم به یکی از مهم‌ترین اثرات ورزش در بدن اشاره کرده باشیم، می‌توان به این نکته پرداخت که داشتن فعالیت‌های بدنی سبب جلوگیری از سکته‌های قلبی می‌شود. برخی دیگر از مزایای ورزش بر روی آریتمی قلب شامل موارد زیر می‌شود:

  • به کمک ورزش، اندازه هموگلوبین موجود در خون افزایش پیدا کرده و همین امر سبب بهبود پروسه انتقال اکسیژن به سایر اعضای بدن می‌شود.
  • با انجام حرکات مناسب و مشاوره با پزشک خود می‌توانید تاثیرات مثبت آریتمی قلب در ورزش را بیشتر کنید.
  • داشتن فعالیت‌های فیزیکی درست و بجا می‌تواند در بهتر شدن اخلال ریتم قلبی فرد تاثیرگذار باشد.
  • شما عزیزان می توانید در صورت نیاز به کلینیک آریتمی توانیر مراجعه و از سلامت قلب خود اطمینان حاصل نمایید.

 

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.