جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

داروهای درمان نارسایی قلبی

داروهای درمان نارسایی قلبی

درمان دارویی ضروری برای همه افراد مبتلا به نارسایی قلبی، با 4 رده دارویی مهم یا به اصطلاح چهارگانه شگفت انگیز انجام می‌شود. در مباحث قبل یکی از این 4 رده داروهای مهم، یعنی رده امپاگلیفلوزین را معرفی کردیم و موارد مصرف و اهمیت آن در درمان نارسایی قلبی را بررسی کردیم.

به طور کلی بنا به توضیحات تیم متخصص آریتمی توانیر درمان نارسایی قلبی یا همان نارسایی احتقانی قلبی به دلیل ناتوانی عضله قلب در پمپاژ خون اتفاق می افتد. برخی تغییر شرایط به معنای بزرگ شدن کل قلب یا افزایش حجم حفرات موجود در قلب است که آن ها را نیز می توان به عنوان اصلی ترین علل درمان نارسایی قلبی نام برد.

سه رده دارویی مهم دیگر عبارتند از داروهای کاهنده افتر لود، مهارکننده‌های آلدوسترون و بتا بلاکرها. در این مقاله قصد داریم این سه رده دارویی مهم از چهارگانه شگفت انگیز را معرفی کرده و اهمیت هر کدام از آنها را در درمان نارسایی قلبی بررسی کنیم.

داروهای کاهنده افتر لود

این داروها باعث می‌شوند فشار در شریان‌ها کاهش پیدا کند و قلب در برابر فشار کمتری منقض می‌شود. بنابراین، زمانی که فشار در برابر قلب کمتر است، قلب می‌تواند خون بیش‌تری را خارج کند و در نهایت کسر جهشی افزایش پیدا خواهد کرد.

یکی از داروهای مهمی که باعث کاهش افتر لود می‌شود و به عضله قلبی کمک می‌کند، ترکیبی از دو دارو مهم به نام والزارتان و داروی جدیدی به نام ساکوبیتریل است.

ثابت شده است که ترکیب این دو دارو در درمان نارسایی قلبی بسیار موثر است و می‌تواند باعث افزایش طول عمر بیماران شود. خوشبختانه، این دارو امروزه در ایران موجود است، اما قیمت بالاتری نسبت به سایر رده‌های دارویی دارد.

این داروها در ابتدا با دوز کم تجویز می‌شوند و در ادامه در کنار کنترل فشار خون، به تدریج دوز آن افزایش می‌یابد. این دارو، در درمان بیماران نارسایی قلبی، به خصوص در فرمی از نارسایی قلبی که همراه با کاهش کسر جهشی است، اهمیت بسیار حیاتی دارد.

این رده دارویی همانند رده امپاگلیفلوزین، در بیمارانی که نارسایی با کسر جهشی نرمال دارند نیز منجر به کاهش مرگ و میر شده است و در درمان نارسایی دیاستولی یا نارسایی با کسر جهشی طبیعی نیز بسیار موثر بوده است. گاها در کنار دارو های نام برده از دارو های دیابت برای درمان بیماری های قلبی مرتبط با نارسایی نیز استفاده می شود که تجویز آن باید تماما زیر نظر پزشک متخصص انجام شود.

 مهارکننده‌های آلدوسترون و سیستم رنین-آنژیوتانسین

در این رده دارویی، داروی نسبتا قدیمی و شناخته شده‌ای به نام اسپیرونولاکتون وجود دارد. البته، امروزه در این رده دارویی، داروهای جدیدتری وارد بازار شده اند که عملکرد اختصاصی‌تری دارند.

مهارکننده های آلدوسترون و سیستم رنین-آنژیوتانسین به عنوان دارو های اصلی در درمان نارسایی های قلبی 

داروی اسپیرونولاکتون به دلیل عوارض هورمونی، در آقایان باعث بزرگ شدن سینه‌ها و دردناک شدن بافت پستان شود و در خانم ما ممکن است باعث ایجاد اختلالات قاعدگی شود.

از این رو، داروی دیگری به نام اپلرنون، با اثر درمانی مشابه و عوارض کمتر به بازار عرضه شده است که عملکرد اختصاصی‌تری دارد و روی بخش مدنظر در بدن اثربخشی لازم را دارد، اما عوارض ذکر شده در مورد اسپیرونولاکتون را ندارد. در این رده، یک داروی سوم نیز به تازگی وارد بازار شده است، اما متاسفانه در ایران در دسترس نیست.

بتا بلاکرها

رده دارویی دیگری که در درمان نارسایی قلبی اهمیت بسیار زیادی دارد، داروهای مسدود کننده گیرنده بتا آدرنرژیک هستند که تحت عنوان بتا بلاکرها شناخته می‌شوند. بتا بلاکرها داروهای بسیار معروف و رایجی هستند. به عنوان مثال، پروپرانولول، متوپرولول یا متورال از جمله داروهای بتا بلاکری هستند که اغلب افراد نام آن را شنیده‌اند.

طبق تحقیقات صورت گرفته ثابت شده است که چند مورد از داروهای بتا بلاکر، در درمان نارسایی قلبی موثر هستند. برخی از این داروها، علاوه بر اینکه باعث کاهش علائم بیماری‌های قلبی و بهبودی وضعیت بیماران می‌شود، طول عمر بیماران را نیز افزایش می‌دهند.

دیگوکسین یا لانوکسین

مصرف دارو های دیگوکسین و لانوکسین برای درمان نارسایی های قلبی با ایجاد انقباضات شدید و افزایش برون ده قلبی می شود. لازم است بدانید مصرف دیگوکسین به عنوان یکی از دارو های بسیار ریسکی در درمان دارویی نارسایی قلبی شناخته شده است. چرا که امکان دارد با کاهش نبض تا 50 مرتبه در دقیقه و کمتر، خطرات جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد.

آتورواستاتین، روزواستاتین و سیمواستاتین

از دیگر دارو های اصلی در درمان نارسایی های قلبی می توان به آتورواستاتین، روزواستاتین و سیمواستاتین اشاره کرد. از آنجایی که هر 3 داروی نامبرده بسیار تخصصی بوده و استفاده بدون تشخیص پزشک در آن ها می توان عوارض زیادی بر جای بگذارد لازم است که با دقت و دقیقا مطابق با دستورالعمل های پزشکی مصرف شوند.

نحوه مصرف داروهای درمان نارسایی قلبی

لازم به ذکر است که هیچ کدام از این رده‌های دارویی از لحاظ اهمیت درمانی، بر دیگری ارجحیتی ندارد. اما، همه این رده‌های دارویی را نمی‌توان در ابتدا به صورت همزمان شروع کرد، زیرا ممکن است عوارض داروها و افت فشار خون باعث شود بیمار قادر به تحمل دارو نباشد و مصرف آن را قطع کند.

معمولا شروع درمان با این داروها، با دوزهای پایین‌تر و با دو دارو شروع می‌شود. سپس، بعد از گذشت حدودا دو هفته، دوز داروها افزایش می‌یابد و یا داروی رده سوم اضافه می‌شود. نکته قابل توجه در درمان دارویی نارسایی قلبی این است که باید در عرض 4 تا 6 هفته، هر 4 رده دارویی به بیمار تجویز شود.

نحوه مصرف داروهای درمان نارسایی قلبی

عوارض مصرف دارو های درمان نارسایی قلبی

معمولا گزارشی از بابت استفاده از دارو های درمان نارسایی قلبی گزارش نمی شود. با این حال در برخی بیماران پس از شروع مصرف دارو های درمانی نارسایی قلبی علائمی مانند خواب آلودگی، خستگی، سر گیجه، حالت تهوع، سرد بودن نوک انگشتان و یا گز گز کردن و کرختی در دست و پا ها وجود داشته است. 

در صورتی که فشار خون شما از حالت نرمال خارج شود و یا حالت های شدید تری از سرگیجه یا حالت تهوع و تپش قلب را داشته باشید باید سریعا به پزشک متخصص خود مراجعه کنید.

درمان دارویی نارسایی قلبی در کلینیک توانیر تهران

کلینیک آریتمی توانیر واقع در تهران، خیابان ولیعصر، خیابان عباسپور، پلاک 22 با جمعی از مجرب‌ترین اعضای کادر درمان و پزشکان متخصص، دکتر محمود افتخار زاده و دکتر مهرداد میر معصومی، همواره در تلاش بوده تا سلامتی و تندرستی را به ارمغان آورد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت می‌توانید با شماره 888881891 یا 88793628 تماس حاصل نمایید. همچنین مشاره و رزرو نوبت از طریق واتساب به شماره 09127166410 است.

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

مقالات مرتبط

باطری قلبی مناسب چه کسانی است؟

باتری قلب یا پیس میکر، دستگاه الکترونیکی کوچکی است که برای تنظیم ضربان قلب بیماران مبتلا به اختلالات ریتم قلبی به کار می‌رود. این دستگاه

انواع باطری قلبی

آیا با انواع باتری قلبی و کاربرد آنها آشنایی دارید؟ باتری قلب یا پیس میکر، یک دستگاه پزشکی است که برای درمان اختلالات ضربان قلب

انواع دارو های آریتمی قلبی

داروهای آنتی آریتمی در چهار دسته یا کلاس اصلی طبقه بندی می‌شوند که هر کدام مکانیسم عمل متفاوتی برای تنظیم ریتم قلبی دارند. این چهار

1 دیدگاه دربارهٔ «داروهای درمان نارسایی قلبی»

  1. سلام. آقای دکتر مادر من ۵۷ سالشه بعد یه مدتیه که نارسایی قلبی گرفته و در کنارش به یه مشکل خونی هم دچار شده. ینی کم خونی شدید گرفته و پلاکت خونش پایین اومده به شدت. گفتن باید جراحی بشه که ریسکش بالاس. میخواستم ببینم با دارو میشه مشکل رو بر طرف کرد یا فقط جراحی؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *