سنکوپ در اطفال + منشا و علائم

سنکوپ در اطفال

یکی از اختلالات نگران‌کننده‌ای که در اطفال مشاهده می‌شود این است که كودك به‌طور ناگهانی هوشیاری خود را از دست می‌دهد و به‌اصطلاح سنکوپ در اطفال رخ می‌دهد. گاهی اوقات، از دست دادن هوشیاری می‌تواند همراه با تشنج باشد که نگران‌کننده است. البته باید بدانید  که غش کردن کودکان می‌تواند منشأ قلبی داشته باشد ولي با صرع در کودک اشتباه گرفته شود. درواقع كودكانی وجود دارند که سنكوپ مي‌كنند و با درمان‌های ضد تشنجی تحت نظر هستند و متأسفانه این حملات با داروها ضد تشنج درمان نمی‌شوند. در این مقاله به بررسی سنکوپ در اطفال و منشا و علائم آن می‌پردازیم، با ما همراه باشید:

سنکوپ ناشی از آریتمی با منشا ژنتکی چگونه در کودک رخ می‌دهد؟
سنکوپ ناشی از آریتمی با منشا ژنتکی چگونه در کودک رخ می‌دهد؟

سنكوپ ناشی از آریتمی با منشأ ژنتیكی چگونه در کودک رخ می‌دهد؟

‎اما در مورد نوع دیگری از اختلال سنکوپ در اطفال با منشأ ژنتیکی که ناگهاني و به‌سرعت اتفاق می‌افتد؛ و  قبل از بروز سنكوپ، هیچ نشان هشداردهنده وجود ندارد، این مسئله باعث می‌شود خطرات بيشتري کودک را تهدید کند و حتی فرد ممکن است در طی پدیدار شدن این سنکوپ شدید دچار  صدمات فیزیکی ناشی از افتادن، همانند ضربه به سر و انواع شکستگی‌های استخوانی گردد.

‎تفاوت دیگر این است که فرم‌های خوش‌خیم سنکوپ كودكان، معمولاً در حالت ایستاده و یا نشسته رخ می‌دهد درحالی‌که فرم شدیدتر و وخیم‌تر  سنکوپ کودکان با منشأ آريتمي ژنتیکی، حتی ممکن است در حالت درازكشيده يا در خواب هم ایجاد شود و درواقع هیچ ربطی به حالت هوشیار و غیر هوشیار کودک ندارد.

‎يك دسته از  بیماری‌های ژنتیکی كه بیماری‌های اولیه الکتریکی ناميده مي‌شوند می‌توانند منجر به سنكوپ شوند. این بیماری‌های ژنتیکی دارای انواع مختلفی هستند که معروف‌ترین آن‌ها،سندروم‌های طولانی شدن ” کیو_تی ” ((QT Syndrome است. لازم به ذکر است تشخیص  این بیماری‌های قلبی در کودکان، از روی  نوار قلب کودک، امکان‌پذیر است. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات جامع‌تری در رابطه با  این نوع از انواع بیماری سنکوپ يعني اختلات الكتريكي اوليه و هم‌چنین ساير علل سنكوپ به دست آورید.

 

همچنین در وبلاگ کلینیک اریتمی توانیر بخوانید:

سنکوپ در بیماران پارکینسون

ارتباط آریتمی با دیابت

آریتمی قلبی در کرونا

همه آنچه باید درباره آریتمی قلبی در خواب بدانید!

هر آنچه باید درباره آریتمی قلب در ورزش بدانید!

بیماری‌های الكتریكی قلب كه باعث سنكوپ می‌شوند کدم‌اند؟

‎ نوع ديگري از بیماری‌های الکتریکی اولیه که باعث بروز  سنکوپ در کودکان با منشأ ژنتیکی مي‌شود و البته شيوع كمتري دارد سندرم كوتاه شدن كيو-تي (QT) است، اين بيماري و بيماري طولاني شدن كيو-تي به‌راحتی با گرفتن نوار قلب و توجه پزشك قابل‌تشخیص است، پزشكي كه كيو-تي در نوار را اندازه مي‌گيرد بايد با روش صحيح اندازه‌گیری و اصلاح اندازه كيو-تي آشنا باشد و مطالعات نشان داده است كه بعضي از پزشكان اطفال و حتي متخصصين قلب ممكن است در اين زمينه تجربه كافي نداشته باشند. نکته قابل‌توجه این است که تشخیص نهاييی باید به‌طور دقیق و توسط پزشک متخصص آریتمی، صورت گیرد.

بیماریهای الكتریكی قلب كه باعث سنكوپ می‌شوند کدم‌اند؟
بیماریهای الكتریكی قلب كه باعث سنكوپ می‌شوند کدم‌اند؟

‎فرم دیگری از این بیماری‌های اولیه در اطفال وجود دارند که سنکوپ‌های فعالیتی و یا سنکوپ‌های استرسی نام دارند. در این نوع از سنکوپ در اطفال با منشأ ژنتیکی؛ استرس، باعث افزایش  هورمون‌های ای نفرین و نور ای نفرین‌شده و درنتیجه وجود  اختلال  ژنتیکی قلبی، آریتمی قلبی در کودک  ایجاد می‌شود. بسیاری از این کودکان که دارای این نوع از بیماری اختلال سنکوپ در اطفال با منشأ ژنتیکی هستند، هنگام انجام فعالیت‌های ورزشی شدید هم دچار سنکوپ می‌شوند و به زمین می‌خورند. در این مواقع اگر پزشك به اين بيماري كه به آنCPVT) ) مي‌گويند شك كند با انجام تست ورزش به تشخيص خواهد رسيد و در جریان تست ورزش دچار آریتمی مي‌شود.

سایر بیماری‌هایی كه میتوانند باعث سنكوپ در كودكان شوند کدم‌اند؟

‎توجه داشته باشید که غیر از بیماری الکتریکی قلب که می‌توانند باعث ایجاد سنکوپ در اطفال  شوند، بیماری‌های ژنتیکی دیگری همانند ضخامت  عضله قلبی وجود دارند که در بروز از دست دادن هوشیاری در کودکان نقش دارند. در این بیماری قلبی در کودک، به‌طور غیرطبیعی ضخامتی در عضله قلب وجود دارد که در آن، سلول‌ها حالت طبیعی ندارند و حتی اتصالات آن‌ها هم با یکدیگر طبیعی نیست، درنتیجه در آن ناحیه از قلب  می‌تواند آریتمی ایجاد شود.  این عارضه قلبی می‌تواند خود منجر به بروز سنکوپ در اطفال گردد که در این‌گونه مواقع اکوکاردیوگرافی بسیار کمک‌کننده است و ضخامت ایجادشده را نشان می‌‌دهد.

ضمناً بعضي از بیماری‌های دريچه‌اي و بيماري‌های مادرزادی قلب ازجمله آنومالي‌های عروق كرونر نيز مي‌توانند باعث سنكوپ قلبي شوند.

سایر بیماری‌هایی که می‌توانند باعث سنکوپ در کودکان شوند کدامند؟

 

سخن پایانی

به‌طورکلی تمامی پدر و مادرها باید کامل و دقیق به وضعیت سلامتی فرزندان خود اهمیت دهند. سنکوپ در اطفال باید جدی گرفته شود. توجه داشته باشید که بسیاری از اطفال تحت عنوان بیماری صرع نزد پزشک ارجاع داده می‌شوند، اما با انجام بررسی‌های لازم و آزمایشات مختلف متوجه می‌شوند که بیماری آن‌ها ارتباطی به بیماری صرع ندارد و آن‌ها گرفتار بیماری‌های الکتریکی اولیه قلب و یا دارای سندروم‌هایی هستند که منجر به سنکوپ در اطفال با منشأ ژنتیکی می‌شوند. این بیماران درواقع دچار تشنج نمی‌شوند و سنکوپ در آن‌ها ایجاد می‌شود که شبیه به تشنج است.

امیدواریم بامطالعه این مقاله اطلاعات خوب و مفیدی در مورد بیماری‌های الکتریکی قلبی در اطفال به دست آورده باشید. شما عزیزان می‌توانید جهت اطمینان از سلامت قلب کودک خود به کلینیک آریتمی توانیر در تهران مراجعه نمایید و اقدامات لازم جهت چکاب قلب را با اطمینان خاطر در این مرکز تشخیصی به انجام رسانید.

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.