علت تپش قلب در دوران بارداری چیست؟

علت تپش قلب در دوران بارداری چیست؟

محتوا نمایش

تپش قلب در دوران بارداری یکی از مشکلات رایج میان بانوان باردار است. تپش قلب در دوران بارداری اگر چه در بسیاری از موارد خطرناک نیست، اما گاها می تواند منجر به آریتمی های قلبی خطرناک گردد. به طور کلی، در طی فرایند بارداری، تغییرات فیزیولوژیکی در قلب بانوان رخ می دهد. این تغییرات می تواند از تغییرات هورمونی شدید در این دوران، بالا رفتن حجم پلاسمای خون و یا افزایش سطح آدرنالین و نورآدرنالین ناشی شود.

علت تپش قلب در دوران بارداری
علت تپش قلب در دوران بارداری

نارسایی ها و احساس تپش قلب در دوران بارداری ممکن است در اثر کانون های آریتمی نهفته که از قبل وجود داشته اند، به وجود آیند. در چنین شرایطی یک فرد باردار باید حتما زیر نظر یک پزشک متخصص قلب و عروق و آریتمی  قرار گرفته و وضعیت وی کاملا بررسی گردد.

در این مقاله قصد داریم به بررسی علل ایجاد تپش قلب در دوران بارداری بپردازیم. خواهیم دید که چگونه باید این بیماری را کنترل و یا درمان نمود.

 

تپش قلب در دوران بارداری چیست؟

از رایج ترین مشکلات  ممکن است برای مادر باردار رخ دهد، احساس تپش قلب در دوران بارداری است. تپش قلب و بالا رفتن تعداد ضربان قلب در خانم  باردار به دلایل مختلفی می تواند بروز کند. در واقع، دلیل اصلی بروز این اختلال  قلبی، تغییرات فیزیولوژیکی است که در قلب مادران باردار به وجود می آید. البته این تغییرات در عمده موارد کاملا طبیعی و عادی است و خطری برای مادر و جنین ندارد. با این حال، در برخی موارد که تشدید ضربان از یک کانون آریتمی نهفته ناشی می شود، می تواند خطرآفرین باشد. به طوری که می تواند حتی شخص را مستعد ابتلا به آریتمی‌های قلبی کند.

تپش قلب در دوران بارداری
تپش قلب در دوران بارداری

بر اساس آمار به دست آمده، در حدود ده تا دوازده درصد از مرگ و میرها در دوران بارداری به بروز بیماری های قلبی در این گونه افراد مربوط می شود. به همین دلیل نباید این موضوع را کم اهمیت دانست و لازم است به محض احساس تپش قلب در دوران بارداری به یک متخصص قلب و عروق و آریتمی مراجعه نمود. هر چند در بسیاری از موارد، با توجه به توصیه های پزشک متخصص و یا استراحت می توان این دوران را به سلامت و به دور از نگرانی پشت سر گذاشت.

تپش قلب در دوران بارداری چگونه بروز می کند؟

احساس تپش قلب در دوران بارداری یک امر نسبتا طبیعی و خوش خیم قلمداد می شود؛ البته تا زمانی که بررسی های تخصصی عامل دیگری را نشان ندهد. در طی فرایند بارداری، یک مادر باردار ممکن است به یکی از حالت های زیر دچار شود:

  • تاکی کاردی سینوسی یا تند شدن ضربان قلب
  • ایجاد ضربان های زودرس ناشی از دهلیزها
  • ایجاد آریتمی ناشی از کانون های نهفته که تاکنون شناسایی نشده اند

در دو مورد اول، معمولا پزشک متخصص با ارائه چند توصیه مناسب و کاربردی به بهبود وضعیت بیمار کمک خواهد کرد. زیرا ضربان های زودرس ناشی از دهلیزها و یا بالا رفتن ضربان قلب (تاکی کاردی) اختلالی در روند بارداری افراد ایجاد نخواهد کرد. یعنی بیمار تنها با استراحت و بالا بردن قدرت تحمل خود می تواند این دوران را به خوبی پشت سر بگذارد. معمولا توصیه های پزشک در این گونه موارد نگرانی را از مادر باردار و خانواده او دور خواهد کرد. اما شرایط ایجاد شده در حالت سوم خطرناک بوده و نباید به حال خود رها شود.

همچنین در وبلاگ کلینیک آریتمی توانیر بخوانید:

آریتمی قلبی و استرس

آریتمی قلبی در کودکان

بیماری پاتس (Pots) چیست و چگونه درمان می‌شود؟

سکته قلبی؛ هر آنچه باید در مورد سکته قلبی بدانید

تفاوت PVC با آریتمی تاکی کاردی بطنی چیست؟

علت بروز تپش قلب در دوران بارداری چیست؟

تپش قلب در دوران بارداری یک حالت شایع و طبیعی است که تقریبا همه مادران  آن را تجربه می کنند. تغییرات فیزیولوژیکی که در قلب مادران باردار به وجود می آید، عامل اصلی بروز تپش قلب در دوران بارداری است. با این حال، عوامل مادرزادی ناشناخته و یا جراحی های ناشی از دوران کودکی نیز می توانند عامل این نوع تپش ها باشند. این گونه عوامل در موارد نادری ممکن است به آریتمی‌های قلبی منجر شوند.

علت بروز تپش قلب در دوران بارداری
علت بروز تپش قلب در دوران بارداری

اما این که چرا بانوان باردار مستعد ابتلا به آریتمی‌های قلبی هستند و یا اینکه چرا بروز آریتمی در دوران بارداری بیشتر است، سوالات مهمی هستند که باید به آن ها پاسخ داد. در ادامه عوامل منجر به ایجاد تپش قلب در دوران بارداری و ایجاد آریتمی‌های قلبی را توضیح خواهیم داد.

تپش قلب در دوران بارداری ؛ بالا رفتن حجم پلاسمای خون

اولین و مهم ترین تغییر فیزیولوژیکی که در بدن مادران باردار رخ می دهد، افزایش حجم پلاسما و مقدار خون موجود در بدن است. به این معنا که حجم پلاسمای خون یک زن باردار حدود 40 درصد نسبت به دوران عادی بیشتر می شود. در نتیجه، مقدار مقاومت رگ ها کاهش پیدا کرده و در نهایت گشاد شدگی رگ ها را در پی خواهد داشت. این افزایش حجم خون و بازتر شدن عروق خونی در دوران بارداری امری عادی محسوب می شود. علت این حالت افزایش برون دهی قلب و خونرسانی صحیح و کافی به جفت و جنین است تا رشد آن به صورت طبیعی انجام گیرد. به این ترتیب، افزایش تپش قلب در دوران بارداری با این شرایط کاملا عادی خواهد بود.

تپش قلب در دوران بارداری‌؛ اختلال الکتریکی در دهلیزها

افزایش حجم پلاسما در دوران حاملگی باعث وارد شدن  فشار اضافی بر روی قسمت های مختلف ساختمان قلب از جمله دهلیزها و جدار دهلیزها، می گردد. در اصل، سلول‌های دهلیزهای قلب، تحت کشیدگی اضافی و فشار قرار می گیرند. ایجاد این کشیدگی‌ها باعث می شود تا برخی کانال‌های یونی موجود در جدار دهلیزها (موسوم به میوسیت‌ها) تحریک گردند. این نوع تحریک‌ها به معنای ایجاد اختلال الکتریکی در جدار دهلیزها خواهد بود. البته لازم است بدانید که در بطن ها نیز اتفاق مشابه می‌افتد. با این حال، سهم این نوع اختلالات الکتریکی ناشی از بطن ها بسیار کمتر از سهم دهلیزها خواهد بود.

تپش قلب در دوران بارداری ؛ اختلال الکتریکی در دهلیزها
تپش قلب در دوران بارداری ؛ اختلال الکتریکی در دهلیزها

یکی از پارامترهای مهم در بحث آریتمی‌های قلبی، زمان تحریک ناپذیری نام دارد. تغییرات الکتریکی ایجاد شده در دهلیزها باعث می شود تا سرعت هدایت خون در عضله دهلیزی کاهش پیدا کند. این اختلال باعث کوتاه تر شدن زمان تحریک ناپذیری شده و تعداد ضربان افزایش پیدا می کند؛ در نتیجه، ایجاد آریتمی در دهلیزها و تپش قلب در دوران بارداری را در پی خواهد داشت.

تپش قلب در دوران بارداری؛ افزایش سطح هورمون های اپی نفرین و آدرنالین

یکی از تغییراتی که در ساختار خونی بانوان باردار رخ می دهد، افزایش سطح اپی نفرین، نور اپی نفرین و آدرنالین و نور آدرنالین است. در واقع، سطح این هورمون ها در بانوان باردار در مقایسه با افراد معمولی حدود سی درصد بیشتر است.

افزایش سطح هورمون های یاد شده باعث می گردد تا تپش قلب در دوران بارداری شدت پیدا کرده و تاکی کاردی سینوسی ایجاد شود. در نتیجه این شرایط، امکان بروز آریتمی‌های قلبی در زنان باردار فراهم خواهد شد.

تپش قلب در دوران بارداری؛ وجود کانون های آریتمی نهفته

یکی دیگر از عواملی که می تواند منجر به بروز تپش قلب در دوارن بارداری شود، وجود کانون آریتمی نهفته در بیمار است. در واقع، گاهی افراد از زمان تولد و به صورت مادرزادی کانون های آریتمی را در ساختار قلب خود دارند. اما این کانون ها تا کنون اختلالی ایجاد نکرده و یا شناسایی نشده اند. در دوران بارداری در اثر وجود تغییرات فیزیولوژیکی در قلب، این کانون های نهفته خودنمایی کرده و عملکرد قلب را با مشکل مواجه می سازند. در نتیجه ضربان قلب بالا رفته و احساس تپش قلب در دوران بارداری را در پی خواهد داشت.

تپش قلب در دوران بارداری؛ وجود کانون های آریتمی نهفته
تپش قلب در دوران بارداری؛ وجود کانون های آریتمی نهفته

به طور کلی، وجود کانون های آریتمی نهفته در قلب یک بانوی باردار می تواند منجر به تاکی کاردی سینوسی شود. همچنین، ضربان‌های زودرس در جدار دهلیزها از نتایج وجود این کانون‌ها هستند. تمامی این حالت ها نامنظمی در ضربان قلب و احساس تپش قلب در دوران بارداری را به وجود می‌آورند.

تپش قلب در دوران بارداری با چه علائمی همراه است؟

تپش قلب در دوران بارداری معمولا با بالا رفتن ضربان قلب همراه می شود. گاهی ممکن است افراد در اثر بروز تپش قلب شدید در این دوران، به سرگیجه نیز دچار شوند. سنکوپ و یا از دست دادن هوشیاری در اثر بروز آریتمی و تپش قلب در دوران بارداری نیز از جمله حالت هایی است که می توانند ایجاد گردند.

در هر یک از این موارد لازم است فرد به یک متخصص قلب و عروق و آریتمی معتبر و خوب مراجعه کند. پزشک متخصص ضمن بررسی سوابق پزشکی بیمار و انجام معاینه دقیق، علت ایجاد تپش قلب شدید و نحوه درمان را تعیین خواهد کرد.

گرفتن نوار قلب و انجام آزمایش های خونی معمول نظیر آزمایش کم خونی از راه های تشخیصی برای بررسی علت تپش قلب در دوران بارداری به حساب می آیند. گاهی پزشک متخصص از نصب هولتر ضربان استفاده می کند تا وجود یا عدم وجود آریتمی در مادر را بررسی نماید. همچنین، نتیجه انجام اکوکاردیوگرافی تعیین کننده احتمال وجود بیماری های ساختمانی قلب خواهد بود.

گاهی لازم است با حذف دلایل احتمالی، علت دقیق تپش قلب در دوران بارداری را تشخیص داد. برای مثال، اگر وجود بیماری های سیستمی نظیر تیروئید، کم خونی و یا وجود انواع عفونت بررسی و حذف شوند، یافتن دلیل تپش قلب در دوران بارداری ساده تر خواهد بود.

تپش قلب در دوران بارداری در چه شرایطی نیاز به درمان دارد؟

احساس تپش قلب در دوران بارداری معمولا به درمان های جدی نیاز ندارد. در واقع، بسیاری از افرادی که با تپش قلب در دوران بارداری روبرو می شوند، از نوع تاکی کاردی سینوسی و یا ضربان‌های زودرس جدار دهلیزی هستند. این نوع ضربان های بالا با کمی استراحت و رعایت نکات و توصیه های پزشک متخصص بهبود پیدا می کنند. به طور کلی، تپش های قلبی در دو حالت یاد شده هیچ گونه خطری برای مادر و جنین نداشته و حتی با وجود آن ها نیز می توان به راحتی دوران بارداری را پشت سر گذاشت.

شرایط درمان برای تپش قلب در دوران بارداری
شرایط درمان برای تپش قلب در دوران بارداری

اما همیشه هم نمی توان اختلالات و آریتمی های قلبی در دوران بارداری را با روش های ساده و یا استراحت درمان نمود. در برخی موارد ممکن است شرایط به قدری پیچیده باشد که فرد باردار به درمان های تخصصی نیاز پیدا کند. وجود کانون های نهفته آریتمی که معمولا به صورت مادرزادی وجود دارند، از جمله این موارد هستند. تغییرات فیزیولوژیک ایجاد شده در دوران بارداری باعث می شوند تا این کانون ها عملکرد قلب را مختل کرده و احساس تپش قلب در دوران بارداری را در پی داشته باشند. در نتیجه لازم است افراد زیر نظر یک پزشک متخصص قلب خوب تحت بررسی، تشخیص و درمان قرار گیرند.

یکی دیگر از حالت هایی که بانوان باردار باید تحت نظر یک متخصص قرار گیرند زمانی است که فرد در کودکی یا سنین بالاتر جراحی قلب داشته باشد. همچنین، ممکن است ساختمان قلبی شخص باردار تغییراتی داشته باشد. این افراد معمولا تا پیش از بارداری مشکلی نداشته و زندگی سالمی دارند. اما ممکن است در دوران بارداری مستعد آریتمی شوند. در نتیجه باید تحت نظر قرار گیرند تا در صورت بروز هرگونه اختلال خطرناک یا آریتمی قلبی اقدامات لازم انجام گیرد.

نوار قلب در دوران بارداری چه تفاوتی با نوار قلب عادی دارد؟

در بسیاری از موارد ممکن است پزشک متخصص برای بررسی وضعیت سلامت قلب مادر و جنین گرفتن نوار قلب را تجویز نماید. تهیه نوار قلب در دوران بارداری معمولا تغییراتی را نشان می دهد که به دلیل شرایط ویژه بانوی باردار است. در واقع، نوار قلب بانوان باردار نسبت به حالت عادی تغییراتی غیرطبیعی خواهند داشت. برای مثال، ممکن است نوار قلب، وجود تاکی کاردی سینوسی را نشان دهد. همچنین، در اثر تغییراتی که در هدایت داخل دهلیزها رخ می دهد، انتظار مشاهده نوار قلبی غیرطبیعی را خواهیم داشت.

تفاوت نوار قلب دوران بارداری با نوار قلب عادی
تفاوت نوار قلب دوران بارداری با نوار قلب عادی

یکی از دلایل دیگری که باعث می شود تا نوار قلب بانوان باردار متفاوت باشد، تاثیری است که از فشار دیافراگم‌ها می گیرد. در اصل، زمانی که شکم مادر در اثر رشد جنین بزرگ می گردد، فشار وارد بر دیافراگم به سمت بالا افزایش می یابد. در نتیجه با چرخش قلب، تغییراتی در نوار قلب مادر ایجاد خواهد شد. این تغییرات معمولا در ماه های آخر بارداری شدیدتر خواهد بود.

وجود موج تی منفی در نوار قلب نیز از تغییرات شایع نوار قلب در دوران بارداری است. این مساله به تغییرات هورمونی شدید در دوران بارداری مربوط می شود که کاملا طبیعی است.

وجود اکتوپی یا ضربان‌های زودرس دهلیزی یا بطنی نیز در دوران بارداری رایج است و می تواند نوار قلب را تحت تاثیر قرار دهد.

درمان تپش قلب در دوران بارداری چگونه انجام می گیرد؟

در مواردی که بانوی باردار به تاکی کاردی سینوسی و یا تپش‌های زودرس جدار دهلیزی مبتلا می شود، نیاز به درمان تخصصی نیست. در چنین شرایطی همکاری بیمار با پزشک و انجام توصیه های او نگرانی‌ها را رفع خواهد کرد. اما در موارد پیچیده تر مانند وجود کانون‌های آریتمی نهفته ممکن است نیاز به درمان دارویی باشد.

درمان تپش قلب در دوران بارداری
درمان تپش قلب در دوران بارداری

لازم است بدانید که عمده داروهایی که برای درمان تپش قلب در دوران بارداری تجویز می شوند، می توانند برای جنین مضر باشند. به همین دلیل، مراجعه به یک پزشک متخصص قلب ماهر باعث می شود تا داروهایی برای فرد تجویز گردد که کمترین عوارض را در پی داشته باشد. هر چند در برخی موارد، پزشک متخصص هیچ گونه دارویی تجویز نخواهد کرد تا سلامت جنین به خطر نیفتد.

 

پزشک برای تشخیص علت تپش قلب در دوران بارداری چه می کند؟

مراجعه بانوان باردار به پزشک متخصص قلب و عروق معمولا زمانی است که فرد پیش از آن زمان با مشکل تپش قلب یا آریتمی روبرو نبوده است. حتی ممکن است این علائم پس از بارداری نیز تکرار نشود. در هر حال، با بروز این گونه علائم پزشک متخصص با انجام بررسی های کامل، وضعیت بیمار را به خوبی چک خواهد کرد. در واقع لازم است تمامی مشکلات احتمالی و بیماری های ساختمانی قلب که به صورت نهفته وجود دارند، بررسی شوند.

تشخیص علت تپش قلب در دوران بارداری
تشخیص علت تپش قلب در دوران بارداری

در بسیاری از موارد افرادی که از قبل از بارداری تحت نظر پزشکان متخصص قرار می گیرند، چکاپ های تخصصی در زمینه قلب و عروق نیز انجام خواهند داد. با این حال، در برخی موارد نیز ممکن است شرایط انجام این گونه معاینات و چکاپ ها برای افراد وجود نداشته باشد.

انواع آریتمی یا تپش قلب در دوران بارداری کدام اند؟

بر اساس نتایج به دست آمده، اکثر بانوان تنها به تپش قلب در دوران بارداری دچار می شوند و تا پیش از آن علائمی نداشته اند. آریتمی های مختلفی ممکن است در بانوان حامله منجر به تپش قلب در دوران بارداری شوند. با این حال، برخی از آن ها بسیار شایع تر خواهند بود.

یکی از مهم ترین و شایع ترین انواع آریتمی های قلبی در زنان باردار، بیماری تاکی کاردی فوق بطنی است. آمار نشان می دهد که حدود 30 تا 40 درصد از افرادی که به تپش قلب در دوران بارداری دچار می شوند، از نوع آریتمی تاکی کاردی فوق بطنی است. بررسی علت این نوع آریتمی اهمیت زیادی دارد. در صورت تکرار این نوع آریتمی در دوران بارداری، لازم است فرد تحت نظر یک پزشک متخصص دارو درمانی را آغاز نماید.

درمان تپش قلب در دوران بارداری چگونه انجام می شود؟

افرادی که به دلیل تپش قلب در دوران بارداری به اورژانس یا پزشک قلب و عروق مراجعه می کنند، بلافاصله باید تحت معاینه و بررسی قرار گیرند. در صورتی که آریتمی از نوع تاکی کاردی فوق بطنی باشد، پزشکان از طریق تحریک سیستم واگ به کاهش ضربان قلب کمک خواهند کرد. تحریک سیستم واگ برای از بین بردن تپش قلب در دوران بارداری باید تحت مانیتورینگ نوار قلب انجام گیرد.

روش های درمان تپش قلب در دوران بارداری
روش های درمان تپش قلب در دوران بارداری

گاهی ممکن است روش تحریک سیستم واگ برای برخی افراد پاسخگو نباشد. در این گونه موارد، لازم است از دارو درمانی استفاده شود. البته دارو درمانی در دوران بارداری حساسیت های بسیاری دارد که یک پزشک متخصص قلب و عروق خوب به آن ها آگاهی کامل خواهد داشت. در ادامه به انواع روش های دارو درمانی برای تپش قلب در دوران بارداری اشاره خواهیم کرد.

مصرف داروی آدنوزین برای کنترل ضربان قلب

یکی از موثرترین و کم عارضه ترین داروهایی که در زنان باردار برای از بین بردن آریتمی های تاکی کاردی فوق بطنی و تپش قلب شدید به کار می رود، آدنوزین است. این دارو نیمه عمر بسیار پایینی دارد. به طوری که تنها در چند ثانیه بعد از تزریق توسط سیستم آنزیمی بدن تجزیه شده و از بین می رود. به همین دلیل تزریق این دارو باید در سریع ترین زمان ممکن انجام شود تا به قلب برسد و ضربان را کاهش دهد. پایین بودن نیمه عمر دارو کمک می کند تا پیش از ورود به جفت و رسیدن به بدن جنین، از خون پاک شود. بنابراین، داروی آدنوزین هیچ عارضه ای برای جنین به همراه نخواهد داشت.

تزریق آدنوزین برای قطع آریتمی در زنان باردار
تزریق آدنوزین برای قطع آریتمی در زنان باردار

آدنوزین عمدتا در سرنگ های 6 میلی گرمی یافت می شود. برای یک بانوی باردار معمولا 12 میلی گرم تا 18 میلی گرم آدنوزین نیاز است. البته در افراد غیرباردار می توان از دوزهای پایین تر (6 میلی گرم) نیز استفاده نمود. اما با توجه به بالا رفتن حجم پلاسمای خون در دوران بارداری (حدود 40 درصد)، بین 12 تا 18 میلی گرم آدنوزین لازم است تا تاثیر مناسب را داشته باشد. بنابراین، اگر در رسیدگی های اورژانسی، دو تا سه عدد آمپول 6 میلی گرمی برای قطع آریتمی به مادر تزریق شود، به هیچ عنوان جای نگرانی نخواهد داشت.

در لحظات اولیه تزریق دارو، ممکن است علائمی مانند گر گرفتگی، احساس تهوع و یا داغ شدن در مادر ایجاد گردد. اما این حالت ها کاملا طبیعی بوده و هیچ گونه خطری برای سلامت مادر و جنین ایجاد نخواهد کرد. به جرات می توان گفت که تزریق داروی آدنوزین، موثرترین و بی خطرترین دارو برای مادر و جنین خواهد بود. هر چند در مورد تکرار مصرف این دارو و عوارض آن هنوز نمی توان به صورت قطعی نظر داد.

مصرف وراپامیل برای کاهش تپش قلب و قطع آریتمی

داروی دیگری که در موارد اورژانسی برای قطع آریتمی در زنان باردار مورد استفاده قرار می گیرد، وراپامیل نامیده می شود. البته این دارو تنها در مواردی به کار می رود که داروی آدنوزین در دسترس نباشد. زیرا داروی وراپامیل نیمه عمر بیشتری نسبت به داروی آدنوزین در بدن دارد. در نتیجه امکان ورود به جفت و رسیدن به بدن جنین را دارد. داروی وراپامیل می تواند ضربان قلب جنین را کاهش دهد.

مصرف داروهای بتا بلاکر برای کنترل آریتمی

بتا بلاکرها نیز نوع دیگری از داروهای قابل استفاده برای قطع آریتمی هستند. اما این داروها نیز مانند وراپامیل از طریق جفت می توانند به جنین برسند و در عملکرد قلب او اختلال ایجاد کنند. بنابراین، استفاده از آن ها تنها در صورت صلاحدید پزشک و در غیاب آدنوزین مجاز خواهد بود.

مصرف بتا بلاکر برای قطع آریتمی
مصرف بتا بلاکر برای قطع آریتمی

در چه مواقعی می توان برای رفع تپش قلب در دوران بارداری از دارو استفاده کرد؟

اگر حمله قلبی، آریتمی یا همان تاکی کاردی فوق بطنی تنها یک بار در دوران بارداری رخ دهد، نیازی به تجویز داروی خوراکی نخواهد بود. در واقع، در بسیاری از موارد ممکن است فرد تنها یک بار دچار حمله شده و پس از مراجعه به اورژانس این موضوع کاملا برطرف شود. اما در صورت تکرار حمله لازم است فرد از نظر وضعیت قلب و عروق به طور کامل بررسی شده و درمان را آغاز نماید. این کار از تکرار بیشتر حمله پیشگیری خواهد کرد.

لازم است بدانید که انتخاب بهترین دارو برای رفع تپش قلب در دوران بارداری بسیار اهمیت دارد. شدت عوارض بسیاری از داروها بر روی جنین هنوز مشخص نشده است و مطالعات در مورد این داروها همچنان ادامه دارد. مراجعه به یک پزشک متخصص ماهر و مجرب باعث می شود که نگرانی درباره مصرف بهترین دارو برای رفع تپش قلب در دوران بارداری به حداقل برسد.

کلینیک آریتمی توانیر ؛ بررسی دقیق علت تپش قلب در دوران بارداری و درمان آن

مراجعه به یک پزشک متخصص قلب و عروق و اریتمی معتبر و شناخته شده باعث می شود تا بتوان به راحتی به تشخیص و روش درمانی وی اعتماد نمود. دکتر محمود افتخار زاده و دکتر مهرداد میرمعصومی از پزشکان متخصص در این حوزه هستند. کلینیک آریتمی توانیر با نظارت مستقیم دکتر افتخار زاده و دکتر میرمعصومی اداره می گردد.

افراد می توانند جهت دریافت نوبت و یا اطلاع از نحوه مراجعه به کلینیک آریتمی توانیر به قسمت تماس با ما در همین وبسایت مراجعه نمایند.

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.