داروهای استاتین از اهمیت تا عوارض آتورواستاتین، روزواستاتین و سیمواستاتین

داروی استاتین

استاتین ها داروهایی هستند که در کاهش کلسترول خون، به خصوص فرم بد کلسترول یعنی LDL، استفاده می شوند. یکی از رایج ترین دغدغه های بیماران معمولا عوارض این داروها است، از این رو پس از جستجو در اینترنت، با لیست بلند بالایی از عوارض جانبی مواجه می شوند؛ آسیب کبدی، تخریب عضله، فراموشی و … از جمله عوارضی هستند که برای این داروها مطرح می شوند. در این مقاله قصد داریم در مورد این رده دارویی مهم بیشتر صحبت کنیم و به بررسی عوارض جانبی مطرح شده بپردازیم.

اهمیت داروهای استاتین

ورود داروهای استاتین به بازار، انقلابی بزرگ در پزشکی محسوب می شود. مصرف این داروها در موارد زیر، نقشی حیاتی برای بیماران دارند:

  1. داروهای استاتین در پیشگیری ثانویه، به خصوص در افرادی که دچار بیماری های قلبی هستند و شرایطی مانند سکته قلبی و سکته مغزی را تجربه کرده اند، بسیار موثر بوده است.
  2. مطالعات در بیمارانی که سابقه عمل جراحی قلب، تنگی عروق و استنت یا فنرگذاری داشته اند، نشان می دهد که داروهای استاتین می توانند از پیشرفت بیماری به خوبی جلوگیری کنند. در صورتی که میزان LDL خون بیمار کاهش یابد و تحت کنترل باشد، طول عمر بیمار به نحو قابل توجهی افزایش خواهد یافت. بنابراین، یکی از داروهای اساسی رشته قلب و عروق و مغز و اعصاب، استاتین ها هستند.
  3. مصرف استاتین ها در بیماران مبتلا به دیابت نیز در پیشگیری اولیه بسیار اهمیت دارد و تمام بیماران مبتلا به دیابت، بدون توجه به سطح کلسترول خون، لازم است جهت پیشگیری از این رده دارویی استفاده کنند.

مقالات مرتبط در سایت که شاید برای شما مفید باشد:

داروهای درمان نارسایی قلبی

درمان بیماری قلبی با داروی دیابت

مشکلات مصرف کنندگان داروهای ضدانعقادی در دندانپزشکی

بررسی عوارض استاتین ها

 

داروی استاتین عوارض

عوارض متعددی برای داروهای استاتین مطرح شده است که یکی از مهم ترین آنها آسیب کبدی است. لازم به ذکر است که عوارض کبدی این داروها بسیار نادر است و این داروها به ندرت در کبد اثر سو دارند.

در موارد نادری ممکن است میزان برخی آنزیم های کبدی بالا برود اما افزایش میزان آنزیم های کبدی، همیشه دلیلی برای قطع این داروها نیست و در مواردی افزایش این آنزیم ها تا دو یا سه برابر نیز می تواند قابل قبول باشد. در این موارد، پزشک سطح آنزیم های کبدی را قبل از شروع مصرف دارو و بعد از مصرف مقایسه می کند و پس از بررسی شرایط، در مورد قطع دارو یا ادامه مصرف آن تصمیم می گیرد. از آنجایی که این عارضه بسیار نادر است، به ندرت پیش می آید که پزشک قطع مصرف دارو را توصیه کند.

عارضه مهم دیگری که بیماران ذکر می کنند، دردهای عضلانی و گرفتگی عضلات است. درد و کرامپ های عضلانی دلیل قطع دارو نیست و در این گونه موارد می توان با کاهش دوز، تغییر نوع دارو و یا مصرف آن به صورت یک روز در میان، دردهای عضلانی را کمتر کرد.

یکی دیگر از مسائلی که در مورد این داروها مطرح شده است، کاهش حافظه و فراموشی است. در بررسی های اولیه، فراموشی به عنوان یکی از عوارض این دارو مطرح شده بود و سازمان غذا و دارو آمریکا  (FDA) نیز در این زمینه هشدار داده بود. اما مطالعات بیشتری که پس از آن انجام شد، نشان داد که این داروها نه تنها باعث فراموشی، آلزایمز، دمانس یا زوال عقل نمی شوند، بلکه مصرف دراز مدت آنها به دلیل کاهش مشکلات ناشی از تنگی عروق مغز، می تواند احتمال زوال عقل را کاهش دهد.

داروهای استاتین در ایران

سه مورد از استاتین های رایج در ایران به نام های آتورواستاتین، روزواستاتین و سیمواستاتین، تحت نام ها و برندهای تجاری مختلف قابل دسترسی است. داروهای دیگری نیز در این رده وجود دارند که در ایران در دسترس نیست، اما همین سه دارو موجود، به خصوص آتورواستاتین و روزواستانین، جز رایج ترین و پرمصرف ترین داروهای کاهنده چربی خون در تمام دنیا هستند.

نتیجه گیری در مورد داروهای استاتین

در این مقاله اهمیت داروهای استاتین برای بیماران قلبی و دیابتی و عوارض جانبی این داروها را بررسی کردیم. عوارض کبدی ذکر شده در مورد این داروها، بسیار نادر است. دردهای عضلانی و کرامپ های ناشی از مصرف این دارو را می توان با تغییر نوع دارو و تنظیم دوز، کنترل کرد. همچنین، مطالعات انجام شده بر روی این داروها نشان می دهد که در دراز مدت، این داروها می توانند از ابتلا به دمانس یا زوال عقلی جلوگیری کنند.

باید توجه داشت که تولید استاتین ها، یکی از بزرگترین پیشرفت های علم پزشکی محسوب می شود و مصرف آن به خصوص در بیماران مبتلا به مشکلات قلب و عروق، نقشی حیاتی دارد.

کلینیک آریتمی توانیر با جمعی از مجرب ترین اعضای کادر درمان و پزشکان متخصص، دکتر محمود افتخار زاده و دکتر مهرداد میر معصومی، همواره در تلاش بوده تا سلامتی و تندرستی را برای همراهان خود به ارمغان آورد.

این مقاله بر اساس ویدیویی با همین عنوان از دکتر افتخارزاده پیاده سازی شده است در صورت تمایل برای دیدن ویدیو به پیج اینستاگرام کلینیک مراجعه نمایید

آدرس کلینیک آریتمی توانیر: تهران، خیابان ولیعصر، خیابان عباسپور، پلاک 22

جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت می توانید با شماره 888881891 یا 88793628 تماس حاصل نمایید.

آدرس اینستاگرام: arrhythmiaclinic@

مشاره و رزرو نوبت از طریق واتساب: 09127166410

جهت مطالعه بیشتر : Statin side effects: Weigh the benefits and risks – Mayo Clinic

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.