سندروم بروگادا چیست و چگونه درمان می شود؟

سندروم بروگادا چیست و چگونه درمان می شود؟

سندروم بروگادا یکی از  اختلالات ژنتیکی است که می تواند منجر به بروز ایست قلبی و مرگ ناگهانی در بیماران قلب و عروق شود. این بیماری عمدتا با بروز یکی از انواع آریتمی های قلبی شروع می گردد. آریتمی های قلبی دهلیزی و بطنی شامل تاکی کاردی ها و برادی کاردی ها از نشانه های اصلی ابتلا به سندروم بروگادا هستند. با این حال، همیشه هم نمی توان به سادگی این بیماری را تشخیص داد و لازم است حتما از ابزار تشخیصی دقیق استفاده نمود.
برای تشخیص سندروم بروگادا لازم است پزشکان متخصص قلب و آریتمی های قلبی با گرفتن نوار قلب، وضعیت ضربان های قلب را بررسی نمایند. سپس به کمک تست های تشخیصی مکمل نظیر تست های تحریک دارویی، نتیجه حاصل از آن را تایید کنند.
عامل اصلی ابتلا به بیماری بروگادا ژنتیک افراد است. با این حال، برخی از فاکتورها ممکن است آن را تشدید نمایند. توجه به این علائم و رعایت برخی اصول تغذیه ای و درمانی به بهبود شرایط بیمار کمک خواهد کرد. در این مقاله قصد داریم به بررسی علل بیماری بروگادا و روش های بهبود آن بپردازیم.

 

سندروم بروگادا یا بیماری بروگادا چیست؟

سندروم بروگادا یا بیماری بروگادا یکی از جمله بیماری هایی است که منجر به مرگ ناگهانی و ایست قلبی خواهد شد. این بیماری توسط برادران بروگادا بررسی و کشف شد و به همین دلیل با نام سندروم بروگادا شناخته می شود. بیماری بروگادا یا سندروم بروگادا در اثر عوامل ژنتیکی به وجود می آید. به همین دلیل، افرادی که با این بیماری دست و پنجه نرم می کنند می توانند آن را به فرزندان خود نیز انتقال دهند.

سندروم بروگادا چیست؟
سندروم بروگادا چیست؟

تشخیص بیماری بروگادا باید توسط پزشک متخصص قلب و عروق (متخصص آریتمی) انجام گیرد. نوار قلب و تحریک های دارویی دو روش اصلی و تخصصی برای تشخیص بیماری بروگادا هستند. آریتمی های بطنی و آریتمی های دهلیزی از جمله علائم ابتلا به سندروم بروگادا محسوب می شوند.

علل بروز سندروم بروگادا چیست؟

سندروم بروگادا یک بیماری ژنتیکی است که از پدر و مادر به فرزندان به ارث می رسد. این بیماری منجر به ایجاد تغییرات الکتریکی در سطح سلول های قلب می شود و در نتیجه، بروز آریتمی های بطنی یا دهلیزی را در بر خواهد داشت. بیماری بروگادا در موارد شدیدتر می تواند منجر به بروز ایست قلبی و مرگ ناگهانی بیمار گردد.

تشخیص سندروم بروگادا چگونه انجام می گیرد؟

از آن جا که بیماری بروگادا از طریق ژنتیک به افراد منتقل می شود، بنابراین، تشخیص آن بعد از ایجاد انواع آریتمی امکان پذیر است. برای تشخیص بیماری بروگادا لازم است ابتدا فرد یک نوار قلب کامل انجام دهد. وجود هر گونه تغییرات عمده در نوار قلب و ضربان آن می تواند بر وجود بیماری بروگادا دلالت داشته باشد.

یکی از نکاتی که باید به آن توجه کرد این است که بیماری بروگادا چند شکل خاص دارد. در واقع، افرادی که در نوار قلب آن ها تغییرات قابل توجهی مشاهده می شود، یا به طور قطع به بیماری بروگادا دچار شده اند و یا تنها علائم آن را داشته و شک به وجود بیماری ایجاد می گردد. تشخیص تمامی این حالت ها به نظر پزشک متخصص قلب و آریتمی قلبی بستگی خواهد داشت.

روش های تشخیص سندروم بروگادا
روش های تشخیص سندروم بروگادا

از دیدگاه پزشکان متخصص قلب و آریتمی های قلبی، گاهی بیمار باید تست های تشخیصی مکملی را نیز انجام دهد. در واقع در اکثر مواقع، برای تشخیص سندروم بروگادا گرفتن نوار قلب به تنهایی کافی نیست. زیرا ممکن است نوار قلب تنها علائم شک برانگیزی را نشان دهد. در چنین شرایطی پزشکان متخصص قلب و عروق و آریتمی های قلبی مانند دکتر محمود افتخار زاده انجام تست های دارویی را توصیه می کنند. برای انجام این گونه تست ها لازم است داروی خاصی به بیمار تزریق گردد. سپس، با گرفتن نوارهای قلب پی در پی و بررسی آن ها مشخص خواهد شد که آیا بیمار به سندروم بروگادا مبتلا است یا خیر. به این روش تشخیصی، روش تحریک دارویی گفته می شود.
روش دیگری که برای تشخیص سندروم بروگادا می تواند مورد استفاده قرار گیرد، EPS یا انجام تحریک های الکتریکی قلب است. البته از دید پزشکان مجرب از جمله دکتر محمود افتخار زاده انجام این نوع تست ها توصیه نمی شود. با این حال، در مواردی محدود که تشخیص بیماری به بررسی های بیشتری نیاز داشته باشد، انجام آن اجتناب ناپذیر خواهد بود.

انواع سندروم بروگادا کدام اند؟

بیماری بروگادا یک بیماری در مقیاس سلولی است که منجر به بروز آریتمی های مختلفی خواهد شد. در واقع، بروز تغییرات الکتریکی در سطح سلول ها اصلی ترین مشکلی است که بیماری بروگادا ایجاد می کند. در اثر ایجاد تغییرات الکتریکی در سطح سلول، آریتمی های بطنی اجتناب ناپذیر بوده و در حالت های شدیدتر می تواند منجر به بروز ایست قلبی در فرد گردد.
ابتلا به انواع آریتمی های قلبی دهلیزی و یا فیبریلاسیون دهلیزی نیز از نشانه های دیگری است که سندروم بروگادا ایجاد می کند. حتی در بسیاری از موارد، ضربان قلب افراد به شدت کاهش یافته و برادی کاردی شکل می گیرد.

انواع سندروم بروگادا
انواع سندروم بروگادا

به این ترتیب، افرادی که با سندروم بروگادا دست و پنجه نرم می کنند در یکی از حالت های آریتمی زیر قرار می گیرند:
• حالت دهلیزی که معمولا به صورت فیبریلاسیون دهلیزی یا تاکی کاردی دهلیزی بروز می کند.
• حالت بطنی که منجر به ایست قلبی شده و خطرناک است.
• حالتی که فرد با برادی کاردی سینوسی و کاهش ضربان های قلب روبرو می شود.

انواع سندروم بروگادا بر اساس آریتمی ها
انواع سندروم بروگادا بر اساس آریتمی ها

البته لازم است در نظر داشته باشید که گاهی افراد با ترکیب این حالت ها مواجه می شوند. یکی از نکات مهم دیگر این است که فرزندان یک خانواده می توانند در حالت های مختلفی از گروه های بالا قرار گیرند. در واقع، با توجه به ژنتیکی بودن بیماری، طبیعی است که فرزندان یک خانواده به این بیماری مبتلا شوند. اما روش بروز آن در هر فرد می تواند متفاوت باشد. برای مثال، ممکن است سندروم بروگادا در یکی از افراد خانواده به شکل فیبریلاسیون دهلیزی و در فرد دیگر به شکل آریتمی بطنی ظاهر شود.

سندروم بروگادا در چه مواردی تشدید می‌شود؟

عامل اصلی بروز سندروم بروگادا ژنتیک است. با این حال، برخی از فاکتورهای محیطی منجر به تشدید این بیماری می شوند. در ادامه مقاله، برخی از مهم ترین فاکتورهایی که سندروم بروگادا را تشدید می کنند شرح می دهیم.

تحریک سیستم عصبی واگ

یکی از مشخصه های اصلی بیماری بروگادا ایست قلبی است که می تواند در حالت استراحت یا خواب صورت گیرد. به طور کلی، هر عاملی که بتواند سیستم عصبی واگ را تحریک نماید، ممکن است آریتمی های قلبی را تشدید کند. از جمله عوامل تحریک کننده سیستم عصبی واگ می توان به حالت استراحت و یا خوابیدن فرد اشاره کرد.

افزایش دمای بدن و تب های شدید

بروز تب می تواند از فاکتورهای تشدید کننده آریتمی های قلبی به حساب آید. تب ممکن است به هر دلیلی بروز کند. وجود عفونت های ویروسی و یا انواع عفونت باکتریایی باعث می شود تا فرد به تب خفیف یا شدید مبتلا شود. همین مساله تا حد زیادی بر نوار قلب تاثیر گذار است.

تب بالا ضربان قلب راتغییر می دهد
تب بالا ضربان قلب راتغییر می دهد

نکته ای که در این باره وجود دارد این است که گاهی فرد در هنگام بروز تب به اختلال ضربان دچار می شود. در نتیجه، نوار قلب آریتمی بطنی شدیدتری را نشان می دهد. اما در حالتی که تب فرد بر طرف شده باشد، نوار قلب ضربان را طبیعی نمایش می دهد. برای افراد مبتلا به بیماری بروگادا که در این وضعیت قرار دارند، پزشک متخصص توصیه های لازم نظیر انجام پاشویه در هنگام بالا رفتن دمای بدن را ارائه خواهد داد. همچنین، در مواردی که فرد در اثر بروز تب به آریتمی های شدیدی دچار می شود مصرف برخی داروها برای کم کردن دمای بدن الزامی خواهد بود.

مصرف الکل و نوشیدنی های الکل دار

تحقیقات نشان می دهند که مصرف الکل توسط بیماران سندروم بروگادا می تواند آریتمی های قلبی را تشدید کند.

مصرف غذاهای حجیم و پرکالری

مصرف غذاهای حجیم و سنگین می تواند سیستم عصبی واگ را تحریک نماید. این مساله خود در نهایت، بروز آریتمی های قلبی را در پی دارد. بنابراین، افراد مبتلا به بیماری بروگادا و انواع آریتمی های قلبی باید از مصرف غذاهای سنگین و حجیم خودداری نمایند.

اختلال در تنفس

افرادی که با بیماری بروگادا سر و کار دارند ممکن است نتوانند به خوبی نفس بکشند. این مشکل عمدتا در حالت خواب ایجاد شده و آگونال رسپیریشن (Agonal Respiration) نامیده می شود. افرادی که به اختلال تنفسی حین خواب دچار می شوند ممکن است حالت های زیر را تجربه کنند:
• ایست تنفسی
• تنفس های عمیق و سپس قطع تنفس

تشدید بیماری بروگادا با نصرف غذاهای حجیم
تشدید بیماری بروگادا با نصرف غذاهای حجیم

سنکوپ یا از دست دادن هوشیاری

سنکوپ عبارت است از اختلال در هوشیاری یا از دست دادن هوشیاری در اثر اختلال در عملکرد قلب. در بسیاری از موارد علائم بیماری بروگادا با نشانه های سنکوپ یکسان است. این در حالی است که پزشک متخصص پس از بررسی های دقیق به این نتیجه می رسد که اختلال ایجاد شده سنکوپ نبوده و فرد به سندروم بروگادا مبتلا شده است.
درصد کمی از افرادی که با این وضعیت روبرو می شوند، باید از دستگاه دفیبریلاتور استفاده کنند. دستگاه های ICD به بیماران کمک می کند تا با ایست قلبی روبرو نشوند. تنها یک پزشک متخصص قلب و عروق و آریتمی می تواند این مساله را تایید کند که آیا یک فرد مبتلا به سندروم بروگادا با علائم سنکوپ نیاز به دفیبریلاتور دارد یا خیر.

علائم سنکوپ با بیماری بروگادا مشابه است
علائم سنکوپ با بیماری بروگادا مشابه است

سندروم بروگادا در چه افرادی بیشتر بروز می کند؟

زمان بروز سندروم بروگادا به سن افراد بستگی ندارد؛ اما در عمده موارد، افراد در سنین میانسالی و سنین بالاتر با این بیماری درگیر خواهند شد. لازم است بدانید که مشاهده نشانه ها و ابتلا به سندروم بروگادا در مردها بیشتر از زنان است. به طوری که در بسیاری از موارد، مردان در اثر ابتلا به این سندروم دچار ایست قلبی و مرگ ناگهانی می گردند.

 

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.