درمان بیماری قلبی با داروی دیابت

درمان بیماری قلبی با داروی دیابت

در این مقاله قصد داریم در مورد یکی از داروهای موثر در درمان بیماری های قلبی و کاهش خطرات ناشی از آن، صحبت کنیم. از آن جایی که این دارو در ابتدا برای کنترل قند خون معرفی شده بود، استفاده از آن برای بیمارانی که مبتلا به دیابت نیستند، ممکن است کمی عجیب باشد. این دارو که با نام امپاگلیفلوزین شناخته شده و تحت برندها و نام های تجاری مختلف در بازار عرضه شده است، یک داروی بسیار موثر در درمان نارسایی های قلبی محسوب می شود و جز داروهای 4 گانه شگفت انگیز در درمان نارسایی قلبی با کاهش کسر جهشی است. در ادامه مقاله تاثیرات این دارو، دوز مصرفی و اشکال مختلف آن را بیشتر بررسی خواهیم کرد.

موارد مصرف امپاگلیفلوزین

این رده دارویی که در دسترس ترین فرم آن در ایران تحت عنوان امپاگلیفلوزین شناخته شده است، در ابتدا برای کنترل و درمان دیابت عرضه شده بود. این دارو قدرت چشمگیری در کنترل بیماری دیابت ندارد، اما هنگامی که اثرات قلبی عروقی این دارو مانند سایر داروهای خوراکی موثر در کنترل و درمان دیابت بررسی شد، متوجه شدند این دارو باعث کاهش عوارض قلبی و کاهش مرگ و میر در یک سری از بیماران شده است و تاثیرات قابل توجهی در درمان بیماری های قلبی دارد.

علاوه بر این، برخی مطالعات نشان می دهند که این دارو در درمان نارسایی کلیوی نیز موثر بوده است و از پیشرفت بیماری نارسایی کلیه، جلوگیری کند.

 

تاثیر امپاگلیفلوزین در درمان نارسایی قلبی

امروزه داروی امپاگلیفلوزین جز چهار داروی اصلی یا داروهای چهارگانه شگفت انگیز محسوب می شود و تاثیر اثبات شده ای در درمان بیماران مبتلا به نارسایی قلبی با کاهش کسر جهشی دارد. در مطالعات اخیر ثابت شده است که این دارو در بیمارانی که نارسایی قلبی با کسر جهشی نرمال دارند نیز موثر واقع شده است.

تاثیر امپاگلیفلوزین در درمان نارسایی قلبی
تاثیر امپاگلیفلوزین در درمان نارسایی قلبی

اشکال دارویی و مقدار مصرف امپاگلیفلوزین

امپاگلیفلوزین به صورت قرص های خوراکی 10 میلی گرم و 25 میلی گرم و با نام های تجاری مختلف در بازار موجود است. این دارو در بیماران قلبی عروقی، با کمترین دوز تجویز می شود و برای اثرگذاری بیشتر نیاز به افزایش دوز نیست. اما در بیماران دیابتی که امپاگلیفلوزین را به هدف کنترل قند خون مصرف می کنند، ممکن است بنا به صلاح دید پزشک دوزهای بالاتر نیز تجویز شود.

این موضوع به این معنا نیست که دارو در دوزهای بالاتر تاثیری در درمان بیماری های قلبی عروقی ندارد، بلکه به دلیل اینکه در دوزهای پایین در کاهش مرگ و میر و درمان نارسایی های قلبی موثر بوده، نیازی به افزایش دوز صرفا به هدف کنترل بیماری های قلبی عروقی نیست. امپاگلیفلوزین را با حداقل دوز و به صورت دوز 10 میلی گرم و همراه با سایر داروهای موثر در درمان نارسایی قلبی و دیابت می توان استفاده کرد و تداخلی با این داروها ندارد.

همچنین، این دارو ممکن است در داروهای ترکیبی دیابت وجود داشته باشد. برای مثال دو یا سه دارو موثر در کنترل قند خون، در یک قرص ترکیب شده و 10 میلی گرم از آن را به داروی امپاگلیفلوزین اختصاص می دهند. اگر دوز استفاده شده 5 میلی گرم باشد، دو بار در روز باید از آن استفاده شود.

 

کلینیک آریتمی توانیر واقع در تهران، خیابان ولیعصر، خیابان عباسپور، پلاک 22 با جمعی از مجرب ترین اعضای کادر درمان و پزشکان متخصص، دکتر محمود افتخار زاده و دکتر مهرداد میر معصومی، همواره در تلاش بوده تا سلامتی و تندرستی را به ارمغان آورد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره 888881891 یا 88793628 تماس حاصل فرمایید.

آدرس اینستاگرام: کلینیک آریتمی توانیر

مشاره و رزرو نوبت از طریق واتساب: 09127166410

 

 

 

 

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

مقالات مرتبط

ولف پارکینسون وایت

بیماری ولف پارکینسون وایت (WPW)

بیماری بیماری ولف پارکینسون وایت (WPW) یکی از بیماری‌های الکتریکی قلب است. در بیماری WPW یک راه اضافی باعث اتصال دهلیز و بطن از نظر

غش کردن علت های مغزی و قلبی

غش کردن و علت‌های قلبی و مغزی

غش کردن می‌تواند علت‌های مختلفی داشته باشد و همیشه به دلیل مشکلات عصبی رخ نمی‌دهد. اگرچه که این عارضه، مشکل نسبتا شایعی محسوب می‌شود، با

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *