انواع آریتمی دهلیزی

آریتمی دهلیزی

آریتمی قلبی (Cardiac Arrhythmia) یا نامنظمی ضربان قلب، یکی از مشکلات رایجی است که به صورت دائمی یا موقت، برای افراد مختلف به وجود می آید. میزان پایداری این حالت در شخص، به عامل به وجود آورنده آن بستگی دارد که می تواند ژنتیکی یا محیطی باشد. آریتمی دهلیزی یکی از انواع مهم آریتمی های قلبی به حساب می آید که به حفره های فوقانی قلب یعنی دهلیزها مربوط می شود.

برای افرادی که به نارسایی ها و اختلالات قلبی، تنگی عروق کرونر و مشکلات دریچه ای قلب دچار هستند، آریتمی های دهلیزی شدت بیماری را بیشتر خواهد کرد. بنابراین بهتر است در صورت مشاهده نشانه های مربوط به آن، در اسرع وقت برای تشخیص و درمان آریتمی دهلیزی اقدام نمود تا از مشکلات بعدی جلوگیری شود.

انواع آریتمی دهلیزی

آریتمی دهلیزی چیست و چگونه شکل می گیرد؟

گره سینوسی (Sinoatrial node) مجموعه ای از سلول های تجمع یافته در دهلیز راست قلب هستند که برای شروع هر ضربان، سیگنال های الکتریکی را به دهلیز راست فرستاده و منجر به انقباض آن خواهند شد. گاهی ممکن است به دلایل مختلف در ارسال این سیگنال های الکتریکی اختلال ایجاد شده و سرعت آن ها زیاد یا کم بشود که در نهایت منجر به بروز آریتمی می گردد.

در واقع، با سریع تر شدن تولید پالس های الکتریکی که منشا ضربان قلب هستند، احساس تپش قلب در فرد ایجاد می شود. از طرفی، این نوع بی نظمی ضربان قلب، در اثر تسریع پالس ها در دهلیز ایجاد می گردد. به همین دلیل، به این نوع آریتمی قلبی، آریتمی دهلیزی می گویند. برای درمان آریتمی دهلیزی، لازم است به یک پزشک متخصص قلب مراجعه کنید تا معاینات و تشخیص اولیه صورت گرفته و در نهایت مسیر درمانی مشخص گردد.

همچنین در وبلاگ کلینیک آریتمی توانیر بخوانید:

تاثیر کافئین بر آریتمی قلبی

آریتمی قلبی چیست و چگونه درمان می شود؟

سیستم کنترل ضربان قلب چگونه کار میکند؟

انواع آریتمی دهلیزی کدام اند؟

وقتی آریتمی قلبی شکل می گیرد بسته به اینکه مشکل به دهلیزهای قلب مرتبط باشد یا به بطن ها، نوع آریتمی و در نتیجه رفتار قلب متفاوت خواهد بود. در ادامه انواع آریتمی قلبی از نوع آریتمی قلبی دهلیزی را معرفی می کنیم.

آریتمی دهلیزی؛ تاکی کاردی فوق بطنی حمله ای (PSVT دوره ای)

در تاکی کاردی فوق بطنی پاروکسیسمال یا PSVT، وجود یک مسیر غیر طبیعی باعث می شود تا ارسال سیگنال ها از سمت گره سینوسی سریع تر شده و در نتیجه ضربان قلب شدت بگیرد. لازم است بدانید که در این نوع آریتمی قلبی دهلیزی، بازه زمانی که شخص دچار آریتمی می شود می تواند از چند دقیقه تا چند ساعت متغیر باشد. همچنین، پاروکسیسمال به معنای آن است که این حالت به صورت مقطعی و به ندرت رخ می دهد.

این نوع آریتمی قلبی، خطر جانی برای فرد ندارد مگر آن که با برخی نارسایی های قلبی زمینه ای همراه شود که در آن صورت ممکن است فرد به آنژین یا احتقان قلب دچار گردد.

افرادی که به PSVT مبتلا می شوند، گاهی تا 250 ضربان در دقیقه را تجربه می کنند که در مقایسه با تعداد طبیعی ضربان (60 تا 100 بار در دقیقه) بسیار سریع است. کنترل و درمان آریتمی دهلیزی PSVT با مراجعه به پزشک و با استفاده از برخی داروها قابل انجام است.

آریتمی دهلیزی؛ فیبریلاسیون دهلیزی (AF)

آریتمی قلبی فیبریلاسیون دهلیزی (Artial Fibrillation)، یکی از شایع ترین انواع آریتمی های قلبی به شمار می آید که در افراد سالخورده بیشتر دیده می شود. این نوع آریتمی در حضور نارسایی های قلبی، فشار خون بالا، مشکلات دریچه ای قلب، دیابت و تنگی عروق قلبی به وجود می آید و عواملی چون پرکاری و یا کم کاری تیروئید احتمال ابتلا به آن را تشدید می کند.

در آریتمی قلبی دهلیزی AF سرعت پالس های الکتریکی به شدت افزایش پیدا کرده و فرد احساس تپش قلب دارد. در واقع، سرعت ضربان قلب به قدری زیاد می شود که دهلیزها فرصت انقباض کامل پیدا نکرده و خون در دهلیزها باقی می ماند؛ بنابراین، احتمال لخته شدن خون و در نهایت حمله مغزی وجود دارد.

برای تشخیص فیبریلاسیون دهلیزی، به محض احساس تنگی نفس شدید، باید به یک پزشک متخصص قلب و عروق معتبر و مجرب مراجعه کرده و بر اساس معایناتی که او تجویز می کند، از ابتلا به این بیماری اطمینان یابید. برای درمان آریتمی دهلیزی AF، معمولا پزشک با تجویز داروهای ضد انعقاد خون از تشکیل لخته جلوگیری می کند.

آریتمی دهلیزی؛ فیبریلاسیون دهلیزی (AF)

از مهم ترین نشانه های ابتلا به آریتمی قلبی دهلیزی AF در افرادی که مشکلات دریچه ای و نارسایی قلبی دارند می توان به سرگیجه و تنگی نفس اشاره کرد که معمولا منجر به حالت آنژین می گردد. بروز فیبریلاسیون دهلیزی در افرادی که به سندرم ولف پارکینسون وایت (WPW) مبتلا هستند نیز می تواند بسیار خطرناک بوده و حتی مرگ فرد را در پی داشته باشد.

آریتمی دهلیزی؛ فلوتر دهلیزی

آریتمی قلبی با نوع فلوتر دهلیزی مربوط به زمانی است که دهلیزها دچار تپش بسیار سریع شوند. سرعت بالای انقباض دهلیزها در این حالت باعث می شود تا بطن ها هم با سرعت غیرعادی تپش داشته باشند و در نهایت ریتم ضربان قلب به طور غیرعادی بالا باشد.

آریتمی دهلیزی فلوتر، باعث می شود تا قلب نتواند به خوبی خون را به تمام نقاط بدن برساند و بنابراین، در رسیدن اکسیژن به ارگان های مختلف بدن اختلال ایجاد می گردد. از سوی دیگر اگر این اختلال ادامه یافته و درمان نشود، عوارضی چون آسیب به عضله قلب، لخته شدن خون و خطر سکته مغزی را در پی خواهد داشت.

تفاوت مهمی که در بین فیبریلاسیون دهلیزی و فلوتر دهلیزی دیده می شود در هماهنگی و یا سرعت ضربان است. در فلوتر دهلیزی هماهنگی موجود بین دهلیزهای قلبی به خوبی ایجاد می شود؛ اما در فیبریلاسیون دهلیزی انقباضات این حفره ها کاملا نامنظم هستند.

آریتمی دهلیزی؛ تاکی کاردی دهلیزی

وقتی در یکی از دهلیزهای قلب (راست یا چپ) نوعی ضربان ساز سریع شکل بگیرد، باید منتظر بروز نوعی آریتمی قلبی دهلیزی باشیم. در این نوع آریتمی قلبی دهلیزی، ضربان ساز ایجاد شده پالس های الکتریکی اضافی به قلب می فرستد و می تواند تعداد ضربان قلب را از حالت طبیعی به بیش از 180 ضربان در دقیقه برساند.

آریتمی دهلیزی؛ تاکی کاردی دهلیزی

تاکی کاردی دهلیزی، در حضور نارسایی های زمینه ای مانند تنگی سرخرگ و یا بیماری های مرتبط با دریچه های قلب، شدت بیماری های قلبی را افزایش می دهد. با این حال، این حالت از آریتمی دهلیزی حتی ممکن است در افراد سالم و یا کودکان نیز به وجود آید.

تشخیص تاکی کاردی دهلیزی باید با معاینات اولیه توسط یک پزشک متخصص قلب و عروق معتبر انجام گیرد. ممکن است بعد از انجام آزمایش های اولیه، پزشک با تجویز داروهای ضد آریتمی به درمان آریتمی دهلیزی اقدام نماید. البته برای اینکه کانون ضربان سازی که کارکرد قلب را دچار اختلال کرده است رفع گردد، بهترین کار سوزاندن کانون آریتمی قلبی دهلیزی از طریق امواج رادیویی است که Radio Frequency Abbilation نام دارد.

منابع:

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *