جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

ای پی اس یا مطالعه الکتروفیزیولوژیک چیست؟

مطالعه فیزیولوژیک یا ا پی اس چیست و چگونه انجام می شود؟

ای پی اس (Electro Physiology Studies) به بررسی الکتریکی قلب، گفته می‌شود. همانطور که در آنژیوگرافی عروق کرونری، پزشک متخصص وضعیت عروق کرونری قلب شما را بررسی می‌کند، در مطالعه الکتروفیزولوژی، پزشک معالج وضعیت الکتریکی قلب شما را مورد بررسی قرار می‌دهد. 

ای پی اس چه چیزی را در افراد مشخص می‌کند؟

پزشک متخصص با انجام ای پی اس یا مطالعه الکتروفیزیولوژیک موارد مختلفی را در فرد مبتلا به عارضه قلبی بررسی می‌کند. برخی از این موارد عبارتند از:

 • بررسی مسیرهای عادی و نرمال هدایت الکتریکی قلب
 • طبیعی بودن ضربان‌ساز اصلی قلب یا پیس میکر اصلی قلب ( گره سینوسی-دهلیزی)
 • هدایت طبیعی دهلیز
 • بررسی ریتم دهلیزی نرمال و طبیعی
 • بررسی احتمال آریتمی در دهلیزها
 • بررسی طبیعی بودن هدایت گره‌ ای وی نود یا دهلیز بطنی
 • میزان طبیعی بودن مکس‌ کوتاه
 • بررسی طبیعی بودن مسیرهای هدایت‌کننده بطن چپ و راست
 • احتمال ایجاد آریتمی در بطن ها با توجه به تحریک بطن ها

ای پی اس چه چیزی را در افراد مشخص می‌کند؟

پزشک همه بررسی‌های بالا را با بهره از علم الکتروفیزیولوژی می‌تواند انجام دهد. در حقیقت پزشک معالج با بهره از مطالعه الکتروفیزولوژی پس از بررسی کامل متوجه طبیعی یا غیرطبیعی بودن فعالیت الکتریکی قلب می‌شود. با این حال گاهی ممکن است پزشک جهت بررسی های بیشتر دستور MRI قلبی را نیز صادر کند. 

بررسی های الکتروفیولوژی در چه کسانی انجام می‌شود؟

 • افرادی که آریتمی قلب ثابت شده دارند. در این حالت پزشک با مطالعه الکتروفیزیولوژی می‌تواند نوع و منشا آریتمی را تشخیص دهد.
 • افرادی که مشکوک به آریتمی قلبی هستند ولی با روش‌های ساده‌تر آریتمی آنها قابل تشخیص نیست. به عنوان مثال ” فردی به پزشک مراجعه می‌کند و از تپش ناگهانی ایجاد شده در قلب خود شکایت می‌کند. به گفته بیمار، تپش قلب شدید نیم ساعت تا یک ساعت ادامه‌دار بوده هنگامی که خود بیمار ضربان خود را شمارش کرده است حدود 160 تا 170 ضربان بوده و به گفته بیمار به صورت خود به خودی رفع شده و ضربان به حالت عادی برگشته است” با این شرح حال از بیمار قطعا با یک آریتمی قلبی مواجه هستیم، اما اینکه این آریتمی از چه نوعی است و منشا آن کجاست را باید از طریق مطالعه الکتروفیزیولوژی قلب متوجه شویم.

بنابراین مطالعه الکتروفیزیولوژی، یکی از روش‌های اصلی در تشخیص و زمینه سازی برای درمان آریتمی‌ قلبی در کلینیک توانیر تهران است.

بررسی های الکتروفیولوژی

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

مقالات مرتبط

روش های درمان نارسایی قلبی در کودکان و بزرگسالان

راه های درمان نارسایی قلبی

آیا با نارسایی قلبی و راه های درمانی آن آشنا هستید؟ آیا می دانید درمان نارسایی قلبی در سالمندان و کودکان چه نکات خاصی را

استفاده از باتری قلبی برای چه کسانی ضروری است؟

باطری قلبی مناسب چه کسانی است؟

باتری قلب یا پیس میکر، دستگاه الکترونیکی کوچکی است که برای تنظیم ضربان قلب بیماران مبتلا به اختلالات ریتم قلبی به کار می‌رود. این دستگاه

انواع باطری قلبی

آیا با انواع باتری قلبی و کاربرد آنها آشنایی دارید؟ باتری قلب یا پیس میکر، یک دستگاه پزشکی است که برای درمان اختلالات ضربان قلب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *