جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

پرکاری تیرویید و آریتمی قلبی

پرکاری تیرویید

بیماری‌های غدد در اغلب موارد می‌توانند با آریتمی‌های قلبی همراه باشند. یکی از مهم‌ترین بیماری‌های غدد که فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد، پرکاری تیرویید است. به طور کلی هورمون ترویید می‌تواند روی قلب اثر بگذارد و موجب به وجود آمدن آریتمی‌های متفاوت در قلب شود. در واقع یکی از شایع‌ترین اثرات تیرویید پرکار، پدیدار شدن مشکلات قلبی است.

 

مشکلات قلبی افراد با تیرویید پرکار

همانطور که اشاره شد، تیرویید پرکار می‌تواند روی قلب تاثیرات منفی بگذارد و مشکلات قلبی در فرد ایجاد یا آنها تشدید کند. یکی از مشکلات قلبی در افراد تیرویید پرکار، ضربان قلب بالاست. ضربان قلب بالا در اغلب موارد در نوجوانان و جوانان مبتلا به تیرویید پرکار، شایع‌تر است.

این افراد در وهله اول بدون هیچگونه علائم تیرویید پرکار، به پزشک متخصص قلب مراجعه می‌کنند و از شدت ضربان قلب بالا شکایت دارند. در این حالت پزشک متخصص با انجام بررسی‌های لازم و آزمایشات متوجه عارضه یا بیماری پرکاری تیرویید در فرد می‌شود.

یکی دیگر از آریتمی‌ها یا عارضه‌های قلبی در افراد مبتلا به پرکاری ترویید، فیبریلاسیون دهلیزی است. هورمون‌های تیرویید معمولا قلب را تحریک و موجب ضربان قلب بالای آن می‌شوند. به همین منظور فرد دچار فیبریلاسیون دهلیزی می‌شود که یکی از مشخصه‌های فیبریلاسیون دهلیزی ضربان بسیار تند و زیاد است.

مشکلات قلبی افراد با تیرویید پرکار

پرکاری تیرویید علاوه بر تاثیرگذاری روی فیبریلاسیون دهلیزی ممکن است روی گره دهلیزی بطنی نیز تاثیرگذار باشد. در این حالت فرد با مشکل فیبرولاسیون دهلیزی و ضربان بسیار تند و نامنظم به متخصص قلب مراجعه می‌کند. هنگامی که در این وضعیت پزشک از بیمار شرح حال می‌پرسد، بیماران معمولا از تعریق زیاد، احساس گرما، لرزش دست و… شکایت می‌کند. این علائم متاسفانه در جوانان بیشتر از سایرین دیده می‌شود.

 

میزان ضربان قلب در افراد مبتلا به پرکاری تیرویید

هنگامی که فرد با علائم مختلف به متخصص قلب مراجعه می‌کند، دکتر قبل از هرکاری بررسی‌ها و آزمایش‌های لازم را انجام می‌دهد. یکی از آنها نصب هولتر است. پزشک با نصب هولتر قصد محاسبه تعداد ضربان قلب را در شب و حین استراحت بیمار دارد.

مشکلات قلبی افراد با تیرویید پرکار

به طور کلی در یک فرد عادی و بدون آرتیمی قلبی، میزان ضربان قلب بین 40 تا 50 است. اما این درحالیست که در بیماران مبتلا به پرکاری تیرویید، ضربان قلب حین استراحت و در شب به 70 تا 80 می‌رسد. در این مواقع پزشک پس از مشاهده این عدد متوجه پرکاری و مشکلات قلبی در بیمار می‌شود.

 

پرکاری ترویید خاموش و بیماری های قلبی

در افراد مسن گاها پرکاری تیرویید بدون علامت است. در این افراد خبری از علائمی نظیر لرزش دست، احساس گرما، تعریق و… نیست،  در عوض افراد مسن در اغلب موارد با اختلال ریتم قلب یا فیبرولاسیون دهلیزی به پزشک مراجعه می‌کنند.

بنابراین می‌توان گفت فرم‌های مختلفی از تیرویید پرکار وجود دارد و به نوع بدون علامت آن تیرویید پرکار خاموش گفته می‌شود. تیرویید پرکار خاموش خودش را  با انواع و اقسام آریتمی‌های مختلف قلبی نشان می‌دهد و متاسفانه این آریتمی می‌تواند حتی عوارض نارسایی قلبی، سکته مغزی، لخته شدن خون و… را در فرد ایجاد کند.

میزان ضربان قلب در افراد مبتلا به پرکاری تیرویید

به همین دلیل است که ما به شما توصیه می‌کنیم اگر به فیبراسیون دهلیزی مبتلا هستید، قبل از هر کاری از نظر پرکاری تیرویید بررسی شوید. برعکس این آن نیز صادق است. یعنی چنانچه به فیبریلاسیون دهلیزی مبتلا هستید، باید از نظر غدد نیز مورد بررسی قرار بگیرید. پس از مشخص شدن مشکل، حال نوبت به درمان صحیح و درست می‌رسد.

 

تاثیر کم کاری تیروئید بر مشکلات قلبی

کم کاری تیروئید می تواند سبب ایجاد مشکلات قلبی از جمله نارسایی های قلبی شود. در بیماران مبتلا به کم کاری تیروئید در صورتی که درمان های هدفمند و سریعی انجام نشود، عوارضی از جمله کم شدن ضربان قلب، افزایش کلسترول و در نتیجه نارسایی های قلبی مورد انتظار است. به همین منظور پیشنهاد می شود در تمامی بیمارانی که به پرکاری یا کم کاری تیروئید مبتلا شده اند به صورت سالانه چکاپ های قلبی خود را زیر نظر پزشک متخصص قلب انجام دهند. کلینیک آریتمی توانیر تهران آماده خدمت رسانی به بیماران در این مورد است.

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

مقالات مرتبط

انواع باطری قلبی

آیا با انواع باتری قلبی و کاربرد آنها آشنایی دارید؟ باتری قلب یا پیس میکر، یک دستگاه پزشکی است که برای درمان اختلالات ضربان قلب

انواع دارو های آریتمی قلبی

داروهای آنتی آریتمی در چهار دسته یا کلاس اصلی طبقه بندی می‌شوند که هر کدام مکانیسم عمل متفاوتی برای تنظیم ریتم قلبی دارند. این چهار

بهترین متخصص اکو قلب در تهران

معروف ترین و ماهر ترین فوق تخصص اکوکاردیوگرافی قلبی در تهران را شاید در هر جستجوی اینترنتی به یک نام معرفی کرده باشند. با این

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *