علل مرگ ناگهانی در ورزش چیست؟

علل مرگ ناگهانی در ورزش چیست؟

یکی از رویدادهایی که در برخی از ورزش های هیجان انگیز، پر استرس و پر تحرک نظیر فوتبال در بین ورزشکاران دیده می شود، مرگ ناگهانی در ورزش است. علل مرگ ناگهانی در ورزش متنوع هستند. با این حال، عمده مواردی که منجر به مرگ ناگهانی در ورزش می شود، ایست قلبی است.
در بسیاری از موارد، پس از ایست قلبی و از هوش رفتن ورزشکار، کلیه عوامل و پزشک های حاضر در محل به ماساژ قلبی و دادن شوک می پردازند. در صورتی که این گونه عملیات اورژانسی با سرعت و در اولین زمان ممکن انجام گیرند، فرد از مرگ ناگهانی نجات پیدا خواهد کرد. اما همیشه هم نمی توان کمک رسانی را در اسرع وقت انجام داد و ایست قلبی در نهایت منجر به مرگ ناگهانی در ورزش خواهد شد.
حال سوال اصلی این است که علل مرگ ناگهانی در ورزش چیست و چرا اتفاق می افتد؟ هر فردی در حین ورزش می تواند به دلایل مختلفی دچار مرگ ناگهانی در ورزش گردد. اما به طور کلی، افرادی که دچار مرگ ناگهانی در ورزش می شوند در دو گروه اصلی قرار می گیرند. در این مقاله به معرفی انواع بیماری ها و نارسایی های که در نهایت منجر به مرگ در حین ورزش می شوند، اشاره خواهیم کرد.
از سوی دیگر، شاید بتوان با پیشگیری از برخی عوامل، از بروز حالت هایی که منجر به مرگ ناگهانی در ورزش می گردند، جلوگیری نمود. در بخش دیگری از این مقاله نیز قصد داریم به بررسی شرایط پیشگیری از این اختلالات بپردازیم.

 

علل مرگ ناگهانی در ورزش؛ بیماری کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک قلبی

بروز مرگ ناگهانی در ورزش برای افراد زیر 40 یا 50 سال، عمدتا به وجود بیماری های قلبی (غیر از تنگی عروق) بستگی دارد. برای افرادی که در این بازه سنی قرار دارند، یکی از شایع ترین بیماری هایی که می تواند در نهایت منجر به مرگ ناگهانی در ورزشکاران گردد، بیماری کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک قلبی نام دارد.
بیماری کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک قلبی از جمله بیماری های قلب و عروقی است که به صورت ژنتیکی به فرد منتقل می شود. طی این بیماری، در چیدمان سلول های عضله قلب تغییرات محسوسی ایجاد می گردد. وقتی نحوه چیده شدن سلول های قلب تغییر می کند، ساختار قلب دستخوش تغییراتی خواهد شد که عبارت اند از:
• تغییر ضخامت عضله قلب
• تغییر رفتار قلب از نظر الکتریکی و ضربان

علل مرگ ناگهانی در ورزش چیست؟
علل مرگ ناگهانی در ورزش چیست؟

در واقع، هنگامی که سلول های قلب دچار به هم ریختگی نظم طبیعی می شوند، ضخامت قلب زیاد می شود. در نتیجه سلول ها به مرور از بین رفته و یک نسج مرده یا اسکار از خود به جای می گذارند. به این ترتیب، زمینه برای ایجاد جریان های الکتریکی غیرطبیعی در قلب فراهم می شود. این حالت به معنای ایجاد کانون های آریتمی های قلبی و بروز اختلال در ضربان قلب خواهد بود.

ایست قلبی در هنگام ورزش
ایست قلبی در هنگام ورزش

شکل گیری جریان های الکتریکی غیرطبیعی و کانون های آریتمی قلبی در بیماری کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک قلبی، در هنگام ورزش مشکل ساز خواهند شد. در اصل، این جریان ها و آریتمی ها در هنگام ورزش تشدید می شوند. علت این موضوع، ترشح و آزاد شدن مقدار زیادی از کاتکولامین ها و اپی نفرین در هنگام ورزش کردن است. این مساله می تواند جریان های غیرطبیعی را شدت داده و منجر به بروز نوعی آریتمی خطرناک در ورزشکار شوند. تاکی کاردی بطنی، فیبریلاسیون دهلیزی و فیبریلاسیون بطنی چند نمونه از خطرناک ترین انواع آریتمی هستند که در چنین شرایطی به وجود می آیند. این نوع اختلالات در نهایت منجر به ایست قلبی و مرگ ناگهانی در ورزش خواهند شد.

برای پیشگیری از مرگ ناگهانی در ورزش در اثر بیماری کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک قلبی چه باید کرد؟

برای افرادی که در اثر بیماری کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک قلبی، دچار ایست قلبی در زمین ورزش می شوند، لازم است عملیات احیا در سریع ترین زمان ممکن انجام گیرد. در این صورت، فرد می تواند از عوارض این حالت خطرناک و ایست قلبی در امان مانده و نجات یابد.

عملیات نجات برای جلوگیری از مرگ در ورزش
عملیات نجات برای جلوگیری از مرگ در ورزش

هر چه سرعت انجام اقدامات احیا بالاتر باشد، احتمال نجات فرد از مرگ بیشتر خواهد بود. چنانچه بین زمان ایست قلبی و عملیات نجات، وقفه زیادی وجود داشته باشد، مرگ ناگهانی در ورزشکار اجتناب ناپذیر خواهد بود.
اما افرادی که قرار است در آینده ورزش های حرفه ای یا ورزش های سنگین انجام دهند، لازم است پیش از شروع، از نظر سلامت قلب یا وجود بیماری های قلبی خاص بررسی شوند. در این بین، بررسی و تشخیص وجود یا عدم وجود بیماری کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک قلبی از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا در صورت تایید وجود این بیماری، لازم است فرد از انجام ورزش های سنگین و سریع اجتناب نماید. در غیر این صورت، ممکن است در نهایت منجر به آریتمی و مرگ ناگهانی در ورزشکار گردد.

پیشگیری از مرگ ناگهانی در ورزش
پیشگیری از مرگ ناگهانی در ورزش

علل مرگ ناگهانی در ورزش ؛ وجود بیماری عروق کرونر

یکی دیگر از بیماری هایی که می تواند ایست قلبی در هنگام ورزش کردن را در پی داشته باشد، بیماری عروق کرونر است. بیماری عروق کرونر عبارت است از غیرطبیعی بودن محل جدا شدن رگ های خونی قلب. این یعنی مسیر رگ هایی که خون را به قلب می رسانند، به شکل غیرطبیعی از یکدیگر جدا شده اند. بیماری عروق کرونر اختلالی است که از زمان تولد در فرد شکل گرفته و به صورت مادرزادی بروز می کند. این بیماری برای ورزشکارانی که ورزش های سنگین انجام می دهند می تواند با آریتمی یا مرگ ناگهانی در ورزش خود را نشان دهد.

علل متفرقه مرگ ناگهانی در ورزش کدام اند؟

علاوه بر دو گروه یاد شده در بالا، علل دیگری نیز وجود دارند که می توانند مرگ ناگهانی در ورزش را به دنبال داشته باشند. عفونت های ویروسی و میوپاتی های قلبی از انواع شایع آن ها به حساب می آیند. در اثر وجود این اختلالات، عضله قلب دچار التهاب شدید می شود و در نهایت باعث مرگ ناگهانی در ورزش خواهد شد. شدت این التهاب ها می تواند از خفیف تا شدید تغییر کند و آریتمی های قلبی را به وجود آورد. این در حالی است که گاهی فرد حتی از وجود این بیماری ها اطلاعی ندارد.

علل متفرقه مرگ ناگهانی در ورزش
علل متفرقه مرگ ناگهانی در ورزش

بیماری های دریچه ای، بیماری های مربوط به عروق قلب و تنگی عروق نیز از علل دیگر بروز آریتمی و مرگ ناگهانی در ورزش به حساب می آیند. برای افرادی که در سنین بالای 40 تا 50 سالگی قرار دارند، تنگی عروق و بیماری عروق کرونر شایع ترین دلیل بروز مرگ ناگهانی در هنگام ورزش خواهد بود.
در هر حال، بر اساس نظر متخصصین قلب از جمله دکتر محمود افتخار زاده، برای همه افرادی که قصد شروع ورزش های حرفه ای را دارند، لازم است وضعیت سلامت قلب خود را بررسی نمایند. این مساله به طور خاص، برای افرادی که در سنین بالای 40 سال قرار دارند و یا پیش از این ورزش منظم نداشته اند، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بر اساس نظر دکتر محمود افتخار زاده، وجود بیماری های نهفته قلبی که گاهی حتی فرد از وجود آن ها اطلاعی ندارد، می تواند در نهایت منجر به مرگ ناگهانی در ورزشکار گردد.

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.