غش کردن و علت های قلبی و مغزی

غش کردن علت های مغزی و قلبی

غش کردن می تواند علت های مختلفی داشته باشد و همیشه به دلیل مشکلات عصبی رخ نمی دهد. اگرچه که این عارضه، مشکل نسبتا شایعی محسوب می شود، با این حال نباید از آن به سادگی عبور کرد و لازم است علت آن پیگیری و در صورت نیاز درمان شود. در ادامه این مقاله، در مورد علت های مختلف غش کردن بیش تر صحبت خواهیم کرد.

غش کردن به چه معنا است؟

غش یا سنکوپ، به معنای از دست دادن موقت هوشیاری است. تخمین زده می شود که از هر سه نفر یک نفر در مقطعی از زندگی خود غش می کند. فردی که غش می کند معمولا در عرض چند دقیقه به هوش می آید، به سرعت بهبود می یابد و به حالت عادی باز می گردد. اما گاهی اوقات غش کردن می تواند نشانه یک وضعیت پزشکی جدی و یا حتی بیماری قلبی باشد، بنابراین پیگیری و تشخیص دلیل این اتفاق بسیار مهم است.

 علائم غش کردن

برخی از نشانه هایی که فرد در هنگام غش کردن تجربه می کند، شامل موارد زیر است:

  1. احساس ضعف که می تواند شامل سرگیجه، سبکی سر و حالت تهوع باشد.
  2. سیاه و تیره شدن میدان دید فرد.
  3. از دست دادن کنترل عضلات که به دلیل از دست دادن هوشیاری اتفاق می افتد. در این وضعیت فرد به زمین می خورد.

علت های غش

علت های غش

غش زمانی اتفاق می افتد که فشار خون فرد به طور ناگهانی افت می کند و در نتیجه جریان خون به مغز کاهش می یابد. برخی از عواملی که می توانند بر فشار خون تاثیر بگذارند، عبارتند از:

  1. آريتمی های قلبی و بلوك های قلبی
  2. ضايعات دريچه ای يا بيماری های عضله قلب
  3. سنكوپ های رفلكسی به علت تحريك عصب واگ
  4. افت فشار بدنبال خونریزی
  5. افت فشار به دلايل دارويی
  6. سندرم هاي ژنتيكي خاص مثل QT طولانی
  7. و علل ديگر

غش کردن به دلیل تحریک عصب واگ

یکی از رایج‌ ترین انواع غش، ناشی از نوعی سیگنال متقاطع بین مغز و عصب واگ، عصب بزرگی که از مغز به قلب و احشای شکمی می‌ رود، می باشد. وقتی این عصب بیش از حد تحریک شود، ممکن است فرد غش کند. در چنین مواردی معمولا علت غش کردن می تواند ناشی از ایستادن طولانی مدت، دیدن خون، ناراحتی عاطفی، تروما و یا درد باشد.

غش کردن به دلیل تحریک سینوس کاروتید

برخی از افراد به دلیل تحریک سینوس کاروتید در رگهای ناحیه گردن با چرخاندن ناگهانی سر خود یا تنگ بودن یقه لباسشان، غش می کنند. زور زدن برای اجابت مزاج یا حتی ادرار کردن نیز گاهی اوقات می تواند باعث غش شود.

افت قند و غش کردن

غش همچنین می تواند در افرادی که هیپوگلیسمی یا قند خون پایین دارند، اتفاق بیفتد که این مورد در بین افراد دیابتی به دلیل نوسان سطح انسولین بسیار شایع است. کم آبی بدن نیز، به ویژه در افراد مسن، می تواند باعث غش شود.

داروهایی که موجب غش کردن می شوند

برخی از داروها مانند دیورتیک ‌ها، داروهای قلبی، داروهای روان‌ پزشکی، آنتی هیستامین‌ ها، مواد مخدر و الکل نیز می‌ توانند باعث غش شوند.

چه زمانی غش کردن به معنای بیماری قلبی است؟

ارتباط غش کردن و بیماری قلبی

اگرچه این وضعیت کمتر شایع است، اما برخی از مشکلات جدی قلبی می توانند باعث غش شوند. به گفته متخصصین قلب و عروق، شایع ترین دلایل مربوط به قلب برای غش کردن، مشکلات سیستم الکتریکی قلب است که می تواند منجر به ضربان قلب بسیار آهسته (برادی کاردی) یا ضربان بسیار سریع قلب (تاکی کاردی) شود.

سایر علل کمتر شایع مربوط به غش شامل بزرگ شدن، ضعیف شدن قلب، پارگی در آئورت یا آسیب به عضله قلب در اثر حمله قلبی است.

غش همچنین ممکن است نشانه ای از اختلال در دریچه قلبی باشد. قلب دارای چهار دریچه است که همه آنها باید به درستی باز و بسته شوند تا خون به آرامی در قلب شما جریان داشته باشد. اگر مشکلی در دریچه قلبی وجود داشته باشد، اندام های مختلف بدن از جمله مغز، ممکن است خون اکسیژن ‌دار کافی دریافت نکنند و فرد غش کند. تنگ شدن آئورت، به عنوان رگ اصلی قلب، به دلیل سفت شدن دریچه آئورت، شایع ترین علت غش به دلیل مشکل در دریچه قلبی فرد است. این وضعیت معمولا با افزایش سن رخ می دهد.

هنگام غش کردن چه باید کرد؟

گاهی غش کردن به دلیل  مواردی خوش خیمی چون فعالیت بیش از حد در گرما و یا احساس ناراحتی به دلیل خون گیری، رخ می دهد. در صورتی که پزشک علت غش کردن را خوش خیم نداند، لازم است سریعا به متخصص قلب مراجعه کنید تا علت های مربوط به قلب بررسی شود. در کشور ما به اشتباه با تکرار غش برای پیگیری به متخصص مغز و اعصاب مراجعه می کنند در حالی که نباید غش کردن و از حال رفتن را با بیماری صرع و تشنج اشتباه گرفت.

کلینیک آریتمی توانیر واقع در تهران، خیابان ولیعصر، خیابان عباسپور، پلاک 22 با جمعی از مجرب ترین اعضای کادر درمان و پزشکان متخصص، دکتر محمود افتخار زاده و دکتر مهرداد میر معصومی، همواره در تلاش بوده تا سلامتی و تندرستی را به ارمغان آورد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره 888881891 یا 88793628 تماس حاصل فرمایید.

مشاره و رزرو نوبت از طریق واتساب: 09127166410

منبع: این محتوا با نظارت و تایید دکتر افتخارزاده بر اساس مقاله زیر تهیه شده است

https://www.everydayhealth.com/heart-health/fainting-is-it-your-head-or-your-heart.aspx

 

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.