جستجو کردن
بستن این جعبه جستجو.

راه های درمان نارسایی قلبی

آیا با نارسایی قلبی و راه های درمانی آن آشنا هستید؟ آیا می دانید درمان نارسایی قلبی در سالمندان و کودکان چه نکات خاصی را به همراه دارد؟

نارسایی قلبی یک شرایط جدی پزشکی است که در آن قلب قادر به پمپاژ خون به اندازه کافی برای تامین نیازهای بدن نیست. درمان های متعددی برای نارسایی قلبی وجود دارد از جمله داروها، تغییرات در سبک زندگی، روش های غیرتهاجمی و در موارد شدید، جراحی یا پیوند قلب. اما انتخاب بهترین روش درمانی باید با در نظر گرفتن شرایط خاص بیمار انجام شود.

در ادامه این مقاله، به طور کامل به راهکارهای درمانی نارسایی قلبی از جمله داروها، روش های غیردارویی و مداخلات جراحی می پردازیم. همچنین نکات ویژه درمان نارسایی قلبی در سالمندان، درمان نارسایی در کودکان و داروهای درمان نارسایی قلبی را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

بهترین روش برای درمان نارسایی قلبی

قبل از برسی بهترین روش درمان نارسایی قلبی ابتدا بهتر است بطور مختصر با آن آشنا شویم؛ نارسایی قلبی شرایطی است که در آن قلب، قادر به پمپاژ خون به اندازه کافی برای رفع نیاز بدن نیست. این امر می تواند به دلایل مختلفی از جمله بیماری عروق کرونر، فشار خون بالا، نارسایی دریچه قلب، ضعیف شدن عضله قلب و غیره رخ دهد.

درمان نارسایی قلبی معمولا بسته به علت آن متفاوت است. درمان اغلب شامل تغییرات در سبک زندگی و مصرف داروها می شود. اگر یک بیماری دیگر زمنیه ساز و باعث نارسایی قلب شده باشد، درمان آن ممکن است نارسایی قلبی را نیز بهبود بخشید.

همچنین برخی افراد مبتلا به نارسایی قلبی نیاز به جراحی برای باز کردن رگ های مسدود شده یا کاشت دستگاهی دارند که به قلب در کار کردن بهتر کمک می کند. در اغلب شرایط نیز  ترکیبی از این موارد برای بیمار درنظر گرفته می‌شود.

بهترین درمان نارسایی قلبی، بستگی به علت رخ دادن آن و شرایط بیمار دارد که توسط پزشک متخصص قلب انتخاب می شود. گزینه های درمانی می توانند شامل داروها، تغییر سبک زندگی، جراحی یا کاشت دستگاه باشند.

نارسایی قلبی یک بیماری مزمن است و بطور قطعی درمان نمی‌شود، اما با کنترل و مدریریت آن می‌توان به کنترل علائم، بهبود کیفیت زندگی و جلوگیری از پیشرفت بیشتر نارسایی قلبی و عوارض خطرناک آن دست پیدا کرد.

 

درمان نارسایی قلبی با باتری

پیس‌میکر دستگاه کوچکی است که زیر پوست قفسه سینه طی عمل جراحی جایگذاری می‌شود. این دستگاه توسط سیم های رابطی به حفره های قلبی در ارتباط است و با ارسال پالس‌های الکتریکی به ماهیچه قلب، ضربان و ریتم مناسبی برای قلب حفظ کند.

پیس میکر نارسایی یا آسیب اولیه بافت عضلانی قلب را درمان نمی‌کنند؛ بلکه معمولاً در کنار داروها و تغییرات سبک زندگی برای مدیریت علائم و جلوگیری از عوارض استفاده می‌شود. پیس‌میکرها می‌توانند در موارد خاصی به تسکین برخی از علائم نارسایی قلبی کمک کنند از جمله:

 • اگر نارسایی قلب باعث شود قلب خیلی کند یا با ریتم نامنظمی بزند، یک باتری قلبی می‌تواند با ارسال امواج الکتریکی به قلب به اصلاح این مشکلات و تنظیم ضربان قلب کمک کند. این امر می‌تواند باعث بهبود جریان خون و پمپاژ کارآمدتر قلب شود.
 • باتری قلب می‌تواند هماهنگی پمپاژ بین حفره های پایینی قلب (بطن‌ها) را که غالباً در نارسایی قلبی آسیب می‌بیند، بهبود ببخشند.
 • با کمک به اصلاح آریتمی‌ها و بهبود کارایی پمپاژ قلب، باتری قلبی می‌تواند علائم رایج نارسایی قلب مانند خستگی، تنگی نفس، ورم و مشکل در تحمل فعالیت بدنی را بهبود دهند.

بنابراین، خلاصه‌ای از کار باتری قلبی، همگام‌سازی ضربان قلب در حال نارسایی، حفظ ریتم‌های طبیعی قلب، کاهش استرس روی سیستم قلبی عروقی، و تسهیل تنظیم دارو برای بهبود عملکرد قلب در بیماران نارسایی قلبی است. اثرات ترکیبی آن باعث بهبود علائم و پیامدهای نارسایی قلب می‌شود. ‌

 

درمان نارسایی قلبی در سالمندان

به طور کلی، بیماران سالمند نارسایی قلبی پیشرفته تری نسبت به بیماران جوانتر را تجربه می‌کنند، زیرا معمولا کم تحرک تر هستند و تا زمانی که محدودیت قلبی آنها پیشرفت نکرده، علائم را متوجه نمی شوند. داده های محدود جمعیت مبتنی در مورد نارسایی قلب نشان می دهد که نرخ مرگ و میر یک ساله در سالمندان حدود 20 درصد است. سالمندان بسیار مسن (میانگین سن 82 سال) با نارسایی قلبی نرخ مرگ و میر 1 ساله 30 درصد و 5 ساله 50 درصد را تجربه می کنند.

 

درمان نارسایی قلبی در سالمندان همان درمان های رایج نارسایی قلبی است که قبلا بیان شد. این درمان ها باید با در نظر گرفتن چالش های خاص این گروه سنی انجام شود، از جمله خطرات مرتبط با سن، تداخلات دارویی، تغییرات فیزیولوژیکی، تمرکز بر کیفیت زندگی، استفاده از مداخلات غیردارویی و پایش دقیق عوارض جانبی داروها و در واقع یک رویکرد تخصصی، سفارشی شده و چندبعدی برای درمان نارسایی قلبی در سالمندان لازم است.

 

درمان نارسایی قلبی کودکان

اکثر موارد نارسایی قلبی در کودکان ناشی از نقایص مادرزادی قلب است. درمان اختصاصی نارسایی قلبی کودکان توسط پزشک متخصص برای کودک تعیین می شود و به عواملی مانند سن، سلامت عمومی، سابقه پزشکی، شدت بیماری، تحمل داروها، روش ها یا درمان ها، انتظارات از روند بیماری و نظر والدین بستگی دارد.

اگر نارسایی قلبی ناشی از نقص مادرزادی قلب یا مشکلات اکتسابی مانند بیماری دریچه ای روماتیسمی باشد، ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد. در ابتدا، داروها یا دستگاه های تنظیم کننده ضربان قلب (باتری قلبی) اغلب در درمان نارسایی قلبی مفید هستند. با گذشت زمان، داروها ممکن است کارایی خود را از دست بدهند و بسیاری از نقایص مادرزادی قلب نیاز به جراحی خواهند داشت. داروها همچنین می توانند پس از جراحی نیز برای کمک به بهبود عملکرد قلب در دوره بهبودی تجویز شوند.

این درمان ها با هدف کنترل علائم، بهبود عملکرد قلب و افزایش کیفیت زندگی کودک صورت می گیرد. پیگیری منظم توسط پزشک متخصص قلب کودکان و رعایت دقیق رژیم درمانی برای مدیریت موفق نارسایی قلبی کودکان در این گروه سنی ضروری است.

 

دارو های درمان نارسایی قلبی

داروهای متعددی برای درمان نارسایی قلبی وجود دارد که پزشک متخصص شما براساس نوع نارسایی قلبی، داروهای لازم و دلیل نیاز به آنها را برای شما توضیح خواهد داد. داروهای درمان نارسایی قلبی بر اساس کلاس دارویی دسته بندی می‌شوند؛ کلاس دارویی به گروهی از داروها گفته می شود که به نوعی شبیه به هم هستند. به عنوان مثال، همه داروهای یک کلاس ممکن است یک ماده فعال کننده داشته باشند یا مشکل یکسانی را درمان کنند. در ادامه به برسی کلاس بندی داروهای درمان نارسایی قلبی می‌پردازیم:

 

مهارکننده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین (ACE inhibitors)

این داروها به بهبود عملکرد پمپاژی قلب، گشاد کردن و آرام سازی رگ های خونی کمک می کنند تا خون بهتر در بدن جریان یابد. همچنین به کنترل فشارخون، کاهش خطر حمله قلبی و جلوگیری از تشدید نارسایی قلبی توسط هورمون های استرس کمک می کنند. نمونه هایی از ACE  inhibitors عبارتند از:

 • کاپتوپریل
 • انالاپریل
 • فوزینوپریل
 • لیزینوپریل
 • پریندوپریل
 • کویناپریل
 • رامیپریل
 • تراندولاپریل

 

مسدودکننده های گیرنده آنژیوتانسین 2 (ARBs)

ARBs نیز در بهبود پمپاژ قلب و گشادکردن و آرامش رگ های خونی موثرند. نمونه هایی از ARBs  عبارتند از:

 1. کاندسارتان
 2. لوزارتان
 3. تلمیسارتان
 4. والسارتان

 

ترکیب مسدودکننده گیرنده آنژیوتانسین 2 و مهارکننده نپریلیسین (ARNIs)

ARNIs در درمان نارسایی قلبی شدید با کسر تزریقی پایین و کاهش فشارخون موثر است. ساکوبیتریل-والسارتان نمونه ای از این دسته است.

 

بتابلوکرها

بتابلوکرها بار کاری قلب را کاهش می دهند، به بهبود پمپاژ قلب کمک می کنند، در کنترل فشارخون موثرند، خطر حمله قلبی را کاهش می دهند، از تشدید نارسایی قلبی توسط هورمون های استرس جلوگیری می کنند و ریتم قلب را منظم نگه می دارند. پروپرانولول، بیزوپرولول، کاردیلول، متوپرولول سوکسینات و نبیوولول از جمله بتابلوکرها هستند.

 

دیورتیک ها (قرص های ادرارآور)

دیورتیک ها مایع اضافی بدن را دفع می کنند، به بهبود پمپاژ قلب کمک می کنند، تنفس را آسان تر می کنند، تورم شکم، پاها و ران ها را کاهش می دهند و فشارخون را پایین می آورند.

 • بومتانید
 • کلروتیازید
 • هیدروکلروتیازید
 • ایندپامید
 • فروزماید
 • متولازون
 • تورسمید

از جمله دیورتیک ها هستند.

 

ایزوسوربید دی نیترات و هیدرالازین

این داروها رگ های خونی را گشاد می کنند تا خون بهتر در بدن جریان یابد و فشارخون را کاهش می دهند.

 

مهارکننده کانال های سدیم و پتاسیم (کانال If)

ایوابرادین یک مهارکننده کانال If است که ضربان قلب را کند می کند.

 

مینرالوکورتیکوئید ها (MRAs)

این داروها از تشدید نارسایی قلبی توسط هورمون های استرس جلوگیری می کنند و سطح پتاسیم خون را افزایش می دهند. اپلرنون و اسپیرونولاکتون از این دسته هستند.

 

مهارکنندهای انتقال دهنده همزمان سدیم-گلوکز (SGLT2 inhibitors)

SGLT2 inhibitors خطر بستری شدن به علت نارسایی قلبی را کاهش می دهند. دانشمندان در حال مطالعه دقیق نحوه اثر این داروها هستند. داپاگلیفلوزین و امپاگلیفلوزین از این دسته اند.

پزشک با در نظر گرفتن شرایط خاص شما، بهترین داروی درمان نارسایی قلبی را برایتان تجویز خواهد کرد. رعایت دقیق دستورات دارویی برای موفقیت درمان نارسایی قلبی بسیار مهم است.

 

درمان نارسایی قلبی در کلینیک آریتمی تهران – توانیر

کلینیک آریتمی تهران – توانیر  در تهران با برخورداری از متخصصین با تجربه در حوزه قلب و عروق؛ دکتر افتخارزاده و دکتر میرمعصومی، به همراه تیم حرفه ای و باتجربه، مفتخر است خدمات تشخیصی و درمانی را در زمینه بیماری های قلبی-عروقی، از جمله نارسایی قلبی، ارائه نماید.

این مرکز درمانی مجهز، با سالها تجربه درخشان در مدیریت و درمان موفق انواع اختلالات و بیماری های مربوط به قلب و عروق، آمادگی کامل برای ارائه مراقبت های تخصصی به بیماران مبتلا به نارسایی قلبی را دارد. برای رزرو نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما و رزرو نوبت آنلاین سایت می‎‌توانید مراجعه نمایید.

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

مقالات مرتبط

راه های درمان نارسایی قلبی

آیا با نارسایی قلبی و راه های درمانی آن آشنا هستید؟ آیا می دانید درمان نارسایی قلبی در سالمندان و کودکان چه نکات خاصی را

استفاده از باتری قلبی برای چه کسانی ضروری است؟

باطری قلبی مناسب چه کسانی است؟

باتری قلب یا پیس میکر، دستگاه الکترونیکی کوچکی است که برای تنظیم ضربان قلب بیماران مبتلا به اختلالات ریتم قلبی به کار می‌رود. این دستگاه

انواع باطری قلبی

آیا با انواع باتری قلبی و کاربرد آنها آشنایی دارید؟ باتری قلب یا پیس میکر، یک دستگاه پزشکی است که برای درمان اختلالات ضربان قلب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *